Materiał sponsorowany marki Geberit
Materiał sponsorowany marki Geberit

O czym pamiętać przy wyborze wanny do łazienki?

Łazienka

Poradnik

  • calendar21.11.2024
  • Autor: Magda Strzelecka
O czym pamiętać przy wyborze wanny do łazienki?O czym pamiętać przy wyborze wanny do łazienki?

Jak wybrać wannę? Dowiedz się, jak dopasować wielkość i kształt wanny oraz jak dobrać syfon i baterię.

W artykule:

Wybór idealnej wanny do łazienki to decyzja, która wpływa nie tylko na komfort kąpieli, ale przede wszystkim na wygląd i funkcjonalność całego pomieszczenia. Materiał, kształt, wymiary wanny, sposób montażu i mocowania baterii – to tylko niektóre aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Podpowiadamy.

Wanna kojarzy się zazwyczaj z relaksem i możliwością wzięcia długiej, odprężającej kąpieli po ciężkim dniu. Aby to było możliwe, trzeba wybrać model jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Z drugiej strony, musimy wziąć pod uwagę warunki przestrzenne w łazience. O ile w dużych pomieszczeniach nie ma ograniczeń, o tyle na małych metrażach trzeba nieraz wykazać się dużą kreatywnością, aby wstawić wygodną wannę.


Wanna – wolnostojąca czy do zabudowy?

W pierwszej kolejności sprawdź, ile miejsca w łazience możesz przeznaczyć na wstawienie wanny. To będzie determinować zewnętrzny wymiar i kształt wanny oraz wielkość misy wewnątrz. Szacując dostępną przestrzeń, weź też pod uwagę miejsce na wygodne wchodzenie i wychodzenie z wanny oraz bliskość innych elementów wyposażenia łazienki. Przyjmuje się, że aby komfortowo poruszać się we wnętrzu, należy zostawić minimum 20 cm odstępu od WC lub umywalki oraz przestrzeń o promieniu ok. 70–100 cm przed wanną.

Jeżeli dysponujesz większym metrażem, możesz zastanowić się nad wstawieniem wanny wolnostojącej. To stylowa i niezwykle efektowna opcja, ale zajmująca zazwyczaj dużo miejsca. Można z niej uczynić centralny punkt aranżacji łazienki, trzeba jednak pamiętać, aby wcześniej odpowiednio przygotować odprowadzenia w posadzce (np. do wolnostojącej wanny z odpływem na środku) oraz doprowadzenie wody do baterii (np. takiej stojącej bezpośrednio na podłodze). Wannę wolnostojącą można też dosunąć do ściany i wówczas pasuje do niej bateria ścienna.

W nieco mniejszych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się wanny prostokątne, narożne lub asymetryczne. Są dostępne w wielu różnych wymiarach, które z łatwością można dopasować do niemal każdego układu łazienki, niezależnie od jej metrażu. To modele do zabudowy, więc angażują mniej przestrzeni wokół siebie. Producenci proponują obudowy dopasowane do konkretnego modelu wanny. Alternatywą jest wykonanie zabudowy np. z płytek na szkielecie z płyt kartonowo-gipsowych. Daje to większą elastyczność w zakresie aranżacji, ale wymaga dodatkowych prac remontowych.
Zobacz ofertę prostokątnych wanien Geberit >>


Jakie wymiary wanny?

Dostępne na rynku modele mają od 70 cm do 150 cm szerokości oraz od 100 cm nawet do 190–200 cm długości. Warto wybrać taką o jak największej powierzchni wewnętrznej misy w stosunku do przestrzeni, którą dysponujemy w łazience.

Wielkość wanny bezpośrednio przekłada się na komfort kąpieli. W za małej wannie będziemy siedzieć z kolanami pod brodą, w za dużej – trudno będzie spokojnie brać kąpiel bez zsuwania się pod wodę. Jak zatem znaleźć złoty środek? Wymiary warto dobrać przede wszystkim do wzrostu. Szacuje się, że długość wanny powinna być o około 10–20 cm mniejsza od wzrostu użytkownika.

Zwróć uwagę na głębokość wanny, która bezpośrednio łączy się z jej pojemnością, a więc ma też wpływ na zużycie wody do kąpieli. Zazwyczaj głębokość wewnętrznej misy waha się od ok. 40 cm do 50 cm, ale są też większe wanny.



Kształt wanny

Wanny okrągłe i owalne, prostokątne, narożne, asymetryczne, trapezowe – niezależnie od układu łazienki z pewnością znajdziesz model pasujący do Twoich wymagań.

Wanny prostokątne

Najpopularniejsze, ale też najbardziej uniwersalne. Dzięki regularnej formie idealnie pasują do większości standardowych łazienek, łatwo je też wpasować przy dwóch sąsiadujących ścianach, optymalnie wypełniając przestrzeń. Ze względu na swój regularny kształt często zapewniają więcej miejsca wewnątrz misy do wygodnego zanurzenia się w kąpieli w porównaniu z innymi rodzajami wanien. To rozwiązanie idealne zarówno do dużych, jak i do małych pomieszczeń.

