Łazienka marmur i drewno

Łazienka

Aranżacja

  • calendar31.03.2021
  • Autor: Natalia Dur
Łazienka marmur i drewnoŁazienka marmur i drewno

Szukasz eleganckiego i ponadczasowego sposobu na aranżację łazienki? Takim rozwiązaniem może być wykończenie za pomocą marmuru i drewna. Te niezwykłe surowce nadadzą wnętrzu unikatowego wyglądu i sprawią, że będzie wyglądało naprawdę luksusowo i wytwornie. Stworzą też cudowny, intymny klimat łazienki – aż będzie się chciało spędzać długie godziny w wannie.

W artykule:


Łazienka marmurowa z drewnem – minimalizm w luksusowym wydaniu


Łazienki z marmurem i drewnem stały się popularne ze względu na swoją elegancję, szykowność i nowoczesność. Najczęściej są minimalistyczne i pozbawione zbędnych detali, jednak nadal wyglądają bogato. Wszystko dzięki materiałom, które grają tu główną rolę – marmurowi i elementom drewnianym w naturalnym kolorze.

Surowy marmur to jedno z najbardziej eleganckich i ponadczasowych wykończeń. Jest organiczny i niejednorodny – nadaje przepiękny efekt. Drewno z kolei ociepla wnętrze i dodaje mu przytulności. Łagodzi surowość kamienia i sprawia, że cała aranżacja jest dobrze wyważona. Jednocześnie nadal jest organiczny, więc świetnie podkreśla naturalny charakter.



Elementy marmurowe i drewniane można łączyć ze sobą w różnoraki sposób, ważne jednak by zachować w tym umiar i dobrze je ze sobą zbalansować. Marmur świetnie sprawdzi się:

•    na ścianach i podłogach (również w postaci płytek imitujących marmur)

•    blatach i umywalkach,

•    nawet w elementach wyposażenia.

Jeśli jednak pojawi się we wszystkich tych miejscach na raz, przytłoczy wnętrze. Warto więc wykorzystać przynajmniej w części wykończenia drewniane - mogą to być:

•    panele na ścianę (również te imitujące drewno),

•    bambusowe kubki na szczoteczki do zębów i mydelniczka,

•    drewniana podłoga łazienkowa (lub imitacja),

    zrobione z naturalnego, ale odpowiednio impregnowanego drewna meble,
    lustro z drewnianą ramą,

    drewniane pudełka lub koszyki na kosmetyki.

Subtelna łazienka – biały marmur i drewno


Biały marmur i drewno to świetne połączenie do niewielkiej łazienki, również takiej bez okna. Wykorzystanie jasnych kolorów optycznie powiększy bowiem wnętrze i pomoże uniknąć klaustrofobicznego nastroju.

Drewno w takim połączeniu nie może być jednak zbyt ciemne (najlepiej miodowe lub jasnobrązowe). Jeśli chcemy, by łazienka miała bardziej wyrazisty charakter, lepiej zastosować ciemne dodatki lub czarną lub szarą armaturę np. baterie wannowe. Świetnie zgrają się one z niejednorodnym kolorem białego marmuru, który ma w sobie właśnie elementy delikatnej szarości i czerni. Podkreślą jego naturalność, unikatowość i organiczny charakter.



Ekskluzywna łazienka – czarny marmur i drewno


Łazienka z czarnym marmurem to odważny, ale bardzo elegancki wybór. Takie rozwiązanie sprawdzi się w stylach minimalistycznych, ale także w tych pełnych przepychu jak np. glamour. Błyszcząca, gładka, ale niejednorodna powierzchnia kamienia będzie ładnie kontrastować z naturalnym drewnem i jego słojami oraz dodawać wrażenia bogactwa i luksusu. Można zdecydować się również na bardziej nowoczesną matową wersję marmuru, która dobrze sprawdzi się w aranżacji nowoczesnej i minimalistycznej i pomoże zachować wyważony efekt.


Drewno jakie najczęściej zestawia się z czarnym marmurem ma chłodny odcień i jest raczej jasne. Dzięki temu unikamy wrażenia przytłoczenia. Dobrze jest do wnętrza także wprowadzić rozjaśniające białe kafelki (które podkreślą białe smugi na marmurze), białą ceramikę lub złote, albo szklane dodatki, które nie tylko dodadzą przepychu, ale także będą ładnie odbijać światło.

Zobacz nasze inne inspiracje >>> Biała kuchnia z wyspą i drewnianym blatem

Marmur i drewno w łazience – jakich materiałów użyć?


