Łazienka w stylu prowansalskim – aranżacja
Łazienka
Aranżacja
- 22.09.2022
Bezkresne pola lawendy, zjawiskowe kamienne miasteczka, urokliwe winnice i gaje oliwne, sielski, niespieszny klimat. To kwintesencja francuskiej Prowansji – kolebki stylu prowansalskiego. To doskonały styl dla miłośników naturalności, świeżości i romantyzmu. Jak przenieść jego elementy do własnej łazienki? Podpowiadamy.
Łazienka prowansalska, czyli jaka? Co ją wyróżnia?
Styl prowansalski jest jednym z najbardziej wyrazistych stylów wnętrzarskich. Jego głównym wyróżnikiem jest prostota, blisko związana z naturalnością, stanowiąca tło dla misternych, urokliwych detali. Styl prowansalski kocha to, co subtelne i romantyczne. Jest lekki i świeży, a jednocześnie bardzo kobiecy i przytulny. Dzięki tym cechom buduje w łazience atmosferę przyjemnego odprężenia i relaksu.
Kolory w łazience w stylu prowansalskim
Lekkość, świeżość i dziewczęcość łazienki prowansalskiej przejawiają się już w samej warstwie kolorystycznej. Rządzą tu trzy główne nuty:
- Biel – jako baza, stanowiąca tło dla innych kolorów i optycznie powiększająca przestrzeń. Warto jednak pamiętać, że do łazienki prowansalskiej nie wprowadza się klasycznej, sterylnej bieli, ale tę lekko wpadającą w beż lub nawet w delikatną żółć. Takie odcienie doskonale kontrastują z obowiązkowym w aranżacji drewnem i sprawiają, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne, sprzyjające rozluźnieniu i wypoczynkowi.
- Pastele – ciekawie korespondują z bielą i nadają wnętrzu bardziej romantycznego charakteru. Oprócz najbardziej charakterystycznej dla stylu lawendy, dobrze odnajdą się tu też subtelne błękity, delikatne kolory morskie, a nawet mięta.
- Kolory ziemi – ciepłe, mleczne brązy, kolory naturalnego drewna, oliwki, piaski lub przydymione szarości – mogą pojawić się w łazience prowansalskiej zamiast pasteli lub obok nich (np. w postaci mebli).
Dowiedz się >>> Jak wybrać wygodne i funkcjonalne pojemniki na odpady?
Jakie materiały najlepiej podkreślą styl łazienki prowansalskiej?
Prowansalskie łazienki łatwo rozpoznać nie tylko po kolorze, ale też po rodzaju użytych materiałów. Najbardziej charakterystycznym elementem stylu jest kamień. Może to być zarówno naturalny surowiec, jak i jego dobra imitacja. Aby stworzyć prawdziwie prowansalską przestrzeń, warto sięgać przede wszystkim po trawertyn lub piaskowiec o ciepłej, beżowej barwie. Kamień lub np. płytki gresowe, imitujące jego fakturę, można położyć zarówno na podłodze, jak i na ścianie – ale uwaga – nie na całej powierzchni. Inaczej łazienka będzie przytłumiona i zbyt surowa.
Dowiedz się >>> Co lepiej sprawdzi się na ogrzewanie podłogowe w łazience?
Fragmenty ścian można obłożyć chropowatą cegłą (najlepiej w jasnym kolorze) lub pomalować farbą. Świetnie sprawdzą się tu też płytki ceramiczne z florystycznym wzorem (nie musi to być tylko kwiat lawendy!) albo tapety. Dzięki takim detalom łazienka nabierze bardziej urokliwego, kobiecego charakteru.
W łazience w stylu prowansalskim musi pojawić się też drewno, najlepiej nieregularne, postarzone, jak najbardziej naturalne. Może to być drewniany blat, szafki łazienkowe, rama lustra albo belka podpierająca ścianę. Możliwości jest mnóstwo!
Meble łazienkowe w stylu prowansalskim
Klasyczna łazienka prowansalska wyposażona jest w drewniane meble – najczęściej postarzone lub pobielone, z charakterystycznymi rzeźbieniami i zdobieniami, wykończone na kremowo lub pudrowo. W nowocześniejszej wersji fronty mogą być gładkie, ważne jednak, by nie były błyszczące lecz matowe.
