Montaż baterii kuchennej krok po kroku
Kuchnia
- 10.12.2019
Niezależnie od tego – czy wymieniasz starą baterię na nową, czy dopiero rozpoczynasz aranżację kuchni – montaż baterii nie jest trudny i wykonasz go samodzielnie. Wystarczy, że skorzystasz z kilku naszych rad. Przeczytaj je poniżej!
Montaż baterii kuchennej krok po kroku
Bateria kuchenna nie tylko zapewnia odpowiednie funkcjonowanie strefy zmywania, ale również podnosi jej walory estetyczne – rynek bowiem oferuje wiele modeli o różnych kształtach i kolorach. Dodatkowo baterie wyposażone są w akcesoria umożliwiające oszczędzanie wody (np. perlator). To oznacza, że również od wyboru kranu kuchennego zależy to, jak wysokie są rachunki za wodę.
Zanim wymienisz baterię kuchenną
Przed przystąpieniem do montażu baterii kuchennej, a nawet przed samym jej zakupem, powinno się zwrócić uwagę na dwa aspekty – specyfikę instalacji wodnej w swojej kuchni oraz na model zlewozmywaka, który masz bądź planujesz kupić.
Jeśli rury instalacji wodnej wychodzą ze ściany tuż nad wysokością zlewozmywaka, zdecyduj się na zakup baterii kuchennej ściennej. To najprostsze i stosunkowo najtańsze rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wybrać baterii stojącej. Jednak musisz liczyć się z kosztownymi i czasochłonnymi przeróbkami instalacji.
Jeśli zaś rury instalacji wodnej w Twojej kuchni przechodzą pod wysokością zlewozmywaka, możesz śmiało, a nawet powinieneś, zakupić baterię stojącą. Warto pokusić się o model z wyciąganą wylewką, która znacząco ułatwi zmywanie. Baterie kuchenne stojące są coraz chętniej nabywane ze względu na swoje walory estetyczne. Świetnie podkreślają charakter nowoczesnych kuchni, a odpowiednio stylizowane sprawdzą się także w rustykalnych lub retro wnętrzach.
Przed montażem baterii sprawdź również model zlewozmywaka, jaki posiadasz lub planujesz kupić. Najważniejsza jest jego wysokość, tak aby kran znajdował się na odpowiednim poziomie. Zbyt niski spowoduje, że takie czynności jak mycie naczyń będą kłopotliwe. By uniknąć tego rodzaju problemu, warto zakupić baterię w kształcie litery L.
Demontaż baterii kuchennej
Jeżeli chcesz wymienić starą baterię kuchenną, która cieknie lub po prostu już Ci się nie podoba, zacznij od zakręcenia głównego zaworu wody. Znajduje się on obok wodomierza. Postaw miskę pod rury i spuść znajdującą się w nich pozostałość wody.
Za pomocą klucza nastawnego poluzuj łączenia, które znajdują się przy wężykach, oraz znajdujący się u podstawy baterii kuchennej cylindryczny element z gwintem zewnętrznym i nakrętką. Następnie usuń starą baterię kuchenną.
Teraz możesz przystąpić do montażu nowej armatury.
Montaż baterii kuchennej ściennej
Kupując baterię kuchenną ścienną, zwróć uwagę na to jak duży jest rozstaw otworów instalacji doprowadzających ciepłą oraz zimną wodę. Zazwyczaj jest to 150 mm, ale nie zawsze. Ich wielkość jest ważna, ponieważ bateria musi mieć konstrukcję o dokładnie takim samym rozstawie. Jak zamontować baterię kuchenną ścienną?
1. Montaż baterii kuchennej ściennej rozpocznij od zakręcenia głównego zaworu wody (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś).
2. Jeśli masz już kran, który pasuje do rozstawu rur, jego montaż rozpocznij od przymocowania go do nich za pomocą podkładek lub mimośród. Dokręć dokładnie te elementy do siebie i gotowe.
3. Na tym etapie wystarczy, że sprawdzisz szczelność konstrukcji. W tym celu odkręć główny zawór wody i kran. Jeśli woda nie cieknie z nakrętek i łączeń, oznacza to, że wszystko gra.
Montaż baterii kuchennej stojącej
1. Także w przypadku montażu baterii kuchennej stojącej, zacznij od zakręcenia głównego zaworu wody.
2. Następnie wkręty mocujące przykręć do korpusu stojącej baterii.
3. Nałóż teraz na trzon nowej baterii elastyczne przyłącza. Pozwolą one połączyć baterię z rurami doprowadzającymi wodę.
4. Kolejnym krokiem jest przełożenie trzonu baterii przez otwór montażowy znajdujący się na zlewozmywaku lub w blacie kuchennym.
5. Otwór uszczelnij gumową uszczelką, metalową podkładką i nakrętką.
6. Przykręć baterię do korpusu zlewozmywaka, używając nakrętki tulejkowej.
7. Następnie podłącz przyłącza elastyczne do instalacji wodnej i sprawdź, czy nic nie cieknie. Jeśli nie – bateria kuchenna stojąca została zamontowana prawidłowo.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Granatowa łazienka – jak ją urządzić?
Czasy, w których w łazience niepodzielnie rządziły zachowawcze biele, beże i...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Grill ogrodowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Grillowanie jest bardzo ważnym elementem naszej kultury. Niektórzy żartobliwie...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele do salonu – pomysł na modną podłogę w mieszkaniu
Panele podłogowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym...
Czytaj dalej