Łazienka biało-szara

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar31.08.2021
  • Autor: Katarzyna Kurek
biało-szara łazienkabiało-szara łazienka

Duet bieli i szarości to aranżacyjny pewniak, który doskonale sprawdza się w każdej łazience – bez względu na jej wielkość i przyjęty styl aranżacyjny. Niektórym taki zestaw kolorów może kojarzyć się jednak z nudą i brakiem pomysłu na urządzenie wnętrza. Niesłusznie! Biel i szarość mogą być zachowawcze, ale to wcale nie oznacza, że wnętrza utrzymane tej kolorystyce muszą być przewidywalne i mdłe. Jak urządzić biało-szarą łazienkę, aby podkreślić jej wyjątkowy charakter? Sprawdźmy.

W artykule:


Łazienka biało-szara – pomysły i inspiracje


Biel i szarość to kolory uniwersalne i ponadczasowe. Nie dziwi więc fakt, że są jednym z najczęściej wybieranych zestawów do łazienki. Myli się jednak ten, kto myśli, że każda biało-szara łazienka wygląda tak samo. Zacznijmy od samych barw. O ile biały jest po prostu biały, o tyle szarości mogą pochwalić się już całą paletą tonów – od subtelnych pastelowych szarości i wpadających w błękit odcieni gainsboro, przez wyraziste popiele i grafity, aż po bardzo ciemny, intrygujący antracyt. Każdy z nich jest inny i każdy pozwala stworzyć w łazience odmienny klimat.

Druga kwestia dotyczy stylu. Biel i szarości są doskonałą bazą do wielu różnych stylizacji. Występując w duecie, świetnie sprawdzają się na przykład w stylu minimalistycznym. Wystarczy uzupełnić je o dyskretne zestawy podtynkowe, eleganckie meble i sanitaria o geometrycznej formie i aranżacja gotowa. Dobrze odnajdują się też w oszczędnym, praktycznym stylu skandynawskim, wzbogacone o kilka elementów z naturalnego drewna. W surowym wydaniu realizują zasady stylu industrialnego, a uzupełnione o błyszczące elementy ze złota, srebra czy kryształów, świetnie wpisują się w stylizacje glamour.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę w stylu glamour?


Kolory w biało-szarej łazience


Jeśli obawiasz się, że biało-szare wnętrze będzie nijakie i nudne, wprowadź do niego kilka wyrazistszych elementów – nadadzą mu charakteru i podkreślą jego wyjątkowość. Jakie kolory dobrze zagrają z klasycznym, biało-szarym duetem?

  • czerń – doda wnętrzu elegancji i wytworności. Ale uwaga – wbrew pozorom czerń jest odważnym kolorem i w dużych ilościach może przytłaczać, dlatego najlepiej stosować ją w detalach (zwłaszcza w małej łazience). Bezpieczną opcją będą np. czarne baterie umywalkowe, czarne ramy luster czy czarne oprawy oświetlenia;


  • złoto – użyte w niewielkich ilościach doda łazience szykowności i klasy. To doskonały wybór, jeśli wnętrze skręca w stronę stylu glamour, ale dobrze sprawdzi się również w bardziej minimalistycznym wydaniu (wtedy warto wybrać przecierane złoto, stylizowane na stare). Złoto może pojawić się na ścianie, np. przy strefie umywalkowej albo w detalach;


  • pastele – to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Są delikatne i subtelne i tworzą optymistyczny klimat. Można wprowadzić je kolorem ścian (we fragmentach) lub odpowiednimi dodatkami i tekstyliami;


  • soczyste akcenty – intensywne żółcie i pomarańcze, neonowe fiolety i zielenie doskonale podkręcą awangardowy styl łazienki i sprawią, że będzie jedyna w swoim rodzaju. Łatwo tu jednak o przesadę, dlatego najbezpieczniej będzie wprowadzić jeden-dwa jaskrawe elementy, np. neonową lampę czy wyrazisty dywanik;


  • kolorowe mozaiki – małe płytki łazienkowe o oryginalnym kształcie (np. plastra miodu, diamentów czy arabeski) można ułożyć na podłodze, w okolicach umywalki albo w strefie kąpieli. Będą doskonałą przeciwwagą dla stonowanego, szaro-białego wystroju.


Jakie materiały pasują do biało-szarej łazienki?


Wyjątkowość łazienki możesz też zaznaczyć odpowiednim doborem materiałów. Oczywiście, ściany i podłogi możesz po prostu obłożyć ceramicznymi płytkami, jednak ciekawiej będzie, jeśli wprowadzisz tu kilka dodatkowych akcentów, które mocniej uwydatnią przyjęty styl aranżacyjny.


