Styl art deco w łazience
Łazienka
Aranżacja
- 26.09.2017
Styl art deco narodził się w czasie XX-lecia międzywojennego. Nasz wyzwolony kraj zachłysnął się nowościami spływającymi ze świata i to właśnie wtedy Polacy poznali i pokochali tę niezwykłą estetykę. Była to prawdziwa miłość od pierwszego spojrzenia.
Szczypta historii
Art deco został stworzony w opozycji do amerykańskiej secesji i walczył z jej brakiem dyscypliny przestrzennej. Nowoczesne wzornictwo i materiały skomponowane w nieznany do tej pory sposób były przełomem w sztuce dekorowania wnętrz. Wnętrza, które powstały w dwudziestoleciu po dziś dzień wyglądają stylowo i nowocześnie, nie tracąc przy tym swojego uroku.
Ten syntetyczny i elegancki styl przeznaczony był głównie dla zamożnych mieszkańców miast, których po prostu stać było na zakup mebli i dodatków wykonanych z najlepszych jakościowo materiałów dostępnych na rynku. Szyk i klasa połączone z nowymi technologiami, geometrycznymi formami i eklektyzmem, to to sprawiło, że styl ten zdobył ogromną popularność na całym świecie!
Dzisiaj mamy dla Was ciekawą propozycję zagrania konwencją - art deco w łazience. Kiedyś salony, dzisiaj łazienki. Zobacz, jak stuletnia estetyka może pięknie wyglądać w nowoczesnych wnętrzach.
Łazienka na czarno?
Bogate wzornictwo inspirowane motywami roślinnymi, geometryczne formy i kontrasty to trzy rzeczy, które charakteryzują art deco. A w połączeniu z czernią dają iście elektryzującą mieszankę - ciemna kolorystyka dodaje głębi i szyku. Łazienka staje się wtedy miejscem eleganckim i gustownym, wypełnionym atmosferą ekskluzywnego SPA.
Główną rolę w tym spektaklu odgrywają artystyczne wzory na ścianach lub podłodze. Oprócz geometrycznych form, pojawiają się także ścienne mazaje i złoto. Dużo złota! Dzięki niemu wnętrze nabiera wytwornego charakteru. Złote mogą być krany, ramy, wzory ścienne, żyrandole, plakaty, a nawet wanna. Ciekawym pomysłem, który pozwoli zachować umiar w tym złocistym szaleństwie jest zdecydowanie się na czarną, matową wannę, której złote jest tylko wnętrze.
Jeśli boisz się, że przesadzisz ze złotem, to możesz zrezygnować z pozłacanej wanny na rzecz wanny w stylu nowoczesnej, geometrycznej bryły. W przestrzennej łazience prezentuje się ona nadzwyczaj ciekawie i staje efektownym centrum całego pomieszczenia. Do tego prysznic wykładany małymi, błyszczącymi, czarnymi kafelkami, które odbijając światło tworzą wrażenie bajecznie bogatej ściany wyłożonej szlachetnymi kamieniami.
Wszystkie te elementy tworzą piękne, harmonijne, trochę ciężkie, ale przez to eleganckie i gustowne łazienkowe wnętrze, w którym każda kąpiel będzie niezwykłym przeżyciem.
A może łazienka skąpana w bieli?
Styl art deco kocha nie tylko czerń, ale równie dobrze czuje się w jaśniejszej odsłonie. Główne skrzypce tym razem gra biel, która staje się kolorem rządzącym w całej aranżacji wnętrza.
W tym przypadku, przy urządzaniu łazienki w jasnym stylu art deco, stawiamy na stworzenie wrażenia tekstury. Maleńkie kafelki, wzory stworzone z drobnych nitek, delikatna kratka, wyżłobienia - to wszystko, to tylko namalowane zdobienia ścian i podłóg, które jednak stwarzają wrażenie wypukłości i wyżłobień. Zabawa złudzeniem optycznym to kolejny element bardzo lubiany w kręgach przedstawicieli tego stylu.
Biel idealnie spisuje się w nieśmiertelnym i klasycznym połączeniu z czernią. Jednak tutaj pamiętajmy, że pomieszczenie ma być jasne i świeże. Nie możemy przesadzić z ilością czarnych dodatków. Wykańczając wnętrze złotymi elementami masz pewność, że zachowasz elegancką aurę.
Biel znakomicie czuje się także w połączeniu z ciemną, głęboką zielenią. Jeden, duży element, taki jak szafka pod umywalką w zupełności wystarczy, chociaż oczywiście możesz tutaj dodać trochę swojej inwencji twórczej. W końcu to art(tystyczne) deco. Znakomicie spisze się również marmur. Jest dobrym, mocnym materiałem, a przy okazji przywołuje skojarzenia z harmonia, spokojem i ponadczasową elegancją. Marmurowa umywalka lub podłoga świetnie się spisze w tym zestawieniu.
W przypadku jasnej łazienki, która kojarzyć powinna się z lekkością lepiej zdecydować się na wannę na nóżkach. Spotęgują one wrażenie przestrzenności, dodadzą gracji i finezji oraz sprawią, że wnętrze nabierze stylu glamour. Szczególnie złote, bogato zdobione nogi staną się pięknym elementem dekoracyjnym łazienki. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na wannie „twardo” stojącej, to postaraj się, aby miała smukłe kształty.
Kolorowy zawrót głowy!
A na koniec wisienka na torcie, czyli kolorowe art deco. Oczywiście nie chodzi tu o neonowe róże ani intensywne czerwienie. Kolorowe w tym przypadku oznacza stonowane, pastelowe odcienie, które w żadnym wypadku nie będą nudne.
Ogłaszamy koniec ery nudnych, szpecących zasłon prysznicowych. Art deco sprezentował nam szalone geometryczne i kolorowe printy. Zielona poświata? Bez problemu! Zmieszaj białą farbę z ciemną zieloną i spróbuj stworzyć nowoczesny obraz na swojej łazienkowej ścianie. Możesz wzorować się na naturalnych pęknięciach i wzorach widocznych w marmurze.
A do tego wszystkiego szczypta szaleństwa... Co powiesz na zebry albo strzały na mocnym, niebieskim tle? Być może brzmi to jak szalony sen bajkopisarza, jednak nie można odebrać temu wzorowi uroku! Zaryzykuj i postaw na oryginalność. Niestandardowe wzory na ścianie w łazience to must have dla artystycznej duszy, która lubi się wyróżnić.
Wpis powstał przy współpracy ze sklepem Złote Plakaty.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Granatowa łazienka – jak ją urządzić?
Czasy, w których w łazience niepodzielnie rządziły zachowawcze biele, beże i...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Grill ogrodowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Grillowanie jest bardzo ważnym elementem naszej kultury. Niektórzy żartobliwie...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele do salonu – pomysł na modną podłogę w mieszkaniu
Panele podłogowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym...
Czytaj dalej