Mała łazienka z wanną – tak, to możliwe!

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar11.07.2017
  • Autor: Natalia Dur
Mała łazienka z wannąMała łazienka z wanną

Mała łazienka stanowi spore wyzwanie projektowe, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by umieścić w niej wannę. Jednak dobrze zaplanowana może być nie tylko efektowna, ale i praktyczna. Zobacz, jak zaaranżować przestrzeń małej łazienki, nie rezygnując z wanny.

W artykule:


Obecnie aranżacja małej łazienki nie stanowi większego problemu, a kilka kompromisów pozwoli zaprojektować ją tak, by zmieściła się w niej wanna. Bogata oferta urządzeń sanitarnych i dodatków gwarantuje, że będzie to miejsce modne, funkcjonalne i komfortowe.

Wanna w małej łazience– na co zwrócić uwagę przy wymiarze miejsca?


W małej łazience nie trzeba rezygnować z wanny – wystarczy, że odpowiednio ją dobierzemy. Najważniejszą rzeczą, jaką musimy wykonać na samym początku remontu lub projektowania łazienki jest dokładne zmierzenie miejsca, w którym docelowo ma stanąć wanna. Warto również sprawdzić, czy można ją częściowo wbudować w ścianę. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać odrobinę dodatkowej przestrzeni.

Jaki model wanny najlepiej sprawdzi się w małej łazience?


Kolejnym krokiem jest wybór wanny. Modele krótkie, przeznaczone do małych powierzchni mają od 100 do 140 cm długości i 65-75 cm szerokości. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze wanny zwrócić uwagę na jej pojemność oraz wyprofilowanie, które zajmuje sporo miejsca.

Jeśli z łazienki będzie korzystała osoba starsza lub niepełnosprawna, a decydujesz się na wannę wysoką i krótką, zwróć uwagę, czy wychodzenie z niej może stwarzać trudności. Jeśli tak, wybierz model z wbudowanym siedziskiem.

Przeczytaj >>> Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych

Wanna wolnostojąca w małej łazience


Choć z pozoru wydaje się to trudne do realizacji, to nawet w niewielkiej łazience da się wstawić małą wannę wolnostojącą. Wystarczy dobra organizacja przestrzeni, by nawet w małej łazience cieszyć się wanną zwykle kojarzoną z luksusowymi pokojami kąpielowymi.

Świetnie sprawdzają się tu owalne modele wolnostojące, które jednym bokiem przylegają do ściany. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność drogocennej przestrzeni, bowiem dodatkowo tworzą przy ścianie wygodną półkę na kosmetyki.

Jaki kształt wanny wybrać do małej łazienki?


Ogromne znaczenie podczas aranżacji małej łazienki ma kształt wanny. Standardowe wanny owalne i prostokątne modele warto zastąpić asymetrycznymi, których jedna ze stron zwęża się poniekąd ustępując miejsca innym elementom wyposażenia łazienki.

Ponadto dzięki temu, że takie wanny mają minimum 140 cm długości i 75 cm szerokości automatycznie zwiększają komfort kąpieli. Dobrym rozwiązaniem jest również wanna narożna, która dzięki swoim kształtom zagospodaruje trudny do wykorzystania fragment łazienki, czyli róg pomieszczenia.  Dodatkowo wanna narożna pozwala na optyczne kształtowanie przestrzeni oraz doskonałe dopasowanie kształtu wanny do wymiarów pomieszczenia.


Mała łazienka z wanną i pralką


Jak pomieścić wannę i pralkę w małej łazience? I to w taki sposób, aby z obu dało się wygodnie korzystać? I to da się pogodzić z niewielkim metrażem. Przy długim pomieszczeniu warto wstawić prostokątną wannę jednym bokiem do ściany, a pralkę obok, przy tym samym boku. Wykorzystamy w ten sposób dostępną przestrzeń, a bez obaw, że otwarte drzwiczki pralki będą utrudnia wygodne wchodzenie i wychodzenie z wanny.

W małej łazience o bardziej regularnym kształcie dobrze sprawdzi się wanna asymetryczna lub narożna, także w opcji 2w1 czyli wanno-prysznica. Jeśli układ miałby utrudniać swobodne korzystanie z łazienki, wówczas warto pomyśleć też nad pralką ładowaną od góry.

We wnętrzu o niewielkim metrażu, gdzie dodatkowo planujemy wstawić wannę i pralkę, zwykle pojawia się problem z miejscem do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych. I na to jest rozwiązanie. Przestrzeń nad pralką warto wykorzystać do powieszenia półek lub szafek. Alternatywą są gotowe nadstawki nad pralkę z wbudowanym koszem na brudną bieliznę.

Mała łazienka z wanną i prysznicem – postaw na rozwiązanie 2w1


Wanna i prysznic w małej łazience? To możliwe! Wystarczy, że pójdziesz na pewne kompromisy. Wyposaż wannę  w parawan, który szybko zmieni ją w prysznic. Czasami wystarczy zwykła zasłonka prysznicowa – to dość tanie rozwiązanie. Niemniej jednak bardziej praktyczne jest zainwestowanie w bardziej zaawansowany parawan nawannowy. Zapewnia on komfort porównywalny z tym do kabiny prysznicowej.

W małej łazience z wanną najważniejsze jest odpowiednie ustawienie. Dlatego zanim zdecydujesz się na system łączony wannę z prysznicem rozważ wszystkie możliwe za i przeciw.


Mała łazienka z wanną w bloku


Łazienki w bloku, szczególnie te w starszym typie budownictwa, to zazwyczaj pomieszczenia o niewielkim metrażu. Jednak i w takich wnętrzach można stworzyć strefę domowego spa z wygodną wanną do domowych kąpieli.  Dobrze sprawdzają się tu wanny prostokątne, asymetryczne lub narożne – szeroki wybór wymiarów i kształtów pozwala na optymalne dopasowanie modelu do wielkości i układu łazienki.


Aranżacja małej łazienki z wanną – wybierz funkcjonalność


W małej przestrzeni najważniejsza jest funkcjonalność i swoboda. Pomyśl więc o dodatkowych udogodnieniach i rozwiązaniach, np. jeśli wanna jest stosunkowo wysoko, możesz pod nią zamontować dodatkowe szuflady lub szafki. Dzięki temu mądrze wykorzystasz każdy centymetr pomieszczenia, a dodatkowo zyskasz miejsce na przechowywanie np. środków czystości. Również nad wanną można umieścić np. półki na kosmetyki.

Aranżacja małej  łazienki to często trudne zadanie nawet dla architekta wnętrz. Udowodniliśmy jednak, że może być ona wygodna i funkcjonalna, a przy odrobinie sprytu zmieści się w niej wanna, a nawet wanna i kabina prysznicowa. Zatem nie wahaj się i już dzisiaj stwórz własną elegancją małą łazienkę.  

SPRAWDŹ >>> Praktyczne pomysły na przechowywanie w łazience