Marmurowa łazienka, czyli ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne

Łazienka

Aranżacja

  • calendar17.05.2021
  • Autor: Katarzyna Kurek
Marmurowa łazienkaMarmurowa łazienka

Marmur to jeden z tych materiałów, które mimo upływu lat niezmiennie pozostają na topie. Chociaż do niedawna zdobił tylko klasycznie urządzone, luksusowe łazienki, teraz coraz śmielej pojawia się też w nowoczesnych wnętrzach – zarówno minimalistycznych, jak i tych inspirowanych surowymi loftami. Można wprowadzać go do łazienek na wiele różnych sposobów i łączyć z szeroką gamą oryginalnych dodatków. Dowiedz się, jak to zrobić.

W artykule:


Łazienka marmurowa – trend, który nigdy nie wychodzi z mody  


Marmur to naturalna skała powstająca w specyficznych warunkach. Na jego powierzchni widać dynamiczny proces przeobrażeniowy, który wyraża się w postaci niejednorodnych rys, użyleń i smug, układających się w unikatowe tony. To właśnie one przesądzają o wyjątkowości i niezwykłej popularności tego materiału.

Marmur chętnie wykorzystywany jest przez artystów i projektantów wnętrz. Nic dziwnego – jest aranżacyjnym pewniakiem i w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. Doskonale komponuje się z niemal każdą stylizacją, jednak najczęściej wprowadza się go do nowoczesnych, minimalistycznych łazienek oraz – dla kontrastu – do tych utrzymanych w iście królewskim stylu, pełnym złoceń i pałacowego przepychu.


Naturalny marmur jest dość trwały i odporny na uszkodzenia
(chociaż ustępuje na tym polu granitowi), dlatego jest rozwiązaniem na długie lata. Jednak by nie stracił swoich cennych walorów, trzeba go odpowiednio pielęgnować, najlepiej stosując dedykowane środki czystości. Marmur źle znosi kontakt z kwasami, dlatego nie wolno go czyścić silnie działającymi preparatami.

Osobom, które wolą mniej wymagające, ale równie piękne materiały, polecamy przyjrzeć się imitacjom marmuru. Łatwiej się je czyści, są bardziej odporne na działanie wilgoci, a przy tym wyglądają tak samo zjawiskowo.

Marmurowa łazienka – czarna, biała czy kolorowa?


Marmur wydobywa się z wielu kopalń na całym świecie (również w Polsce), dlatego różni się między sobą zarówno twardością i nasiąkliwością, jak i kolorystyką. Najpopularniejszym odcieniem marmuru wybieranym do dekoracji wnętrz jest biały. Ale opcji jest zdecydowanie więcej, a każdy z nich wprowadza do łazienki inny efekt:

  • Biały marmur nadaje wnętrzu chłodnej elegancji. Jest wyważony, stonowany i spokojny. Dobrze komponuje się z niemal wszystkimi dodatkami, fakturami i kolorami. Jest najbezpieczniejszym i zawsze udanym wariantem.


  • Czarny marmur daje efekt ekskluzywnej wytworności. Najlepiej wygląda w dużej, przestronnej łazience – w małej może przytłaczać. Na jego tle doskonale prezentują się przestronne wanny wolnostojące, koniecznie w białym kolorze.


  • Szary marmur dobrze podkreśla surowość wnętrza. Ładnie współgra zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi dodatkami. Poleca się go szczególnie do minimalistycznych, nowoczesnych i loftowych łazienek.


  • Beżowy marmur nadaje wnętrzu naturalnej przytulności. Jest uniwersalny i dobrze komponuje się z wieloma stylami i różnymi dodatkami. Często wybiera się go do klasycznie urządzonych wnętrz.


  • Zielony lub czerwony marmur wprowadzają do wnętrza nutę ekstrawagancji. Są bardzo wyraziste, dlatego potrzebują szczególnej rozwagi i uważności w doborze wyposażenia, mebli, baterii wannowych i dodatków.



Marmur w łazience – gdzie wygląda najlepiej? 


Urządzając łazienkę, warto pomyśleć o tym, jak dużo marmurowych elementów chcemy w niej umieścić. Dobra wiadomość jest taka, że naprawdę trudno z nim przesadzić. Jeśli trzymamy się jasnej kolorystyki, możemy uczynić z niego dominujący materiał – wtedy łazienka będzie sprawiała wrażenie jakby wykutej w skale.