Wanny narożne

Świetnie sprawdzają się w ograniczonej przestrzeni małej łazienki. Montowane w rogu pomieszczenia, pozwalają na sporą oszczędność miejsca przy zachowaniu komfortowej powierzchni kąpielowej. Popularne w tej kategorii są modele z zaokrąglonym najdłuższym bokiem z profilowanym siedziskiem wewnątrz.
Zobacz modele wanien narożnych Geberit >>

Wanny owalne i okrągłe

Wanny z obłym wykończeniem wprowadzają do łazienki elegancki i nowoczesny styl. Zaokrąglone krawędzie sprawiają wrażenie miękkości i subtelności, co powoduje, że optycznie wydają się lekkie mimo swoich gabarytów. Zazwyczaj wymagają więcej miejsca niż prostokątne lub asymetryczne wanny do zabudowy, dlatego częściej pojawiają się w projektach dużych łazienek.

Wanny asymetryczne

To idealne rozwiązanie do nietypowego układu wnętrza, pozwalające na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dostępne w różnych konfiguracjach i orientacjach.

Jaki kształt wanny wybrać?

Wanna – z jakiego materiału?

Wybór materiału, z jakiego wykonana jest wanna, jest kluczowy dla jej trwałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne, estetyki i komfortu użytkowania. Różne materiały mają różne właściwości, każdy z nich ma też swoje wady i zalety.

Wanny akrylowe

Jedne z najpopularniejszych na rynku, lekkie, ciepłe w dotyku, stosunkowo odporne na zarysowania, łatwe do utrzymania w czystości. Są też łatwe w transporcie i montażu, dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość akrylu, z którego wykonana jest wanna. Z czasem może on żółknąć oraz matowieć.

Jeśli chcesz, aby wanna przez długi czas zachowała swój idealny wygląd wybierz Geberit. Wanny tej firmy wykonane są z trwałego i odpornego akrylu sanitarnego. Są nie tylko funkcjonalne, ale także wyróżnia je wyjątkowy design i wysoka precyzja wykończenia.

Wanny z konglomeratu

Wykonane z mieszanki różnych materiałów (minerałów, kamieni, żywicy), są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne (np. w porównaniu z akrylem). Efektowne i estetyczne, sprawdzają się też w praktyce, są łatwe do czyszczenia. Są jednak cięższe i sporo droższe od wanien akrylowych.

Wanny stalowe

Niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne, nie blakną i nie odbarwiają się. Są łatwe do utrzymania w czystości, jednak ciężkie i trudne w transporcie. Dużym minusem jest to, że wanna stalowa jest chłodna w dotyku i odbiera ciepło nalewanej do niej wodzie.


Odpływ do wanny – gdzie zlokalizowany?

Wybierając wannę, warto zwrócić uwagę też na lokalizację odpływu. Może być zlokalizowany w centralnej części, na jednym końcu (w przypadku np. wanien prostokątnych) lub w narożniku (w narożnych modelach). Sprawdź najpierw, gdzie w Twojej łazience ulokowany jest odpływ wannowy, i wybierz pasujący model. W innym przypadku potrzebne będzie przesunięcie kanalizacji, a to wymaga dodatkowych prac budowlanych.

Odpływ do wanny

Syfon wannowy i korek – jak dobrać?

Dobrze dobrany syfon do wanny ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu nieprzyjemnym zapachom z kanalizacji i w skutecznym odprowadzaniu wody. Zazwyczaj producenci wanien podają konkretny rodzaj pasującego syfonu i jego parametry.

Syfony do wanien mogą być połączone w komplecie z korkami, np. syfon z korkiem typu klik-klak z funkcją czyszczenia od góry. Jest on wyposażony w koszyczek, który zbiera włosy i zanieczyszczenia. Po zdjęciu korka łatwo go wyjąć i oczyścić.

Syfony samoczyszczące (przelewowo-odpływowe) do wanny to popularne i niezwykle praktyczne rozwiązanie, znacznie ograniczające ryzyko zatkania odpływu czy awarii kanalizacji.

Wysokiej jakości syfony do wanny oferuje Geberit. Modele z pokrętłem pozwalają na regulację ilości wypływającej wody. Syfony wannowe ze zintegrowanym dopływem umożliwiają uzupełnianie ciepłej wody podczas kąpieli bez konieczności zmiany żądanej temperatury. W minimalistycznych łazienkach doskonale sprawdzi się model z przyciskiem PushControl, który otwiera i zamyka syfon wannowy. Wszystkie oferowane produkty cechuje niezawodne działanie przez wiele lat i łatwy montaż.
Zobacz modele syfonów do wanien Geberit >>


Bateria do wanny – ścienna czy stojąca?

Wybór baterii trzeba uzależnić od rodzaju wanny oraz jej lokalizacji. Przykładowo, przy modelach wolnostojących, oddalonych od ścian łazienki najlepszym rozwiązaniem będą baterie stojące bezpośrednio na posadzce. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej jeszcze na etapie prac budowlanych.

Do wanien montowanych przy ścianie pasują baterie nawannowe lub ścienne. Wybór zależy od lokalizacji zaworów wodnych oraz tego, czy na wannie jest otwór na baterię. Jeśli jest, idealnym rozwiązaniem będzie bateria stojąca. Jeśli zaś nie ma – wówczas kran mocowany jest na ścianie lub podtynkowo.