W łazience stylizowanej na loft oraz w łazience rustykalnej dobrze sprawdzi się naturalna cegła. Z jednej strony ociepli wnętrze, a z drugiej nada mu nieco surowego charakteru (szczególnie wtedy, gdy zestawisz ją z metalem, grubo ciosanym kamieniem czy szkłem). Industrialne, szaro-białe łazienki doskonale prezentują się też w towarzystwie betonu. Możesz użyć tu supermodnego betonu architektonicznego albo gresu szkliwionego imitującego ten materiał. Do nowoczesnych i klasycznie urządzonych wnętrz warto wprowadzić marmur. Jest wyważony i stonowany, a dzięki unikatowemu układowi żyłek nada łazience niepowtarzalny, luksusowy charakter.


Łazienka biało-szara z drewnem


Biało-szary duet doskonale komponuje się też z naturalnym drewnem. Jako zgrane trio realizują założenia wielu stylów wnętrzarskich, od skandynawskiego, przez rustykalny i eklektyczny aż po loftowy (gdy użyjesz drewna w surowym, chropowatym wydaniu). Drewno znane jest ze swoich właściwości ocieplających – subtelnie przełamuje sterylność aranżacji i nadaje łazience przytulnego, domowego charakteru. Jednocześnie jest bardzo powściągliwe i nieprzytłaczające, dlatego spokojnie można je wprowadzić do niemal każdego wnętrza. Ciekawie prezentuje się zarówno na podłodze, jak i na ścianie – na przykład w formie bijących rekordy popularności lameli.


Meble do biało-szarej łazienki


Biało-szara łazienka może być umeblowana oszczędnie lub w wersji „na bogato” – w zależności od rozmiaru pomieszczenia, wymagań stylizacyjnych i twoich preferencji. W nowocześnie urządzonym, minimalistycznym wnętrzu, najlepiej zaprezentują się powściągliwe meble bez dekoracji z systemem automatycznego otwierania (na dotyk). Utrzymane w jednolitej kolorystyce, subtelnie zleją się z tłem i dadzą wrażenie większej przestrzeni.


W łazience urządzonej klasycznie możesz postawić na białe lub szare szafki z frezowanymi frontami. Aby nie było zbyt nudno, warto uzupełnić je o wyraziste uchwyty z metalu lub drewna. Prostym sposobem na przerwanie aranżacyjnej nudy są też szafki w kolorze. Jeśli obawiasz się, że efekt będzie zbyt mocny, zamiast soczystych barw wybierz pastele. W bardziej wyważonej wersji kolorowe niech będą tylko gałki lub nogi mebli.

Łazienka biało-szara – z wanną czy z prysznicem?


Zastanawiasz się, czy do biało-szarej łazienki bardziej pasuje wanna czy prysznic? Nie ma tu żadnej reguły. Wybór konkretnego sprzętu powinien być podyktowany przede wszystkim twoją wygodą i możliwościami łazienki. Co oczywiste, najwięcej zależy tu od wielkości pomieszczenia.


W małych łazienkach lepiej zainstalować prysznic, bo zajmuje mniej miejsca od wanny. Wyjątek stanowią łazienki ulokowane na poddaszu, gdzie największym ograniczeniem są skosy – tutaj łatwiej znaleźć miejsce na niewielką wannę. W dużych salonach kąpielowych warto postawić na monumentalną wannę wolnostojącą, która wprowadzi do wnętrza relaksujący klimat salonu spa. Można tu też dodatkowo wkomponować elegancki prysznic, idealny na szybką kąpiel. Z bielą i szarością najlepiej zagrają proste kabiny prysznicowe w wersji bez brodzika oraz przestronne kabiny typu walk-in – z gładką taflą szkła lub z charakterystycznymi szprosami.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę na poddaszu?


Jakie dodatki do biało-szarej łazienki?


Łazienka utrzymana w bieli i szarościach dobrze komponuje się z niemal każdym rodzajem dodatków. Przy wyborze dekoracji warto jednak kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Łazienka ma w końcu sprzyjać odprężeniu i wypoczynkowi, a nadmiar zbędnych akcesoriów może dawać uczucie przytoczenia, co niekoniecznie jest relaksujące. Co ważne, dodatki trzeba dobierać do przyjętego stylu wnętrzarskiego, aby pomieszczenie było harmonijne i spójne.


W oszczędnej, skandynawskiej łazience dostateczną dekoracją będzie wyrazista oprawa lustra czy bambusowa drabinka na ręczniki. W aranżacji glamour wystarczy postawić na retro baterie łazienkowe, dekoracyjny żyrandol i kryształowe uchwyty szafek. Z kolei uzupełnieniem minimalistycznego wystroju mogą być dyskretne, czarne relingi na ręczniki, proste kinkiety czy metalowe kosze. Uniwersalną dekoracją, pasującą do każdej aranżacji są rośliny. Nie tylko cieszą oko i sprzyjają wyciszeniu, ale też pomagają oczyścić powietrze z toksyn.