Łazienka w stylu Bali – jak ją zaaranżować?

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar12.07.2022
  • Autor: Natalia Dur
Łazienka w stylu BaliŁazienka w stylu Bali

Tropikalna roślinność, naturalne materiały, kojąca kolorystyka i rozwiązania sprzyjające osiągnięciu wewnętrznego wyciszenia. To nie opis nowoczesnego ośrodka spa, ale zarys łazienki inspirowanej unikalnym klimatem Bali. Jak stworzyć taką aranżację we własnym domu? Podpowiadamy!

W artykule:

 

Co wyróżnia łazienkę w stylu balijskim?

Łazienka w stylu Bali to osobliwe połączenie egzotyki, nurtów eko i duchowości. Przypomina nieco klimat boho, jednak zdecydowanie mniej tu kolorów i wyrazistych świecidełek, łączących kulturę słowiańską z kulturą orientu. Trend, nawiązujący do warunków panujących na popularnej indonezyjskiej wyspie z Archipelagu Małych Wysp Sundajskich, kusi lekkością, swobodą i bliskim związkiem z naturą. Przypomina o wakacyjnych wojażach, ale robi to w bardzo dyskretny, nienachalny sposób.


Dzięki odpowiedniemu zestawowi kolorów, materiałów i elementów wyposażenia sprawia, że łazienka ze zwyczajnego domowego pomieszczenia zmienia się w klimatyczną oazę relaksu i wyciszenia.

Kolory w łazience w stylu Bali

Łazienka w stylu balijskim powinna oddawać klimat tropikalnej wyspy, dlatego w warstwie kolorystycznej najlepiej trzymać się blisko natury. Najbezpieczniejszą bazą będą biele, neutralne szarości czy delikatne odcienie beżu. Dobrze sprawdzą się też słoneczne żółcie, subtelne piaski, rozwodnione błękity i turkusy. Śmiało możesz również sięgać po wyraziste kolory ziemi – miękkie brązy, ciemną czekoladę, nieoczywiste ochry, khaki czy głęboki szmaragd. Ważne, by dobierać barwy w sposób harmonijny, mając na uwadze całość aranżacji. Łazienka w stylu Bali ma być przestrzenią sprzyjającą relaksowi, wyciszeniu i szeroko pojętemu wypoczynkowi.

Sprawdź też >> Jak urządzić kolorową łazienkę?

Łazienka w stylu balijskim – obowiązkowe materiały

Równie ważne co kolory, jest umiejętne dobranie materiałów wykończeniowych. Sielankowy klimat Bali najlepiej podkreślą materiały organiczne, blisko związane z naturą. W łazience balijskiej królować powinno zatem drewno, najlepiej to w ciepłym wybarwieniu, które daje poczucie większej przytulności i spokoju. Możesz zdecydować na drewnianą podłogę, wyłożyć deskami fragment ściany albo pójść w kierunku drewnianych mebli i akcesoriów.

Jeśli naturalne drewno przekracza twój budżet albo chcesz uniknąć pracochłonnej pielęgnacji i impregnacji, postaw na dobrej jakości imitację. Materiały drewnopodobne doskonale naśladują naturalny surowiec i sprawiają mniej kłopotów przy codziennej eksploatacji.

Innym materiałem, który świetnie odnajdzie się w łazience balijskiej jest kamień. Chropowatą teksturę można zestawić z gładkim drewnem lub – po prostu – z jasnymi ścianami i meblami. To idealna propozycja dla tych, którzy cenią surowe, oszczędne wykończenia.

Oprócz drewna i kamienia łazienkowy klimat Bali doskonale podkreślą też bardziej delikatne faktury:

  • bambus
  • rattan
  • wiklina
  • trawa morska
  • juta
  • len
  • ceramika

 

Z trzech pierwszych można mieć meble, z kolejnych inspirujące dodatki i przyjemne w dotyku tekstylia.

Sprawdź też >> Jaki grill ogrodowy wybrać – gazowy czy węglowy?