Efekt jaki osiągniemy w łazience w dużej mierze zależy od materiałów jakie wybierzemy do jej wykończenia. Ich jakość wpłynie na trwałość i wygląd aranżacji. Sprawdź, co najlepiej wybrać, by łazienka długo wyglądała pięknie.

Naturalny marmur vs. imitacja


Prawdziwy marmur jest piękny i elegancki. Cena prawdziwego kamienia jest jednak dość wysoka, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić. Ponadto to materiał wymagający właściwej „opieki”. Naturalny marmur mocno też chłonie wilgoć, co wymusza konieczność stałej konserwacji i dokładnego osuszania, gdy np. zalejemy go wodą. Nie jest więc dobrym rozwiązaniem do mieszkań na wynajem, dla osób z małymi dziećmi, czy takich, które nie mają czasu lub ochoty na to, by systematycznie dbać o kamień. Niezadbany marmur szybko może bowiem stracić swój urok i efektywność.

Obecnie w wielu sklepach dostępne są jednak panele lub płytki ścienne i podłogowe imitujące efekt marmuru. Są znacznie tańsze, ale trzeba uważać na ich jakość (nie wszystkie są tak samo trwałe). Warto podkreślić jednak, że dużo łatwiej się je czyści i zachowują większą odporność na wilgoć od prawdziwego kamienia. Płytki występują w podobnej ilości wzorów i kolorów co naturalny marmur. Ich realistyczność zależy jednak często od ceny. W przypadku wyboru materiału wysokiej jakości efekt będzie na tyle zbliżony do prawdziwego kamienia, że aż niedostrzegalny na pierwszy rzut oka.



Naturalne drewno czy imitacja?


Naturalne drewno jest droższe i wymaga impregnacji przed wilgocią. Płytki drewnopodobne są nie tylko trwalsze, ale i łatwiejsze w montażu. Ponadto można dostać ich warianty przycięte w różne kształty także w chevron czy jodełkę, więc nietrudno jest o uzyskanie niemal dokładnej imitacji efektu prawdziwego drewna.


Używanie takich płytek jest też bardzo wygodne. Pielęgnacja płytek drewnopodobnych polega na zwyczajnym umyciu ich co jakiś czas wodą z detergentem. Dobrze współpracują też z ogrzewaniem podłogowym i doskonale przewodzą ciepło. Jedyną wadą jest tu brak naturalnej drewnianej faktury no i subtelności prawdziwych drewnianych wykończeń.

Wyposażenie łazienki marmurowej z drewnem


Połączenie marmuru i drewna samo w sobie jest już tak wyraziste, że warto zastosować oszczędniejszą formę mebli i akcesoriów łazienkowych. Z tymi materiałami ładnie współgrają biała, prosta ceramika, meble bez ozdobników, zabudowa sprzętów (ukrycie elementów, które mogą zaburzać elegancję łazienki), a także takie rozwiązania jak podwieszana toaleta czy zlew.



Prysznic i wanna same w sobie również powinny mieć prostą formę. Dla dodania im charakteru można jednak zastosować ciekawsze baterie prysznicowe lub wannowe.

W dodatkach warto zachować umiar - drewno i marmur mają wystarczająco dużo detali. Eleganckość i szykowność wnętrza podkreślą takie proste rozwiązania jak podświetlane lustro, czy rośliny doniczkowe.

Ważne jest też zachowanie spójności np. w geometrii mebli i akcesoriów np. jeśli decydujemy się na zaokrąglonej meble to lustro, wanna czy zlew również powinny mieć ścięte kanty, by wszystko ze sobą współgrało.

Oświetlanie w marmurowej łazience


Właściwe oświetlenie uwypukli zalety łazienki z marmurem i drewnem. Przede wszystkim podkreśli błyszczący kamień i jego elegancję. Do marmuru pasuje zarówno dyskretne oświetlenie LED, jak i bardziej ozdobne, kryształowe oświetlenie w stylu glamour. Ważne jest tylko, by lampy górne oraz kinkiety współgrały ze sobą kształtem i stylem. Oczywiście im mniejsza łazienka, tym lepsze są proste rozwiązania takie jak halogeny czy panele ledowe. Można zdecydować się także na podświetlenie dookoła lustra.

Odcień światła w łazience powinien być zimny. To sprzyja wykonywaniu precyzyjnych czynności np. robieniu makijażu, zmienianiu soczewek kontaktowych, układaniu fryzur i farbowaniu włosów, czy goleniu. Jeśli chcemy ocieplić atmosferę łazienki i sprawić by wydawała się bardziej intymna, możemy dodatkowo zastosować świece zapachowe. Ich ciepły płomień ładnie będzie współgrał z naturalnym drewnem i przepięknie odbijał w marmurowej tafli.