Nasze aranżacje: stylowa minimalistyczna łazienka

Łazienka

Aranżacja

  • calendar16.06.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Aranżacja łazienki - minimalizmAranżacja łazienki - minimalizm

„Mniej znaczy więcej” – maksyma sformułowana przez Ludwiga Mies van der Rohe’a, znakomitego architekta stylu modernistycznego, jest wciąż najlepszą definicją stylu minimalistycznego w designie. Jaka zatem powinna być minimalistyczna łazienka?

W artykule:


Minimalizm to jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnętrz ostatnich lat. Jak można zastosować go w łazience? W jaki sposób urządzić to pomieszczenie minimalistycznie, ale jednocześnie stylowo?

Minimalizm w łazience: przestrzeń i funkcjonalność

W aranżacji łazienki w stylu minimalistycznym chodzi przede wszystkim o to, by stworzyć wnętrze funkcjonalne i nieprzeładowane zbędnymi przedmiotami.

Minimalizm w łazience

Zasadniczym celem jest zatem takie zagospodarowanie przestrzeni, by z jednej strony maksymalnie ukryć wszelkie większe i mniejsze elementy wyposażenia, jak i pozostawić możliwe dużo światła i miejsca. Z tego też względu minimalistyczna łazienka ma zawsze duże i gładkie płytki, podtynkowe instalacje – stelaże WC, ale i baterie prysznicoweumywalkowe – a wybrane kolekcje mebli mają prosty i często geometryczny design. Wnętrza urządzone w tym stylu właściwie nie posiadają akcesoriów dekoracyjnych, a niezbędne dodatki cechuje ta sama prostota i kolorystyka, która dominuje w łazience.


W niewielkiej łazience bywa to prawdziwym wyzwaniem, ale zastosowanie lekkich elementów (np. umywalka na stelażu) i aranżacyjnych trików (odpowiednie oświetlenie czy lustro na całej ścianie) pozwala osiągnąć efekt minimalistycznego, stylowego wnętrza nawet w typowym, niewielkim mieszkaniu w bloku.

Minimalistycznie nie znaczy spartańsko!

Minimalizm lubi prostotę, a tę najłatwiej uzyskać, stosując klasyczne formy geometryczne. Kwadraty i prostokąty najszybciej odnajdziemy w kolekcjach mebli łazienkowych, których bryłowatość jest często podkreślana przez rezygnację z wystających uchwytów.

Ponieważ minimalistyczna łazienka musi być spójna stylistycznie, geometria powinna się pojawić także w armaturze i ceramice łazienkowej. Kubistyczne baterie łazienkowe oferuje chociażby firma Deante, a prostokątne umywalki, wanny i miski WC reprezentuje seria Duravit Vero i Oltens.



Achromatyczna lub monochromatyczna kolorystyka

Cechą charakterystyczną minimalizmu jest ograniczenie liczby barw zastosowanych w danym wnętrzu. Najczęściej wykorzystywane są kolory achromatyczne (biel, czerń, szarości) lub całość wnętrza zdominowana jest przez jeden przewodni, najczęściej chłodny odcień (brąz, zimny błękit, fiolet).

Co istotne, maksymalna ilość użytych kolorów jest również ograniczona! Zgodnie z jedną z podstawowych zasad projektowania, zastosowanie trzech kolorów gwarantuje spójność stylistyczną i harmonię. Dlatego też minimalistyczne łazienki to łazienki czarne (z białą ceramiką i szarymi meblami), szare (z białą ceramiką) lub białe przełamane innymi odcieniem.

Minimalistyczna łazienka może być też jednokolorowa: biała lub całkiem czarna. To możliwe dzięki coraz częściej spotykanej alternatywie dla białych umywalek czy muszli WC, które w danej serii są dostępne w wersji czarnej.

Minimalistyczne dodatki: proste i funkcjonalne

Projektując minimalistyczną łazienkę, nie można zapomnieć o dodatkach, takich jak baterie czy akcesoria.

Z racji tego, że w takiej łazience naczelną zasadą jest pozostawianie widocznymi tylko najbardziej niezbędnych elementów, najczęściej stosuje się podtynkowe zestawy baterii. Ich zastosowanie jest nie tylko ergonomiczne, ale sprawia, że wnętrze staje się od razu bardziej eleganckie i nowoczesne! Oczywiście, należy pamiętać o dopasowaniu ich stylem do całości. Baterie o opływowych kształtach dobrze wypadną z tradycyjnymi umywalkami i miskami WC, ale do prostokątnych wanien czy kwadratowych kabin należy wybrać kubistyczną armaturę łazienkową.


Analogiczna zasada funkcjonuje podczas dobierania akcesoriów łazienkowych: pojemników na mydło, wieszaków czy choćby uchwytów na papier toaletowy! Meble łazienkowe w minimalistycznym stylu to również jak najprostsze formy. W ostatnich sezonach szczególnie modne są meble łazienkowe bezuchwytowe, z systemem cichego i automatycznego domykania.

W łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym najczęściej spotkamy sztuczne materiały – plastiki, płyty PCV, szkło, metal. Nie będzie jednak błędem, jeśli przy zachowaniu wszystkich pozostałych zasad wybierzesz meble w obudowie drewnopodobnej czy też wykonane z naturalnego drewna!

Minimalistyczna łazienka

Minimalistyczna łazienka z zasady nie może posiadać zbyt wielu ozdób, dlatego decydując się na aranżację utrzymaną w tym stylu, należy przyłożyć szczególną wagę do jakości i designu kupowanego, podstawowego wyposażenia. A to dlatego, że odpowiednio dobrane mogą same w sobie być ozdobą! W końcu podtynkowe baterie umywalkowe różnią się wykończeniem i rozwiązaniami technicznymi, a w połączeniu z eleganckimi i efektownymi (choć też prostymi!) umywalkami nablatowymi, będą stanowić chlubę Twojej łazienki.

merida

Klucz do sukcesu – oświetlenie

W minimalistycznej łazience niezwykle ważną funkcję pełni oświetlenie. To ono zastępuje wymyślne detale aranżacyjne i sprawia, że w łazience zyskujemy optycznie więcej miejsca. Zastosowanie listew ledowych, podświetleń punktowych i dobrego doświetlenia stref z lustrami zapewni właściwy efekt. Warto pamiętać, że przy stylu minimalistycznym liczy się efekt świetlny, a nie sama lampa – dlatego im prostsza jej forma zostanie zastosowana, tym lepiej.

Zapisz

Zapisz