Meble łazienkowe w stylu Bali

Wnętrza inspirowane klimatem Bali mogą mieć różne wykończenia – od skromniejszych, zahaczających o minimalizm, po urzekające bujną egzotyką. Ich wspólnym mianownikiem są lekkie, ażurowe meble, które powinny pojawić się jako obowiązkowy element wystroju. Tu ważna uwaga – meble wiklinowe, rattanowe czy bambusowe mogą stanowić większość łazienkowej zabudowy, ale wcale nie muszą. Równie dobrze mogą reprezentować mniejszość wyposażenia. Aby zbudować klimat Bali wystarczy już jedna wygodna ażurowa komoda, jedna czy dwie wiklinowe szafki łazienkowe czy nawet pleciony parawan, subtelnie oddzielający strefę kąpieli od reszty łazienki.

Wyposażenie łazienki w stylu balijskim

Co z resztą łazienkowego wyposażenia? Klimat Bali nie ma tu sztywnie wyznaczonych ram, ale – dbając o wygodę i komfort użytkowania – najlepiej wybierać armaturę o miękkich liniach i opływowych kształtach, które naturalnie kojarzą się z przytulnością i są łatwe w utrzymaniu czystości.

Fot. Agnieszka Hundert-Wawrzyniak

Jeśli dysponujesz większą łazienką, koniecznie postaw na komfortową wannę wolnostojącą. Kąpiel z wonnymi olejkami, w płatkach świeżych kwiatów, to jeden z wyróżników balijskich salonów spa. Warto więc przenieść je na własne podwórko.

Wanna wolnostojąca nie wchodzi w grę? Zdecyduj się na klasyczną wannę przyścienną albo wybierz komfortowy prysznic bezbrodzikowy. Wygodna kabina walk-in albo tradycyjnie zamykany model, ograniczony gładkimi taflami szkła, optycznie powiększą przestrzeń i nadadzą łazience pożądanej lekkości. O lekkość i subtelność zadbają też podwieszane modele toalet i bidetów oraz gładkie umywalki łazienkowe o lekko zaokrąglonych brzegach.

Pamiętaj, że styl Bali to nie tylko ciekawy design, ale też ekologia. Wybierając armaturę, dopilnuj, by pozwalała zaoszczędzić prąd i wodę. Bateria wannowa lub prysznicowa z termostatem lub perlatorem, bezdotykowe włączniki, miska WC z ogranicznikiem przepływu wody to tylko kilka z dostępnych rozwiązań, które pozwalają być bardziej eko i mają wpływ na zawartość naszych portfeli.

Dodatki budujące klimat Bali

Cechą charakterystyczną balijskich wnętrz są klimatyczne dodatki, które wprawnie łączą egzotykę z duchowością. Jeśli chcesz odtworzyć ten styl we własnej łazience, przede wszystkim zadbaj o odpowiednią ilość roślin. Bez nich balijska aranżacja nie będzie kompletna.


Jakie kwiaty wybrać do łazienki? Na pewno takie, które dzielnie zniosą specyficzny mikroklimat panujący w tym pomieszczeniu. Muszą lubić ciepło, wilgoć i zadowolić się ograniczonym dostępem do światła (jeśli twoja łazienka ma małe okno lub nie ma go w ogóle). Pewnym wyborem będą zatem: zamiokulkas, anturium, skrzydłokwiat, paprocie, a także wężownica, bluszcze czy palmy.

Oprócz roślin w łazience w stylu Bali mogą pojawić się też:

  • plecione koszyczki na akcesoria
  • wiklinowe kosze na bieliznę
  • drewniane lub ceramiczne podstawki na kadzidła i świece
  • kamyki i muszle przywiezione z egzotycznych podróży
  • figurki Buddy
  • miękkie dywany z juty, wełny lub bawełny

 

Możliwości jest sporo, jednak pamiętaj, że kluczem do udanej aranżacji jest umiar. Łazienka ma być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu, przejrzysta i funkcjonalna. Nadmiar gadżetów i dekoracji może być przytłaczający i raczej nie będzie sprzyjał wyciszeniu.

Sprawdź >> Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria łazienkowe?

Aranżacyjną kropką nad i niech będzie odpowiednio dobrane oświetlenie do łazienki. Możesz postawić na lekkie, ażurowe klosze, stylowe metalowe oprawy albo dyskretne lampy punktowe. Oświetlenie ma podkreślać kojący charakter wnętrza i zbudować odpowiednią intymność.