Luksfery w łazienkach – ciekawe rozwiązania aranżacyjne

Łazienka

Poradnik

  • calendar19.05.2015
łazienka z luksferamiłazienka z luksferami

Urządzasz lub remontujesz łazienkę? Nie chcesz by była ona przeciętna, a nade wszystko lubisz nowoczesne i niekonwencjonalne rozwiązania? Jeśli tak, to zapewne chętnie sięgniesz po luksfery!

W artykule:


Luksfery dają niewątpliwie bardzo ciekawe i nietuzinkowe możliwości aranżowania wnętrz. Stosowane były powszechnie w budownictwie, choć praktycznie wyłącznie w kolorystyce niebiesko-zielonej, w czasach komunistycznych, głównie na klatkach schodowych nowo powstałych bloków mieszkaniowych oraz w budynkach przemysłowych.

Wówczas jednak najważniejszy był aspekt praktyczny i dostępność tego rodzaju materiału, nie dbano zaś o względy wizualne. Od tego czasu jednak podejście do zastosowania luksferów we wnętrzach całkowicie się zmieniło. Architekci i projektanci proponują zupełnie nowe rozwiązania, które z minioną epoką nie mają nic wspólnego.

Luksfery dziś

Dzisiejsze aranżacje z wykorzystaniem luksferów to niebanalne i niezwykle ciekawe przykłady kreatywnego i nowoczesnego sposobu urządzania wnętrza.

Określenie „luksfery” często stosuje się wymiennie z „pustaki szklane”, jednak oba terminy nie oznaczają tego samego. Luksfery bowiem są pełnymi, jednolitymi bryłami szkła, zaś pustaki czy bloczki szklane mają w środku powietrze, ponieważ podczas ich produkcji zgrzewane są ze sobą dwie wytłoczone części szkła. Pustaki są zatem lżejsze i praktyczniejsze w użyciu, stanowią nowoczesną wersję dawnych luksferów, choć i te są nadal dostępne na rynku.

łazienka z wykorzystaniem luksferów

Szerokie zastosowanie luksferów

Luksfery, czy też pustaki szklane, można wykorzystywać na szereg sposobów, aranżując wnętrza o różnym przeznaczeniu. To niezwykle uniwersalny materiał budowlany i wykończeniowy – stosuje się go zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, spełnia funkcje tak praktyczne, jak i dekoracyjne. Jeśli chodzi o zastosowanie zewnętrzne, luksfery doskonale nadają się jako element dekoracyjny elewacji i fasad budynków, a także jako obudowa drzwi zewnętrznych. Mogą także zastępować okna, np. w garażu. Wewnątrz budynku – w mieszkaniach i domach – mogą być stosowane praktycznie w każdym pomieszczeniu. 

W łazience doskonale nadają się jako obudowa kabiny prysznicowej, dając z jednej strony poczucie intymności osobie kąpiącej się, z drugiej zaś wrażenie lekkości wnętrza łazienki. Mogą być wykorzystywane jako element dekoracyjny ścian – zarówno w łazience, jak i w innych pomieszczeniach. Stanowią także idealny budulec dla ścian działowych odgradzających np. jadalnię od kuchni, korytarz od salonu czy wiatrołap od pozostałej części domu, a także mogą tworzyć parawan oddzielający od sąsiadów na balkonach i tarasach. Z pustaków szklanych można budować nie tylko ścianki działowe i przepierzenia; mogą stać się one również częścią zabudowy użytkowej.

Luksfery można wbudować np. w barek, schody lub nawet w meble, mogą stanowić element dekoracyjny podłogi oraz sufitu. Tak szerokie zastosowanie wynika przede wszystkim z wielu zalet luksferów. Najważniejszą z nich jest duża zdolność przepuszczania światła, dlatego polecane są tam, gdzie pomieszczenia wymagają doświetlenia (czy to światłem zewnętrznym, czy też sztucznym zlokalizowanym w sąsiedztwie ścianki z luksferami). Ilość przepuszczanego światła zależy od rodzaju pustaków – ich koloru, wzoru i wielkości. Np. dla pustaków przezroczystych, przez które światło pada prostopadle, może wynosić nawet 80%.

luksfery w łazience


Zalety luksferów w łazience

Luksfery są także odporne na wilgoć, w związku z czym doskonale nadają się do łazienek, zwłaszcza wokół prysznica oraz przy wannie i umywalce. Warto przy tym wspomnieć, że można z nich budować ścianki proste, ale też profilowane – niezwykle ciekawy efekt aranżacyjny stanowi np. półokrągła ścianka prysznica czy obudowa wanny z luksferów. Inną cechą, która pozwala wykorzystywać pustaki szklane jako element dekoracyjny ścian, tak zewnętrznych, jaki wewnętrznych, jest ich dźwiękoszczelność oraz izolacja termiczna.

Wykonując z luksferów wstawkę w ścianie, zapewnimy dostęp światła do pomieszczenia, zaś skutecznie zatrzymane zostaną dźwięki i niższe temperatury z zewnątrz czy z innych pomieszczeń. Za zastosowaniem pustaków szklanych w fasadach i ścianach zewnętrznych przemawia także ich kolejna cecha – mianowicie są niezwykle odporne na uderzenia i uszkodzenia, ponadto dostępne są także – dla szukających wyjątkowego zabezpieczenia – w wersji kuloodpornej. 

Kolejną zaletą jest łatwość utrzymania luksferów w czystości i niskie koszty ich użytkowania – nie wymagają bowiem żadnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwujących. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w łazience, gdzie czyszczenie tradycyjnej – szklanej lub plastikowej – kabiny prysznicowej jest dość pracochłonne. Na kolorowej, matowej i rzeźbionej powierzchni luksferów nie widać nieestetycznych zacieków czy śladów palców. Do ich mycia można stosować standardowe środki czystości, bez obawy uszkodzenia czy zarysowania powierzchni.

ścianka z luksferów w łazience

Bogaty wybór luksferów

Jeśli planujemy zastosować pustaki w swoim mieszkaniu czy domu, rynek oferuje nam bogaty wybór produktów zróżnicowanych pod względem kształtu, rozmiaru, koloru, jak i faktury. Standardowa grubość pustaków wynosi 8 cm, produkowane są w następujących wymiarach (w cm) – kwadratowe: 19x19, 24x24, 30x30 oraz prostokątne: 19x9 i 24x11,5, choć możliwe jest także wykonanie pustaków o innych wymiarach na specjalne zamówienie.

Najbardziej popularne są pustaki kwadratowe, prostokątne i okrągłe, zdarzają się też luksfery o innych kształtach – heksagonalne, narożne, o ściętych lub zaokrąglonych bokach, owalne. Bogata jest także ich kolorystyka oraz wzornictwo – najczęstsze desenie to krople, fale, chmurki, paski i kratka. Decydując się na ten materiał budowlany, dokładnie należy obliczyć, jakiej wielkości ma być cała ścianka lub wstawka z pustaków.

Należy bowiem pamiętać, iż luksferów nie można docinać. Ponadto, ze względu na rozszerzalność termiczną szkła, ścianki zewnętrzne zbudowane z pustaków nie powinny być większe niż 3x3 m, zaś wewnętrzne – 3x4 m. Jeśli planujemy postawienie ścianki o większych rozmiarach, musimy wstawić między luksfery stalowe ramy lub wzmocnić ścianę dodatkowymi konstrukcjami nośnymi i dylatacjami z mas silikonowych.