Można też być bardziej zachowawczym i zdecydować się na wprowadzenie marmuru w mniejszej ilości, np. na ścianach i podłodze (na każdej ze ścian lub tylko we fragmentach), na blatach lub tylko w dekoracyjnych akcentach. Ciekawymi, a jednocześnie bardzo dyskretnymi propozycjami są marmurowe uchwyty, niewielkie półki, gustowne mydelniczki, pojemniki na biżuterię i akcesoria kosmetyczne, a także stylowe podstawki na kadzidła i świece, które uprzyjemniają wieczorny relaks w wannie.

Dodatki do marmurowej łazienki


Marmur jest jednym z tych materiałów, które świetnie prezentują się solo, bez uzupełniających ozdobników. Jest na tyle elegancki, dostojny i wyjątkowy, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych wzmocnień. Z drugiej strony jest też niezwykle wdzięczny aranżacyjnie, co oznacza, że łatwo połączyć go z innymi elementami. Warto to zrobić na przykład wtedy, gdy chcemy wprowadzić do wnętrza określony klimat – modernistyczny, industrialny, retro itp. Na przykład:

  • złota armatura, bogato zdobione lustro i aksamitny puf wprowadzą klimat art déco


  • kryształowy żyrandol podkreśli styl glamour


  • metalowe elementy i surowe formy mebli wprowadzą nutę industrialną


  • gliniane dzbanki, rośliny i drabinki wprowadzą aurę salonu spa


Łazienka marmurowa z drewnem


Marmurowa łazienka, mimo niezaprzeczalnego piękna, dla niektórych może okazać się zbyt sterylna i chłodna. Aby nieco przełamać ten klimat i nadać pomieszczeniu przytulności i bardziej domowego charakteru, wystarczy wprowadzić kilka drewnianych elementów. Naturalne drewno łagodzi surowość kamienia i sprawia, że aranżacja jest harmonijna i spójna, a przy tym wciąż pozostaje wytworna i elegancka. Drewno można wprowadzić do marmurowej łazienki na dwa sposoby:

  • jako równoważny element wyposażenia – gdy zależy nam na utrzymaniu symetrycznego podziału we wnętrzu. Sprawdzą się tu m.in. drewniane panele ścienne, drewniana podłoga (również z imitacji drewna) czy szerokie drewniane blaty pod umywalkę,


  • jako subtelny dodatek aranżacyjny – mogą to być drewniane meble, stylizowane ramy luster czy akcesoria łazienkowe – mydelniczki, pojemniki na biżuterię, pokaźne donice z naturalną roślinnością itd.


Mała łazienka marmurowa – jak ją zaaranżować?


Marmur najchętniej wybierany jest do dużych, przestronnych łazienek, ale na mniejszym metrażu również może prezentować się znakomicie. Gdy decydujemy się na takie wykończenie niewielkiej łazienki, przestrzegajmy kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim postawmy na jasne odcienie materiału. Dominującym kolorem powinny być biele, delikatne beże lub bardzo dyskretne szarości. Bardziej wyraziste barwy mogą być zaznaczone jedynie w żyłkach i smugach. Dlaczego to takie ważne? Jasne kolory nadadzą wnętrzu lekkości i elegancji i sprawią, że wyda się większe i bardziej przestronne, niż jest w rzeczywistości. Ciemny marmur, choć niewątpliwie piękny, zbytnio przytłoczy małe pomieszczenie i optycznie odejmie mu kilka cennych centymetrów. Jeśli nie lubimy monotonni i zależy nam na wprowadzeniu kontrastowego akcentu, przemyćmy go w dodatkach. 

 


Ta sama zasada dotyczy wyposażenia. Meble i sprzęty łazienkowe powinny być utrzymane w jasnej tonacji. Najlepiej wybrać też modele, które nie stoją bezpośrednio na ziemi – dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się większe. Sprawdzą się tu dyskretne marmurowe półki, wiszące szafki i podwieszane miski WC.  

Warto pomyśleć również o ustawieniu dużych luster, które nadadzą pomieszczeniu głębi oraz o dyskretnym oświetleniu punktowym, które dobrze rozjaśni wnętrze, a jednocześnie zajmuje minimalną ilość miejsca.

Zobacz nasze inne porady >>> Mała łazienka z prysznicem