Łazienka w stylu spa – jak ją urządzić?

Łazienka

Aranżacja

  • calendar01.12.2021
  • Autor: Natalia Dur
Łazienka spaŁazienka spa

Życie w ciągłym biegu jest bardzo wyczerpujące. Aby zyskać chwile wytchnienia i relaksu można ratować się wakacjami (które niestety szybko mijają), spacerami po lesie albo pobytami w ośrodkach SPA. Te ostatnie są szczególnie pomocne w redukcji bólów mięśniowych, stresu i zmęczenia, ale mocno nadwerężają kieszeń. Na szczęście namiastkę profesjonalnego salonu wellness można stworzyć we własnym domu! Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę w stylu spa na dużym i trochę mniejszym metrażu.

W artykule:


Kolory do łazienki w stylu spa


Tym, co w pierwszej kolejności buduje klimat łazienki w stylu spa są kolory. Harmonijne, delikatne, utrzymane w podobnych odcieniach tonalnych, wprowadzają do wnętrza ład i porządek. Rządzą tu złamane i przybrudzone biele, subtelne kremy, neutralne szarości, ciepłe brązy, błękity oraz stłumione zielenie.

Zdaniem psychologów właśnie taki zestaw barw ma działanie terapeutyczne – uspokaja, odpręża, wycisza i pozwala uspokoić natłok myśli. Urządzając łazienkę w stylu spa pamiętaj, by wybierać zbliżone do siebie kolory i nie wprowadzać krzykliwych, jaskrawych akcentów. Zaburzą kompozycję i wprowadzą niepotrzebny chaos.

Sprawdź >>> Jak urządzić złotą łazienkę?

Obowiązkowe materiały w łazience spa


W łazience inspirowanej luksusowymi salonami odnowy biologicznej nie może zabraknąć też naturalnych materiałów, które – nawiązując do rozwiązań obecnych w przyrodzie – wprowadzają do wnętrza cudownie kojący nastrój. Swoje miejsce znajdą tu zarówno chłodne kamienie (granit, marmur, piaskowiec czy trawertyn), jak i ciepłe drewno, które wnosi atmosferę przytulności i intymności.


Warto jednak pamiętać, że naturalne materiały wymagają większej troski i systematycznej pielęgnacji przy użyciu odpowiednich środków czyszczących i ochronnych. Jeśli szukasz bardziej neutralnego rozwiązania, wykańczając podłogi czy ściany postaw na wysokiej jakości płytki drewnopodobne albo materiały, które dobrze oddają wygląd i fakturę naturalnych kamieni (np. na beton architektoniczny albo okładziny gresowe). Tego typu imitacje są odporne na uszkodzenia i odbarwienia i nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji.

Całkowicie naturalne elementy możesz za to wprowadzić w mniejszych elementach wyposażenia. W łazience w stylu spa świetnie zaprezentują się np. drewniane półki albo kamienna umywalka, przypominająca kształtem wyżłobiony głaz. To bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznej umywalki z szafką.


Łazienka w stylu spa z wanną czy z prysznicem?


Obowiązkowym elementem łazienki w stylu spa jest oczywiście wanna. Duża, komfortowa, najlepiej z hydromasażem, który zmieni zwyczajną kąpiel w prawdziwą przyjemność pełną odprężających bąbelków. Jako główny element wyposażenia, wanna powinna zajmować centralne miejsce w łazience. Dla większej przyjemności i wygody warto wybrać model zapewniający odpowiednie podparcie dla pleców i ramion. Profilowany tył jest świetną opcją zwłaszcza wtedy, gdy lubisz spędzać w wannie dużo czasu, np. czytając książkę czy oglądając ulubiony serial z kieliszkiem dobrego wina.

Zarówno eleganckie wanny wolnostojące, jak i stojące przy ścianie czy w rogu wanny z hydromasażem, muszą być uzupełnione o odpowiednie baterie wannowe. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę nie tylko na warstwę wizualną, ale też funkcjonalną. Na pierwszy plan musi wysunąć się komfort i wygoda użytkowania. Ciekawą opcją są np. baterie z kaskadowym wypływem wody, który kojarzy się z wodospadem i potęguje relaksujący klimat.