Głównym elementem wyposażenia łazienki prowansalskiej jest szafka umywalkowa. Może wyglądać jak stylowy kredens albo komoda, ale może też być po prostu szafką z otwartym frontem. Jej naturalnym uzupełnieniem są porcelanowe gałki lub bogato zdobione nóżki z kutego żelaza. Ciekawie prezentują się też szafki umywalkowe ozdobione dekoracyjną ramką lub motywem roślinnym. Elementy kwiatowe naniesione na fronty metodą decoupage to strzał w dziesiątkę!
Wyposażenie łazienki w stylu prowansalskim
Chociaż łazience w stylu prowansalskim daleko do nowoczesnego minimalizmu, nie oznacza to, że w doborze sprzętów łazienkowych trzeba stawiać wyłącznie na tradycyjne rozwiązania. Owszem, chętnie widziane są tu motywy retro:
- wanna wolnostojąca na stylizowanych nóżkach lub monolityczna, z fantazyjnie wydłużonymi bokami,
- kabina prysznicowa z dekoracyjnym ornamentem i profilami w kolorze armatury łazienkowej,
- WC kompakt o stopniowanych krawędziach,
- umywalka łazienkowa – wolnostojąca, na ciekawych postumentach lub kolumnach, lub nablatowa, z owalną lub okrągłą misą przypominającą miednicę,
- baterie łazienkowe z dekoracyjnymi gałkami lub dźwigniami stylizowanymi na vintage.
Ale można nieco uciec od schematu i wprowadzić delikatne innowacje, np. WC podwieszane zamiast kompaktowego (również w innym niż biały kolorze, np. subtelnej mięty czy oliwki) czy dyskretna umywalka wpuszczana w blat. Takie rozwiązania warto rozważyć zwłaszcza przy urządzaniu małej łazienki w stylu prowansalskim. Oszczędzają miejsce i nie przeciążają wnętrza cięższą formą.
Dodatki do prowansalskiej łazienki
We wnętrzu inspirowanym stylem prowansalskim istotną rolę odgrywają też umiejętnie dobrane dodatki i odpowiednie oświetlenie łazienkowe.
Jednym z wyróżników stylu jest porcelana – najczęściej kremowa lub w kolorze złamanej bieli. Gładka, ozdobiona kwiatowym ornamentem, motywem roślinnym lub niewielkim napisem. Może pojawić się zarówno w postaci gałek do mebli, jak i niezbędnego zestawu łazienkowego: mydelniczki, kubka na szczoteczki do zębów czy pojemników na artykuły higieniczne i drobiazgi.
Akcesoria łazienkowe mogą też być drewniane albo szklane, uzupełnione bambusowymi detalami, np. szklany słoik na waciki z bambusową pokrywką.
Sielski klimat Prowansji oddają też lekkie tkaniny (np. marszczona zasłonka przy oknie), wiklinowe kosze na ręczniki i drobiazgi oraz świeże kwiaty w wazonach. Na ścianie może pojawić się również obraz z pejzażem – szczególnie w pomieszczeniach mocno inspirowanych klasycznym stylem prowansalskim.
W łazience nie może zabraknąć też lustra w drewnianej lub ciekawie ozdobionej ramie. We współczesnych realizacjach, często pojawiają się też oszczędniejsze lustra łazienkowe, w delikatnej, aluminiowej ramie (również z podświetleniem LED) lub w ogóle bez ram.
Dowiedz się >>> Jak wybrać oświetlenie LED do łazienki?
Polecane artykuły
Poradnik
Oświetlenie biurka – 7 zasad, które musisz znać
Odpowiednie oświetlenie biurka nie tylko wpływa na koncentrację i jakość nauki...
Czytaj dalej
Łazienka
Baterie prysznicowe podtynkowe – jak je zamontować i czyścić?
Trendy w urządzaniu wnętrz zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Są jednak...
Czytaj dalej
Łazienka
Nadaj blasku łazience – lampy łazienkowe
Oświetlenie łazienki to jeden z niezwykle ważnych, a często bagatelizowanych...
Czytaj dalej
Łazienka
Panele podłogowe do łazienki, a może płytki? Co wybrać?
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Korzystają z niego...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak wybrać odpowiednie WC do łazienki?
Aranżując nową łazienkę, jednym z wyborów, przed jakimi stajemy, jest decyzja o...
Czytaj dalej