Łazienka 2024 - ekologiczne rozwiązania, które idą w parze z komfortem
Łazienka
Poradnik
- 31.01.2024
Spośród wszystkich części mieszkania właśnie łazienka ma największe znaczenie dla gospodarowania cennymi zasobami. Mowa o wodzie, której podgrzanie wiąże się z określoną emisją dwutlenku węgla. W 2024 r. warto rozważyć wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, które korzystnie wpłyną na bilans ekologiczny domu. Co ważne, w sposób nieodczuwalny dla domowników!
Z każdym rokiem rośnie nasza świadomość ekologiczna, a i standardowe rozwiązania łazienkowe w coraz bardziej zrównoważony sposób wykorzystują zasoby naturalne. Część producentów świadomie inwestuje też w nowoczesne technologie, znacznie bardziej niż dotąd przyjazne środowisku. Warto się nimi zainteresować. Dlaczego?
W oszczędnym, to znaczy racjonalnym korzystaniu z wody, często przeszkadza nam, jeśli nie codzienny pośpiech, to zrozumiała potrzeba odrobiny przyjemności. Wykorzystanie łazienkowych innowacji sprawi, że urządzenia łazienkowe zastąpią nas w trosce o zasoby. A może także zapewnią wyższy niż wcześniej komfort.
Ekologiczna łazienka 2024. Przy umywalce
Ekologia w łazience zaczyna się od zakręcania wody na czas szorowania zębów. Przy tej prostej czynności łatwo się przekonać o różnicy między tradycyjnymi bateriami dwuuchwytowymi a nowoczesnymi mieszaczowymi. W tych pierwszych dopasowanie temperatury oraz siły strumienia zabierało dużo czasu i wymagało przepuszczenia wielu litrów wody. Armatura jednouchwytowa znacznie ułatwia cały proces, pozwala też bardzo precyzyjnie dozować wodę – otwierać przepływ nawet na ułamek sekundy. Dlatego również w przypadku armatury stylizowanej na dawną rekomendujemy wybór baterii z dźwignią, a nie z kurkami.
W niemal wszystkich współczesnych bateriach umywalkowych montowane są perlatory. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jak dużym stopniu konkretne rozwiązanie napowietrza strumień wody. Do skutecznego mycia rąk wystarczy delikatna musująca pianka. W niektórych przypadkach możliwa jest wymiana samego perlatora na nowy, efektywniejszy model. To jeden z kilku prostych sposobów, by w 2024 roku uczynić własną łazienkę bardziej proekologiczną.
Wszyscy znamy też zjawisko odkręcania wody przy umywalce tylko na moment, np. by szybko spłukać szczoteczkę albo zwilżyć ściereczkę. W takich sytuacjach na ogół mieszacz pozostaje w pozycji odpowiedniej dla wody ciepłej, ale my nie czekamy, aż ona dotrze do wylewki. W ten sposób niepotrzebnie rosną rachunki za podgrzanie wody oraz ilości CO2 emitowane do atmosfery.
Ekologiczna łazienka 2024. Między wanną a prysznicem
Wiemy to wszyscy, ale… warto spojrzeć na liczby. Kąpiel w wannie wymaga od 100 do 200 litrów wody, i to mocno podgrzanej – a więc z dość wysokim śladem węglowym. Mycie się pod prysznicem oznacza zużycie przeciętnie od 40 do 60 litrów. Warto o tym pamiętać przy wykańczaniu nowego mieszkania lub przy generalnym remoncie. W pozostałych przypadkach można natomiast rozważyć zaopatrzenie wanny w szklany parawan (stały lub składany), ewentualnie w zasłonkę na drążku.
Jeśli słuchawce prysznicowej brakuje uchwytu na ścianie, dla własnej wygody warto go domontować (w wersji punktowej albo regulowanej – ze sztycą). Możliwe jest też zastąpienie typowej baterii wannowej zestawem nie tylko ze słuchawką prysznicową, ale nawet z deszczownicą. W przypadku modeli natynkowych obędzie się bez jakiegokolwiek kucia w ścianach.
Co się natomiast tyczy samych słuchawek prysznicowych i deszczownic, podobnie jak w przypadku baterii umywalkowych należy zwrócić uwagę na poziom napowietrzania. Niektóre marki oferują modele redukujące zużycie wody nawet o 60% w stosunku do rozwiązań typowych. Oszczędne gospodarowanie tym cennym zasobem idzie w parze z liczną gamą strumieni do wyboru (od intensywnego masażu po mgiełkę). Niektóre słuchawki czy deszczownice mają też przełącznik umożliwiający wybór między dwoma lub trzema trybami pracy.
Redukować zużycie wody pod prysznicem można też na poziomie korpusu baterii. Warianty typu „eco” lub „green” w nieodczuwalny dla użytkownika sposób zmniejszają przepływ do zaledwie 9 czy nawet 6 litrów na minutę. Niekiedy rozwiązaniom takim towarzyszy termostat, który zapobiega przypadkowemu odkręceniu wody naprawdę gorącej. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale również z aspektem ekologicznym.
Ekologiczna łazienka 2024. Wokół sedesu
Na całym świecie coraz intensywniej wykorzystuje się tzw. wodę szarą, czyli tę, która pozostaje po myciu rąk lub kąpieli. Nie musi płynąć do ścieków! Dowodzą tego m.in. gotowe umywalki zintegrowane z rezerwuarem WC oraz bardziej rozbudowane systemy powiązane z wanną czy brodzikiem. Do prostszych, a skutecznych rozwiązań należy regulacja ilości spuszczanej w wody w obrębie stelaża WC. Bardzo pożytecznym rozwiązaniem są też dwufunkcyjne przyciski spłukujące z podziałem np. 6/3 l lub nawet 4/2 l.
Toaletom często towarzyszą dziś bidety, a gdy brak na nie miejsca – deski myjące lub baterie typu bidetta. Ich obecność wpływa na komfort (nie tylko pań), a co ważne w kontekście ekologii, umożliwia zachowanie najwyższego poziomu higieny przy znacznie niższym zużyciu wody niż pod prysznicem czy w wannie.
Woda w łazience płynie też w trakcie porządków. A te przebiegną szybciej, sprawniej i przy mniejszych nakładach wszelkich środków, gdy wybierzemy miskę WC w wersji bezkołnierzowej. Najlepiej także z supergładką glazurą ograniczającą odkładanie się osadu i rozwój baterii.
Pamiętajmy, że woda jest nieodzownym elementem naszego życia. Dzięki niej żyjemy, stanowi istotny element naszych ekosystemów. Dlatego też oszczędzanie wody ma ogromne znaczenie, w szczególności dla środowiska.
Polecane artykuły
Łazienka
10 prostych i tanich sposobów na modną łazienkę w 2024 roku
Bez gruntownego remontu, bez dużych wydatków, bez problemu – za to ze świetnym...
Czytaj dalej
Łazienka
Trendy wnętrzarskie na 2024 rok
Będzie komfortowo, ponadczasowo, naturalnie i nowocześnie. W 2024 roku w...
Czytaj dalej
Łazienka
Biało-srebrna łazienka – inspiracje, wskazówki, porady
Biała łazienka to świetny, ponadczasowy i stylowy wybór. Biel powiększa...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak stworzyć strefę wellness we własnej łazience?
Mimo pędzącej rzeczywistości coraz więcej osób ceni sobie zdrowy styl życia i...
Czytaj dalej
Łazienka
Jaki wybrać brodzik do swojej łazienki?
Wybór brodzika do łazienki to decyzja, która wpływa nie tylko na estetykę, ale...
Czytaj dalej