Łazienka w stylu francuskim

Łazienka

Aranżacja

  • calendar03.11.2021
  • Autor: Natalia Dur
Łazienka w stylu francuskimŁazienka w stylu francuskim

Łazienka w stylu francuskim jest elegancka i wygodna. Kusi pałacowym przepychem i wytwornością. Sprawdź, jak ją urządzić na dużym i małym metrażu.

W artykule:


Jest jasna, elegancka i bardzo luksusowa. Zachwyca dystyngowaną symetrią, starannie dobranym wyposażeniem i wysmakowanymi dodatkami. Sprawnie łączy elementy różnych trendów, łącząc je w jedną gustowną całość. Łazienka w stylu francuskim – bo o niej mowa – to ciekawa alternatywa dla popularnych łazienek nowoczesnych i industrialnych. Podpowiadamy, jak ją urządzić.


Co wyróżnia łazienkę w stylu francuskim?


Łazienka w stylu francuskim nie bez powodu kojarzy się z pałacowym przepychem, wytwornością i klasą. Całymi garściami czerpie bowiem z rokoka oraz barokowego i dojrzałego klasycyzmu, czyli stylów obecnych na dworach francuskich władców, m.in. Ludwika XV i Ludwika XVI. Wbrew pozorom nie jest jednak przesadzona i strojna. Inspiracja epokami przepychu jest tu wyraźnie zaznaczona, ale prym wiodą nowoczesność i komfort.

Mimo dużej rozpiętości estetycznej, w stylu francuskim można wskazać pewne wspólne elementy kompozycyjne, które sprawiają, że łatwo go rozpoznać wśród innych aranżacyjnych trendów. Są to m.in.:

  • wyraźna symetria w kompozycji wnętrza


  • szlachetne materiały – m.in. kamień, marmur, drewno, polerowany metal


  • obecność antyków lub mebli stylizowanych na zabytkowe


  • wytworne, eleganckie wykończenia ścian


  • kryształowe lampy


  • efektowne tkaniny


  • wytworna ceramika i armatura łazienkowa


Sprawdź >>> Modne łazienki trendy aranżacyjne w 2021 r.

Styl francuski w łazience – materiały i dominująca kolorystyka


W łazience w stylu francuskim dominują jasne barwy, nadające wnętrzu lekkości i przestronności. Prym wiedzie oczywiście biel, która najlepiej rozświetla pomieszczenie i nadaje wnętrzu pożądanej świeżości. Mogą pojawić się tu też écru, bardzo subtelne odcienie szarości lub delikatne, rozwodnione pastele (głównie błękit lub zieleń).

Zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych, ściany ozdabia się gustowną tapetą w dyskretny wzór albo jasną boazerią. Bardzo popularnym elementem wykończeniowym są ozdobne sztukaterie albo białe panele angielskie, które nadają łazience pałacowego wyglądu. Granicę między ścianami a sufitem nierzadko wyznacza biały, gładki gzyms, który jednocześnie pozwala zamaskować drobne nierówności powierzchni.

Aranżując francuskie wnętrze można sięgnąć też po naturalny kamień, dzięki któremu łazienka nabierze nieco chłodniejszej, wysmakowanej elegancji, skręcającej nieco w stronę nowoczesnych wystrojów.

Na podłodze mogą pojawić się zarówno klasyczne kafelki utrzymane w jasnej tonacji, wielkoformatowe, marmurowe płyty, jak i naturalne (lub drewnopodobne) deski. Z większymi łazienkami świetnie komponuje się elegancka, czarno-biała szachownica, która jest jednym z wyróżników stylu francuskiego.  

Sprawdź >>> Jak oszczędzać wodę?


Armatura i meble łazienkowe w stylu francuskim


Do niedawna niezbędnym elementem wyposażenia łazienek utrzymanych w stylu francuskim były wanny wolnostojące (często ustawiane podwójnie), utrzymane w klimacie retro. Bogato zdobione, stylizowane nóżki nadawały wnętrzom luksusowego charakteru i zdradzały inspirację dworską modą. Dziś coraz częściej we francuskich łazienkach eleganckie wanny wolnostojące ustawia się bezpośrednio na podłodze. Niekiedy nawet zastępuje się je prysznicem (jeśli powierzchnia wnętrza jest ograniczona i nie daje szans na komfortowe ulokowanie wanny).


