Łazienka skandynawska – jak stworzyć takie wnętrze?

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar12.05.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Aranżacja skandynawskiej łazienki firmy DuravitAranżacja skandynawskiej łazienki firmy Duravit

Czym charakteryzuje się łazienka w stylu skandynawskim? Przede wszystkim prostą formą, jasnymi kolorami oraz funkcjonalnością. Jakie elementy aranżacji należy wziąć pod uwagę, by pomieszczenie to jak najbardziej nawiązywało do tego stylu?

W artykule:


Jasna ceramika w połączeniu z drewnianymi elementami – tak w skrócie można opisać wygląd łazienki w stylu skandynawskim. Minimalistyczne, geometryczne formy świetnie sprawdzą się zarówno w małych, jak i nieco większych łazienkach, a drewniane dodatki sprawią, że chłodne, jasne kolory złamane ciepłym drewnem nabiorą przytulności.

Łazienka styl skandynawski – skąd jego popularność w aranżacji wnętrz?


Nowoczesny, ale jednocześnie przytulny i swojski. Uniwersalny, ale wyrazisty i z charakterem. Wnętrza w skandynawskim stylu mają ogromną rzeszę miłośników. Jasne i przestronne aranżacje łączą wygodę i funkcjonalność z estetyką nawiązującą do natury. To idealne połączenie, by stworzyć modne wnętrze, będące jednocześnie przestrzenią do domowego relaksu.

Poznaj nasze inne porady >>> Marmurowa łazienka

Drewno i płytki drewnopodobne w skandynawskim stylu


Typowe barwy skandynawskich przestrzeni kojarzy się z naturą: są to biele, szarości i odcienie żółtego lub brązowego. To kolorystyczne trio znajduje się niemal w każdej aranżacji łazienki urządzonej w tej estetyce. Ta raczej skromna paleta nie oznacza wcale nudy we wnętrzu!

Konfiguracji wspomnianych barw może być naprawdę wiele, a bogata oferta płytek ceramicznych i mebli łazienkowych pozwala stworzyć łazienkę w stylu skandynawskim według swojego projektu i na miarę własnych potrzeb.

Płytki Novabell Naturalwood Rovere
Płytki drewnopodobne
 można zastosować w łazience zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Kafle podłogowe imitujące drewno nie wymagają tak wiele pielęgnacji i są bardziej trwałe niż ich naturalne pierwowzory. Wybierając drewno do łazienki, trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki tego surowca zniosą podwyższoną wilgotność panującą w tym pomieszczeniu.

Meble do skandynawskiej łazienki


Dobierając meble do łazienki w stylu skandynawskim, można zdecydować się na proste i białe szafki, pozbawione wszelkich ozdób i dodatków. Ciekawym stylistycznie rozwiązaniem będą meble z drewnianymi elementami (np. drewniany blat łazienkowy Aquaform Merida lub Elm Impresso Villeroy & Boch). Cedr, jatoba czy teak są naturalnie odporne na wilgoć i grzyby, dlatego nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń.

Jeśli jednak zdecydujesz się na meble czy blaty wykonane z drzew z naszej strefy klimatycznej, pamiętaj, że muszą zostać zaimpregnowane. I to nie raz czy dwa! Regularna pielęgnacja jest kluczowa, aby przez lata cieszyć się z aranżacji łazienki. 

Meble Aquaform Merida

Warto pomyśleć także o meblach w całości wykonanych z naturalnego lub malowanego na biało drewna bądź stylizowanych na stare drewno. Należy pamiętać, by wszelkie dodatkowe elementy użytkowe i ozdobne w łazience nawiązywały swoją geometryczną formą do wybranych mebli.

Łazienka skandynawska z prysznicem


Choć tradycyjne skandynawskie domy kojarzą się raczej w wanną lub balią do relaksującej i regenerującej kąpieli, to nowoczesne aranżacje skandynawskich łazienek w przeważającej części opierają się na dużej przestronnej kabinie. Prysznic typu walk-in lub prosta kabina składająca się z pojedynczych dużych przezroczystych tafli szkła pozwala na wzięcie relaksującego natrysku i jednocześnie robi świetne wizualne wrażenie. Daje poczucie głębi i przestrzeni.

