Łazienka w mieszkaniu na wynajem – jak ją urządzić?

Łazienka

Poradnik

  • calendar04.01.2023
  • Autor: Magda Strzelecka
Puste mieszkanie z otwartymi drzwiami do łazienki - tytulowa.Puste mieszkanie z otwartymi drzwiami do łazienki - tytulowa.

Wielu Polaków postrzega inwestycję w mieszkania na wynajem jako bezpieczną lokatę swoich oszczędności. Część właścicieli odziedziczyło nieruchomość w spadku, część ulokowała w ten sposób odkładaną latami gotówkę. Jeszcze inni postanowili spróbować swoich sił w branży nieruchomości i zbudować poduszkę finansową na flipowaniu, czyli zakupie mieszkań do remontu, odnawianiu ich i sprzedawaniu z zyskiem. Bez względu na to, do której z tych grup należysz, kwestia odpowiedniego przygotowania nieruchomości do wynajmu nie powinna być ci obojętna. Jak urządzić łazienkę, by mieszkanie przyciągnęło rzesze potencjalnych lokatorów? Poznaj kilka wskazówek.

W artykule:


Home staging – łazienki w mieszkaniu do wynajęcia

Home staging powstał przeszło pół wieku temu w USA. Na czym polega? To nic innego jak profesjonalne przygotowanie nieruchomości do wynajmu bądź sprzedaży. Po drugiej stronie Atlantyku jest on obowiązkowym punktem na liście każdego właściciela mieszkania czy domu, który niebawem trafi na portale ogłoszeniowe. Jak jest w Polsce?

Coraz wyższe wymagania najemców oraz profesjonalizacja rynku nieruchomości sprawiają, że także u nas home staging zyskuje na znaczeniu. Aby wyróżnić swoją nieruchomość, należy zadbać o wygodę przyszłych mieszkańców, wizualny aspekt nieruchomości oraz dobrze przygotowane ogłoszenie.

Na co najczęściej zwracają uwagę osoby  poszukujące mieszkania do wynajęcia?
    1. Lokalizacja.
    2. Standard nieruchomości.
    3. Opłata za wynajem oraz czynsz i media.

Łazienka jest jednym z kluczowych pomieszczeń, które wpływają na zainteresowanie daną nieruchomością. Podobnie jak przypadku kuchni, zadbana i modnie urządzona łazienka znacznie podnosi wartość całej nieruchomości.

Chcesz wynająć mieszkanie? Tego unikaj! - infografika.

Sprawdź >>> Brodzik z odpływem liniowym – sposoby na czyszczenie

Łazienki w bloku z wielkiej płyty – aranżacyjne wyzwanie

Polska architektura mieszkaniowa opiera się w głównej mierze na blokach z wielkiej płyty. Powstałe w czasach poprzedniego ustroju budynki mieszczą wiele na niedużej powierzchni. Jak urządzić łazienkę 3 m2? To niełatwe zadanie, choć istnieje wiele sposobów, by się z nim uporać.

lazienka w beżu z kabiną prysznicową
Sprawdź >>> Wąska łazienka - pomysły na aranżację.

Łazienki w mieszkaniu na wynajem – dobrze zorganizowana przestrzeń

Przede wszystkim łazienka w mieszkaniu do wynajęcia musi być dobrze rozplanowana. Każdy centymetr jest na wagę złota. Podobnie jak miejsce do przechowywania. Dlatego też warto postawić na meble wykonane na wymiar. Dzięki temu można w optymalny sposób zagospodarować każdą wnękę, przeznaczając ją na pojemne półki czy kącik z pralką.
Świetnym pomysłem są też umywalki nablatowe. Wyglądają one bardzo modnie i elegancko. Dłuższy i głębszy blat stanowi też doskonałe miejsce do przechowywania podręcznych kosmetyków bądź dekoracji, takich jak wazon ze świeżymi kwiatami i świece zapachowe do domowego SPA. Pod umywalką tworzy się dzięki temu przestrzeń na pralkę, kosz na brudną bieliznę i miejsce na środki czystości.

mała łazienka w bloku

Mała łazienka – duże lustro

Warto też zainwestować w duże lustra łazienkowe. Te najmniejsze i najtańsze nie pozwolą na wykorzystanie całego potencjału przestrzeni. Tylko te imponujących rozmiarów, które zajmują nawet całą ścianę nad umywalką, odpowiednio powiększą ciasne pomieszczenie i dodadzą mu optycznie nawet kilku metrów.

Gdy w łazience znajduje się okno, dobrze jest wykorzystać ten fakt w stu procentach. Aby rozjaśnić przestrzeń, można umieścić choćby nieduże lustro na ścianie naprzeciwko okna. W ten sposób wnętrze zyska więcej naturalnego światła oraz złudzenie kolejnego przeszklenia.

