Luksfery w łazienkach – ciekawe rozwiązania aranżacyjne
Łazienka
Poradnik
- 19.05.2015
Urządzasz lub remontujesz łazienkę? Nie chcesz by była ona przeciętna, a nade wszystko lubisz nowoczesne i niekonwencjonalne rozwiązania? Jeśli tak, to zapewne chętnie sięgniesz po luksfery!
Luksfery dają niewątpliwie bardzo ciekawe i nietuzinkowe możliwości aranżowania wnętrz. Stosowane były powszechnie w budownictwie, choć praktycznie wyłącznie w kolorystyce niebiesko-zielonej, w czasach komunistycznych, głównie na klatkach schodowych nowo powstałych bloków mieszkaniowych oraz w budynkach przemysłowych.
Luksfery dziś
Szerokie zastosowanie luksferów
W łazience doskonale nadają się jako obudowa kabiny prysznicowej, dając z jednej strony poczucie intymności osobie kąpiącej się, z drugiej zaś wrażenie lekkości wnętrza łazienki. Mogą być wykorzystywane jako element dekoracyjny ścian – zarówno w łazience, jak i w innych pomieszczeniach. Stanowią także idealny budulec dla ścian działowych odgradzających np. jadalnię od kuchni, korytarz od salonu czy wiatrołap od pozostałej części domu, a także mogą tworzyć parawan oddzielający od sąsiadów na balkonach i tarasach. Z pustaków szklanych można budować nie tylko ścianki działowe i przepierzenia; mogą stać się one również częścią zabudowy użytkowej.
Luksfery można wbudować np. w barek, schody lub nawet w meble, mogą stanowić element dekoracyjny podłogi oraz sufitu. Tak szerokie zastosowanie wynika przede wszystkim z wielu zalet luksferów. Najważniejszą z nich jest duża zdolność przepuszczania światła, dlatego polecane są tam, gdzie pomieszczenia wymagają doświetlenia (czy to światłem zewnętrznym, czy też sztucznym zlokalizowanym w sąsiedztwie ścianki z luksferami). Ilość przepuszczanego światła zależy od rodzaju pustaków – ich koloru, wzoru i wielkości. Np. dla pustaków przezroczystych, przez które światło pada prostopadle, może wynosić nawet 80%.
Zalety luksferów w łazience
Wykonując z luksferów wstawkę w ścianie, zapewnimy dostęp światła do pomieszczenia, zaś skutecznie zatrzymane zostaną dźwięki i niższe temperatury z zewnątrz czy z innych pomieszczeń. Za zastosowaniem pustaków szklanych w fasadach i ścianach zewnętrznych przemawia także ich kolejna cecha – mianowicie są niezwykle odporne na uderzenia i uszkodzenia, ponadto dostępne są także – dla szukających wyjątkowego zabezpieczenia – w wersji kuloodpornej.
Kolejną zaletą jest łatwość utrzymania luksferów w czystości i niskie koszty ich użytkowania – nie wymagają bowiem żadnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwujących. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w łazience, gdzie czyszczenie tradycyjnej – szklanej lub plastikowej – kabiny prysznicowej jest dość pracochłonne. Na kolorowej, matowej i rzeźbionej powierzchni luksferów nie widać nieestetycznych zacieków czy śladów palców. Do ich mycia można stosować standardowe środki czystości, bez obawy uszkodzenia czy zarysowania powierzchni.
Bogaty wybór luksferów
Najbardziej popularne są pustaki kwadratowe, prostokątne i okrągłe, zdarzają się też luksfery o innych kształtach – heksagonalne, narożne, o ściętych lub zaokrąglonych bokach, owalne. Bogata jest także ich kolorystyka oraz wzornictwo – najczęstsze desenie to krople, fale, chmurki, paski i kratka. Decydując się na ten materiał budowlany, dokładnie należy obliczyć, jakiej wielkości ma być cała ścianka lub wstawka z pustaków.
Należy bowiem pamiętać, iż luksferów nie można docinać. Ponadto, ze względu na rozszerzalność termiczną szkła, ścianki zewnętrzne zbudowane z pustaków nie powinny być większe niż 3x3 m, zaś wewnętrzne – 3x4 m. Jeśli planujemy postawienie ścianki o większych rozmiarach, musimy wstawić między luksfery stalowe ramy lub wzmocnić ścianę dodatkowymi konstrukcjami nośnymi i dylatacjami z mas silikonowych.
Polecane artykuły
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Kiedy na dworze robi się zimno, miło wrócić do nagrzanego domu. Może jednak...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak wybrać termostat grzejnikowy?
Każda instalacja grzewcza potrzebuje termostatu, ponieważ pozwala on ustawić...
Czytaj dalej
Łazienka
Drewno w łazience
Drewno w łazience, czyli garść informacji o sposobach aranżacji łazienki przy...
Czytaj dalej
Kuchnia
Białe meble kuchenne
Urządzając kuchnię poświęcamy wiele uwagi na wybór sprzętów AGD, podłogi,...
Czytaj dalej
Kuchnia
Kuchnia z jadalnią – wskazówki aranżacyjne
Jadalnia połączona z kuchnią nie jest już niczym nadzwyczajnym – to bardzo...
Czytaj dalej