Sprawdź >>> Jak wybrać kabinę prysznicową?



Skandynawska łazienka w bloku


Styl skandynawski świetnie sprawdza się w każdej łazience, niezależnie od jej metrażu. Małe i duże wnętrza, w bloku lub w domu, mogą stać się domową oazą spokoju i wypoczynku po ciężkim dniu. Jasne kolorystyka, przestronna kabina prysznicowa, dodatek drewna i zielone rośliny – oto krótki przepis na łazienkę w bloku w skandynawskim stylu.

W małej łazience w bloku świetnie sprawdza się połączenie jasnych płytek na ścianach z drewnianą (lub z płytek drewnopodobnych) podłogą. Ciepłe odcienie drewna dodają wnętrzu przytulności.

Funkcjonalność i organizacja w stylu skandynawskim


Bardzo ważna w łazience w stylu skandynawskim jest funkcjonalność. Pomieszczenie ma nie tylko wyglądać estetycznie, ale przede wszystkim powinna być wygodne. Minimalistyczne formy stosowane w stylu skandynawskim powodują, że ceramika sanitarna jest skoncentrowana na komforcie i maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Typowe formy skandynawskie to proste, geometryczne bryły pozbawione łuków, zaokrągleń czy miękkości. Styl jest surowy, a łamią go dodatki, obecność roślin w łazience lub wspominane już drewno.

Skandynawska ergonomia to również porządek i dokładne zaplanowanie przestrzeni – nawet w łazienkowej szafce. Istotne jest także stosowanie elementów wielofunkcyjnych, takich jak np. kosz na bieliznę, który jednocześnie może służyć jako taboret (np. kosz-taboret Authentics Basic).

Skandynawska łazienka ma być przytulna i estetyczna, ale przede wszystkim – funkcjonalna i wygodna. Kluczowe jest, by korzystanie z niej na co dzień dawało przyjemność i pozwoliło zregenerować siły.

Światło w łazience skandynawskiej


Ważnym elementem w łazience w stylu skandynawskim jest również światło. Projekty wnętrz w tej estetyce opierają na prostocie i funkcjonalnym wykorzystaniu warunków otoczenia. Dlatego preferowanym źródłem światła będzie zawsze to naturalne!

Oświetlenie pod prysznicem i nad wanną wolnostojącą.

Jakich zasad przestrzegać, aby aranżacja okna w łazience była utrzymana w stylu skandynawskim? Zrezygnuj lub ogranicz do minimum dekoracje na parapecie (nawet te naturalne, jak kwiaty i świece). Na drodze światła nie powinny się znaleźć żadne ograniczenia. Jeśli jednak potrzebujesz zapewnić sobie trochę prywatności, wybierz jasne rolety zamiast zasłon czy firanek.

Jeśli w łazience nie ma okna, wybieraj punktowe oświetlenie łazienkowe o ciepłej barwie. Unikaj mocno świecących centralnych lamp o intensywnym natężeniu. Zamiast nich warto zamontować punkty świetlne i małe lampki w kilku miejscach. Takie rozwiązanie ma dwie istotne zalety – doświetla całe wnętrze optycznie je powiększając, a dodatkowo buduje przytulny klimat pomieszczenia.

Jakie oświetlenie do łazienki w stylu skandynawskim?


Co jeśli łazienka jest pozbawiona okna? Rozwiązaniem może być zastosowanie oświetlenia łazienkowego punktowego, które będzie zarazem nastrojowe i użyteczne. Pamiętaj, że wnętrze w stylu skandynawskim musi być jasne, dlatego warto pomyśleć nie tylko o świetle głównym, ale również o lampach pobocznych.

Zainstaluj kinkiety wokół lustra – koniecznie proste, niezbyt dekoracyjne i kolorystycznie spójne z resztą wnętrza. Doświetl okolice prysznica i wanny, wykorzystując światło ledowe. Inspirującym rozwiązaniem mogą być również świece w latarniach, które rozświetlą wieczorne kąpiele!

Aby optycznie powiększyć wnętrze, sprytną opcją są podświetlenia (wykorzystujące listwy ledowe) wzdłuż ścian (w pionie lub poziomie), wystających elementów, szafek, kabiny lub obudowy wanny.