Jeśli dysponujesz większą przestrzenią w łazience, możesz umieścić tu też prysznic. Przyda się, gdy trzeba nieco przyspieszyć kąpiel albo wykonać niektóre zabiegi pielęgnacyjne, jak depilacja czy peeling z wykorzystaniem ścierających scrubów. W nowoczesnej łazience spa najlepiej zaprezentuje się prysznic bez brodzika, ograniczony od reszty pomieszczenia jedynie gładkimi szklanymi taflami. Taki model nie będzie przytłaczający i świetnie skomponuje się z resztą wyposażenia.

Sprawdź >>> Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem i pralką?

Prysznic może być też jedynym elementem wyposażenia łazienki w stylu spa. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie raczej nie ma innej opcji (do łazienki w typie wellness lepiej bowiem wybrać przestronny prysznic niż malutką wannę). Ale bez obaw – dobrze wyposażony panel prysznicowy z hydromasażem i duża deszczownica sprawdzą się równie dobrze, jak wanna. Skutecznie usuną zmęczenie i pozwolą zapomnieć o codziennym stresie.


Domowa sauna w łazience spa


Prawdziwa strefa wellness nie może się też obyć bez sauny. Przypomnijmy, że regularne seanse pozwalają wzmocnić odporność, stymulują krążenie krwi i poprawiają kondycję skóry. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, koniecznie zamontuj tu klasyczną saunę z co najmniej dwiema ławkami i piecem elektrycznym lub opalanym drewnem. W mniejszych łazienkach doskonale sprawdzą się gotowe kabiny parowe – wymagają mniej miejsca, a przynoszą równie dobre korzyści dla organizmu, co tradycyjna sauna.

Jakie oświetlenie do łazienki w stylu spa?


Istotnym elementem wystroju łazienki w stylu spa jest stłumione, ciepłe światło, które daje efekt rozluźnienia i intymności. Pożądany klimat pozwolą uzyskać zwłaszcza nowoczesne listwy i taśmy LED, montowane w zaułkach, wnękach, pod półkami i w okolicy wanny lub prysznica. Również główne źródło światła powinno być nienachalne i dyskretne. Dobrze sprawdzą się tu lampy sufitowe wpuszczane lub natynkowe, lampy szynowe oraz eleganckie plafony. Jeśli będą wyposażone w ściemniacz, w kilka sekund stworzysz warunki idealne do każdego rodzaju relaksu, od odprężającej lektury w wannie, aż po romantyczną kąpiel we dwoje.


O większą nastrojowość zadbają też świeczki, latarenki i lampiony ulokowane w różnych miejscach łazienki. Płomienie świec, odbijające się od kafelków czy luster, nie tylko tworzą intymny klimat, ale też doskonale wyciszają i pozwalają złapać chwilę refleksji.


Niezbędne dodatki do łazienki spa


Ostatni punkt wystroju łazienki w stylu spa to akcesoria i dodatki, które potęgują relaksacyjny nastrój wnętrza. Warto postawić tu przede wszystkim na motywy organiczne, kojarzące się z przyrodą, np. kwiaty i zielone rośliny w donicach czy tapety lub fototapety z florystycznym wzorem. W łazience wellness mile widziane są też motywy zaczerpnięte z filozofii Dalekiego Wschodu – figurki Buddy, kwiaty lotosu, kamienie bazaltowe do masażu czy akcesoria z symbolami yin i yang.

Na brzegu wanny oraz na blacie umywalki warto zrobić miejsce na wonne kadzidła, np. o zapachu drzewa sandałowego, jaśminu, paczuli czy piżma. Doskonale koją zmysły i pozwalają zapomnieć o otaczającym świecie. Aby po wyjściu z wanny nie doznać szoku termicznego, u jej stóp rozłóż miękki, puchaty dywan. Koniecznie zainwestuj też w grube, mięsiste ręczniki bawełniane o wysokiej gramaturze oraz wygodny szlafrok, którym otulisz się po relaksującej kąpieli.