Jak urządzić łazienkę w bloku z płyty? Neutralnie, ale ze smakiem

Wynajmując mieszkanie po raz pierwszy, wielu właścicieli nie wie, w jaki sposób urządzić łazienkę idealną. Lepiej postawić na klasyczne, białe kafelki i prostą w formie armaturę czy na intensywne kolory i niebanalne kształty, by wyróżnić nieruchomość na tle innych?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jaką grupę docelową określi właściciel bądź agent nieruchomości. Przed rozpoczęciem remontu oraz stylizacji, dobrze jest wiedzieć, kto ma zamieszkać w danym mieszkaniu.

Jeżeli nieruchomość znajduje się niedaleko uczelni i posiada kilka niezależnych pokoi, dobrymi najemcami będą studenci. Urządzając dla nich łazienkę, należy pamiętać szczególnie o tym, by była ona wykonana z łatwych w czyszczeniu i odpornych na mechaniczne uszkodzenia elementów.

Gdy mieszkanie znajduje się w wyjątkowo atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, świetnym rozwiązaniem jest najem krótkoterminowy. Taki wybór wiąże się często ze zdecydowanie wyższymi dochodami z najmu. Aby jednak zyskać zainteresowanie turystów i osób podróżujących w sprawach biznesowych, mieszkanie musi być wykończone w wysokim standardzie. Dlatego też łazienka powinna odzwierciedlać najnowsze trendy, a jej aranżacja być uzupełniona o designerskie dodatki.

Sprawdź >>> Akcesoria łazienkowe – na jakie dodatki warto postawić w łazience?

Przy wynajmie długoterminowym, gdy oferta skierowana ma być przede wszystkim do rodzin z dziećmi, par czy singli, dobrym wyborem będą szarości i biele, przełamane modnymi dodatkami. W mieszkaniach wynajmowanych przez dłuższy czas, prysznic musi być przestronny, a brodzik wyposażony w antypoślizgową warstwę. Warto też zamontować pralkę z dużym bębnem i wieszaki do suszenia prania.

Zabezpiecz się przed nieuczciwymi najemcami. Dzięki temu łatwo wyegzekwujesz zwrot należności za ewentualne usuwanie szkód. - infografika.

Tania łazienka – aranżacje na każdą kieszeń

Urządzając mieszkanie na wynajem, nie można zapomnieć o budżecie. Miłośnicy dobrego designu są szczególnie podatni na przeinwestowanie nieruchomości tego typu. Ciężko przecież powstrzymać się od zakupów w sklepach wnętrzarskich, gdy nadarza się taka doskonała okazja! Warto jednak pamiętać, że wynajem ma być przede wszystkim źródłem dochodu. Dlatego też nie można przeznaczać na urządzenie mieszkania o takim przeznaczeniu nieproporcjonalnie dużych środków.
Nie oznacza to absolutnie rezygnacji z jakości wykończenia. Tania łazienka może być bowiem doskonałej klasy. Dobry inwestor wie, w których punktach projektu nie warto oszczędzać, a gdzie można wybrać tańsze rozwiązania.

Jakie zatem są sposoby, by łazienka w mieszkaniu na wynajem była nie tylko solidnie przygotowana, lecz również niedroga?

Dużą część budżetu stanowi wynagrodzenie ekipy remontowej. Często jest to wręcz większość kwoty przeznaczonej na aranżację. Aby ograniczyć koszty w tej sferze, możesz spróbować samodzielnie wykończyć łazienkę. Choć z pewnością zajmie to nieco wolnego czasu, zyskasz nie tylko satysfakcję, lecz również unikniesz dużego wydatku. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach i nie masz zdolności w tej sferze, nie ryzykuj! Zmarnowany materiał i konieczność zrywania kafli z pewnością uderzą w twoją kieszeń i wydłużą czas trwania remontu.

Idealny najemca wynajmuje jedno mieszkanie przez wiele lat. W rzeczywistości jednak lokatorzy zmieniają się niemal co roku. Dlatego też łazienka musi być wykonana z wysokiej klasy elementów. Nie warto oszczędzać na płytkach czy armaturze, ponieważ takie oszczędności szybko dadzą o sobie znać. Aby jednak ograniczyć koszty zakupu, można szukać wyprzedaży bądź wybierać sklepy internetowe, w których nierzadko ceny są znacznie atrakcyjniejsze niż w tych stacjonarnych.

Bez względu na docelową grupę najemców nie warto oszczędzać na elementach wyposażenia, takich jak:

  • deska sedesowa,
  • meble podumywalkowe,
  • szyba prysznicowa.


Sprawdź >>> Płytki do kuchni – o czym należy pamiętać?