Łazienka w stylu spa – jak ją urządzić?
Łazienka
Aranżacja
- 01.12.2021
Życie w ciągłym biegu jest bardzo wyczerpujące. Aby zyskać chwile wytchnienia i relaksu można ratować się wakacjami (które niestety szybko mijają), spacerami po lesie albo pobytami w ośrodkach SPA. Te ostatnie są szczególnie pomocne w redukcji bólów mięśniowych, stresu i zmęczenia, ale mocno nadwerężają kieszeń. Na szczęście namiastkę profesjonalnego salonu wellness można stworzyć we własnym domu! Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę w stylu spa na dużym i trochę mniejszym metrażu.
Kolory do łazienki w stylu spa
Tym, co w pierwszej kolejności buduje klimat łazienki w stylu spa są kolory. Harmonijne, delikatne, utrzymane w podobnych odcieniach tonalnych, wprowadzają do wnętrza ład i porządek. Rządzą tu złamane i przybrudzone biele, subtelne kremy, neutralne szarości, ciepłe brązy, błękity oraz stłumione zielenie.
Zdaniem psychologów właśnie taki zestaw barw ma działanie terapeutyczne – uspokaja, odpręża, wycisza i pozwala uspokoić natłok myśli. Urządzając łazienkę w stylu spa pamiętaj, by wybierać zbliżone do siebie kolory i nie wprowadzać krzykliwych, jaskrawych akcentów. Zaburzą kompozycję i wprowadzą niepotrzebny chaos.
Sprawdź >>> Jak urządzić złotą łazienkę?
Obowiązkowe materiały w łazience spa
W łazience inspirowanej luksusowymi salonami odnowy biologicznej nie może zabraknąć też naturalnych materiałów, które – nawiązując do rozwiązań obecnych w przyrodzie – wprowadzają do wnętrza cudownie kojący nastrój. Swoje miejsce znajdą tu zarówno chłodne kamienie (granit, marmur, piaskowiec czy trawertyn), jak i ciepłe drewno, które wnosi atmosferę przytulności i intymności.
Warto jednak pamiętać, że naturalne materiały wymagają większej troski i systematycznej pielęgnacji przy użyciu odpowiednich środków czyszczących i ochronnych. Jeśli szukasz bardziej neutralnego rozwiązania, wykańczając podłogi czy ściany postaw na wysokiej jakości płytki drewnopodobne albo materiały, które dobrze oddają wygląd i fakturę naturalnych kamieni (np. na beton architektoniczny albo okładziny gresowe). Tego typu imitacje są odporne na uszkodzenia i odbarwienia i nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji.
Całkowicie naturalne elementy możesz za to wprowadzić w mniejszych elementach wyposażenia. W łazience w stylu spa świetnie zaprezentują się np. drewniane półki albo kamienna umywalka, przypominająca kształtem wyżłobiony głaz. To bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznej umywalki z szafką.
Łazienka w stylu spa z wanną czy z prysznicem?
Obowiązkowym elementem łazienki w stylu spa jest oczywiście wanna. Duża, komfortowa, najlepiej z hydromasażem, który zmieni zwyczajną kąpiel w prawdziwą przyjemność pełną odprężających bąbelków. Jako główny element wyposażenia, wanna powinna zajmować centralne miejsce w łazience. Dla większej przyjemności i wygody warto wybrać model zapewniający odpowiednie podparcie dla pleców i ramion. Profilowany tył jest świetną opcją zwłaszcza wtedy, gdy lubisz spędzać w wannie dużo czasu, np. czytając książkę czy oglądając ulubiony serial z kieliszkiem dobrego wina.
Zarówno eleganckie wanny wolnostojące, jak i stojące przy ścianie czy w rogu wanny z hydromasażem, muszą być uzupełnione o odpowiednie baterie wannowe. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę nie tylko na warstwę wizualną, ale też funkcjonalną. Na pierwszy plan musi wysunąć się komfort i wygoda użytkowania. Ciekawą opcją są np. baterie z kaskadowym wypływem wody, który kojarzy się z wodospadem i potęguje relaksujący klimat.
Jeśli dysponujesz większą przestrzenią w łazience, możesz umieścić tu też prysznic. Przyda się, gdy trzeba nieco przyspieszyć kąpiel albo wykonać niektóre zabiegi pielęgnacyjne, jak depilacja czy peeling z wykorzystaniem ścierających scrubów. W nowoczesnej łazience spa najlepiej zaprezentuje się prysznic bez brodzika, ograniczony od reszty pomieszczenia jedynie gładkimi szklanymi taflami. Taki model nie będzie przytłaczający i świetnie skomponuje się z resztą wyposażenia.
Sprawdź >>> Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem i pralką?
Prysznic może być też jedynym elementem wyposażenia łazienki w stylu spa. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie raczej nie ma innej opcji (do łazienki w typie wellness lepiej bowiem wybrać przestronny prysznic niż malutką wannę). Ale bez obaw – dobrze wyposażony panel prysznicowy z hydromasażem i duża deszczownica sprawdzą się równie dobrze, jak wanna. Skutecznie usuną zmęczenie i pozwolą zapomnieć o codziennym stresie.
Domowa sauna w łazience spa
Prawdziwa strefa wellness nie może się też obyć bez sauny. Przypomnijmy, że regularne seanse pozwalają wzmocnić odporność, stymulują krążenie krwi i poprawiają kondycję skóry. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, koniecznie zamontuj tu klasyczną saunę z co najmniej dwiema ławkami i piecem elektrycznym lub opalanym drewnem. W mniejszych łazienkach doskonale sprawdzą się gotowe kabiny parowe – wymagają mniej miejsca, a przynoszą równie dobre korzyści dla organizmu, co tradycyjna sauna.
Jakie oświetlenie do łazienki w stylu spa?
Istotnym elementem wystroju łazienki w stylu spa jest stłumione, ciepłe światło, które daje efekt rozluźnienia i intymności. Pożądany klimat pozwolą uzyskać zwłaszcza nowoczesne listwy i taśmy LED, montowane w zaułkach, wnękach, pod półkami i w okolicy wanny lub prysznica. Również główne źródło światła powinno być nienachalne i dyskretne. Dobrze sprawdzą się tu lampy sufitowe wpuszczane lub natynkowe, lampy szynowe oraz eleganckie plafony. Jeśli będą wyposażone w ściemniacz, w kilka sekund stworzysz warunki idealne do każdego rodzaju relaksu, od odprężającej lektury w wannie, aż po romantyczną kąpiel we dwoje.
O większą nastrojowość zadbają też świeczki, latarenki i lampiony ulokowane w różnych miejscach łazienki. Płomienie świec, odbijające się od kafelków czy luster, nie tylko tworzą intymny klimat, ale też doskonale wyciszają i pozwalają złapać chwilę refleksji.
Niezbędne dodatki do łazienki spa
Ostatni punkt wystroju łazienki w stylu spa to akcesoria i dodatki, które potęgują relaksacyjny nastrój wnętrza. Warto postawić tu przede wszystkim na motywy organiczne, kojarzące się z przyrodą, np. kwiaty i zielone rośliny w donicach czy tapety lub fototapety z florystycznym wzorem. W łazience wellness mile widziane są też motywy zaczerpnięte z filozofii Dalekiego Wschodu – figurki Buddy, kwiaty lotosu, kamienie bazaltowe do masażu czy akcesoria z symbolami yin i yang.
Na brzegu wanny oraz na blacie umywalki warto zrobić miejsce na wonne kadzidła, np. o zapachu drzewa sandałowego, jaśminu, paczuli czy piżma. Doskonale koją zmysły i pozwalają zapomnieć o otaczającym świecie. Aby po wyjściu z wanny nie doznać szoku termicznego, u jej stóp rozłóż miękki, puchaty dywan. Koniecznie zainwestuj też w grube, mięsiste ręczniki bawełniane o wysokiej gramaturze oraz wygodny szlafrok, którym otulisz się po relaksującej kąpieli.
Polecane artykuły
Łazienka
Malowanie łazienki
Malowanie łazienki niejedno ma imię. Może być alternatywą dla tradycyjnego...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele podłogowe – jakie wybrać?
Panele od lat pozostają jednym z najpopularniejszych materiałów podłogowych i...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka pod schodami
Łazienka pod schodami to sprytny sposób na wykorzystanie wolnego miejsca w...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Grzejnik elektryczny - ciepło o każdej porze
Stylowe oraz funkcjonalne. Nowoczesne, lecz o subtelnych formach. Dopasowane do...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka w stylu nowojorskim
Przestronna, elegancka, sprawnie łącząca elementy różnych stylistyk,...
Czytaj dalej