Pozostałe elementy ceramiki łazienkowej – umywalki, miski WC, bidety, obowiązkowo muszą zachować klasyczny, dystyngowany charakter. Nie mogą być ekscentryczne i przytłaczające. Najlepiej też, by były utrzymane w białym kolorze, aby zachować we wnętrzu odpowiednią lekkość i świeżość. Umywalki do francuskiej łazienki warto montować w parach. Taki zabieg zwiększa funkcjonalność wnętrza i podkreśla szczególnie cenioną w tym stylu symetrię.

Francuski sznyt nadają też stylizowane na retro baterie umywalkowe i wannowe oraz charakterystyczne meble łazienkowe. Takie, które zazwyczaj spotyka się w innych domowych pomieszczeniach, czyli ciężkie komody, konsole na giętych nóżkach czy podbite aksamitem krzesła.

Francuskie dodatki do łazienki – co podkreśli klimat wnętrza?


W łazience w stylu francuskim nie może zabraknąć również charakterystycznych dekoracji, tekstyliów i drobiazgów, które jednoznacznie wskazują na inspirację królewską elegancją i wyrafinowanym przepychem. Co powinno się tu pojawić?

  • lustro (bądź lustra) w bogato zdobionej ramie, najczęściej w kolorze złota lub bieli – rzadziej w odcieniach srebra, szarości czy brązu,


  • dekoracyjny, kryształowy żyrandol lub szklana lampa wisząca, dbające o odpowiednie oświetlenie wnętrza,


  • stylizowane kinkiety przy lustrze, dopasowane do głównego źródła światła,


  • gustowne obrazy, grafiki lub czarno-białe fotografie w ozdobnych lub przeciwnie – bardzo dyskretnych ramach,


  • lekkie, przepuszczające światło zasłonki, swobodnie opadające ku ziemi lub (ewentualnie) jasne rolety rzymskie,


  • starannie wybrane bibeloty ułożone na umywalkowym blacie lub na konsoli – ozdobne flakony perfum, zdobione szkatułki, rzeźby itp.,


  • puszyste dywaniki ulokowane w okolicy wanny,


  • świeże kwiaty w wazonach albo pojedyncze rośliny doniczkowe.



Jak urządzić małą łazienkę w stylu francuskim?


Styl francuski lubi wielkie, widne przestrzenie, dlatego najlepiej odnajduje się w dużych łazienkach stylizowanych na pokoje kąpielowe. Ale przy odrobinie wyobraźni pewne jego elementy można wprowadzić również do mniejszych wnętrz.

Podstawą urządzenia małej łazienki w stylu francuskim jest odpowiedni dobór kolorów. Najlepiej postawić na klasyczną biel, która delikatnie odbija światło i optycznie powiększa pomieszczenie. Aby wnętrze nie było nudne można zdecydować się też na delikatny ornament ścienny ułożony np. przy umywalkach albo jedną ze ścian okleić jasną tapetą w dyskretny deseń.


Niebagatelną rolę odgrywają tu też lustra.
Oprócz obowiązkowego modelu powieszonego przy umywalce, warto wprowadzić dodatkową taflę, która nada pomieszczeniu większej głębi. Nasza propozycja to duże, prostokątne lustro naklejone na wewnętrzną stronę drzwi łazienkowych. Nie zajmuje miejsca, a daje niesamowity efekt!

Aby zyskać na przestronności, zamiast klasycznego żyrandolu lepiej postawić na subtelne, białe lampy punktowe, a zamiast wanny wybrać prysznic. Najlepiej sprawdzi się tu z dyskretny prysznic bez brodzika, ograniczony tylko szklanymi taflami, ale klasyczny model (np. narożny) również wchodzi w grę. Resztę wyposażenia trzeba ograniczyć do minimum. Wystarczy lekka komoda na giętych nóżkach, z miejscem na kosmetyki i ręczniki oraz stylizowane krzesło, na którym będzie można odwiesić szlafrok. Na podłogę warto rzucić jasny, puchaty dywanik – nada wnętrzu przytulności i ogrzeje nogi po wyjściu z kąpieli.

Sprawdź >>> Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem?