Organizery do łazienki - sposób na funkcjonalną przestrzeń
Łazienka
Poradnik
- 05.03.2024
Organizery łazienkowe łączą w sobie kilka bezcennych zalet. Znacznie zwiększają przestrzeń do przechowywania. Pozwalają poprawić organizację łazienki, a tym samym bez dużych wydatków urządzić bardziej funkcjonalne wnętrze. Są też wielkimi sprzymierzeńcami utrzymania porządku. Sprawiają, że wszystkie kosmetyki, przybory higieniczne czy środki czystości są na wyciągnięcie ręki, choć niekoniecznie w zasięgu wzroku.
Jak wybrać organizer do łazienki
Organizery łazienkowe dostępne są w niezliczonych wariantach. Aby dokonać trafnego wyboru, odpowiedz sobie na fundamentalne pytanie: czego potrzebujesz. Zastanów się przede wszystkim i sprawdź:
-
co chcesz uporządkować i przechowywać – kosmetyki kolorowe, kosmetyki pielęgnacyjne, przybory higieniczne w różnych rozmiarach, gamę drobnych akcesoriów, a może środki czystości do sprzątania domu?
-
gdzie chcesz umieścić organizer – schować w szafce, włożyć do szuflady, wyeksponować na blacie, ustawić na umywalce czy pralce, a może powiesić pod prysznicem?
-
jakie są wymiary wybranej przestrzeni – czy ograniczają wybór pod względem szerokości, długości, wysokości organizera?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą wybrać formę organizera (od prostego pudełka po bardziej złożone pojemniki z odpowiednimi przegródkami i szufladkami albo np. wiszący organizer na drzwi czy pod prysznic), materiał wykonania (przezroczyste lub kolorowe tworzywo sztuczne, bambus lub inne drewno egzotyczne, metal), rozmiar, a ponadto stylistykę.
Gdy w organizerze przechowuje się produkty do codziennej toalety i sięga się po niego co najmniej raz dziennie, przy wyborze warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale. Bogaty asortyment pozwala bez trudu wybrać z oferty rynkowej pojemnik doskonale dopasowany do charakteru domu czy mieszkania.
Organizery do łazienki na kosmetyki
Przechowywanie kosmetyków w łazience to złożony temat. Największe wyzwania wiążą się z kosmetykami do makijażu, jak baza, korektor, podkład, puder, róż, bronzer, rozświetlacz, cienie do powiek, kredki do oczu i do brwi, pomadki, tusz do rzęs oraz utrwalacz. Do tego dochodzą odpowiednie pędzle, gąbeczki, beauty blendery. Wszystkie one powinny być przechowywane bez kontaktu z wilgocią, ale w sposób łatwo dostępny.
Dobrym wyborem w ich przypadku może być zamykany kuferek lub kaseta z wieloma przegródkami, pojemnikami, szufladkami czy tackami. Otwarty pojemnik na kosmetyki kolorowe warto po użyciu chować w szafce lub szufladzie.
Osobny rozdział stanowią kosmetyki do mycia. Te mogą z powodzeniem zająć miejsce w koszyku łazienkowym czy pudełku stawianym (albo zawieszanym) na umywalce, przy wannie, pod prysznicem. Z natury rzeczy najlepiej sprawdzą się tu organizery łazienkowe z tworzywa sztucznego albo stali nierdzewnej, odporne m.in. na działanie wody.
W podobny sposób warto przechowywać kosmetyki pielęgnacyjne, wśród nich kremy, balsamy, maski. W tym samym pojemniku albo drugim podobnym zajmą z kolei miejsce akcesoria do pielęgnacji ciała, jak szczoteczki, myjki, masażery. Tego typu akcesoria w odróżnieniu od kosmetyków mogą być przechowywane także w pojemnikach nienadających się do mycia w wodzie, gdyż nie rodzą ryzyka powstania plam.
Organizery do szafek łazienkowych
W przypadku kosmetyków pielęgnacyjnych czy kolorowych warto postawić na rozwiązanie, w którym każdy z domowników korzysta z własnego organizera (albo kilku). Najlepiej, gdy po porannej toalecie lub po kąpieli pudełka takie znikają w szufladach lub szafkach. Dzięki temu we współdzielonej przestrzeni będzie zawsze panował porządek.
Organizery łazienkowe pozwalają również optymalnie wykorzystać przestrzeń mebli, a nawet praktycznie zwiększyć pojemność szafek czy szuflad, których meble łazienkowe na ogół mieszczą zbyt mało w stosunku do potrzeb. Praktycznym i wartym polecenia rozwiązaniem jest także organizer łazienkowy na rzadziej używane przedmioty, jak akcesoria łazienkowe oraz wszelkiego typu zapasy (środki czystości, przybory do sprzątania, odpowiednie części zamienne itp.). Przezroczysty pojemnik będzie je chronił przed kurzem, ale pozwoli łatwo znaleźć potrzebny przedmiot.
Osobny dział w ofercie producentów stanowią specjalne stojaki, wieszaki i uchwyty m.in. na ręczniki (wiesza się je nad umywalką albo stawia obok prysznica) oraz papier toaletowy (te rzecz jasna blisko WC). Tego typu specjalnych organizerów, do niedawna stosowanych wyłącznie w obiektach użyteczności publicznej, w mieszkaniach i domach sukcesywnie przybywa. Zapewne dlatego, że nowoczesna łazienka prywatna coraz bardziej przypomina tę z hotelu albo wręcz naśladuje pomieszczenie spa.
Polecane artykuły
Łazienka
Najgorętsze trendy łazienkowe 2024. W trzech wariantach budżetowych!
Łazienka to dziś modna część mieszkania – starannie zaprojektowana aranżacja...
Czytaj dalej
Łazienka
Trendy wnętrzarskie na 2024 rok
Będzie komfortowo, ponadczasowo, naturalnie i nowocześnie. W 2024 roku w...
Czytaj dalej
Łazienka
Organizacja kosmetyków w łazience
Bałagan bywa inspirujący, ale na pewno nie w łazience. Walające się po blatach...
Czytaj dalej
Łazienka
Ciekawe i funkcjonalne gadżety łazienkowe
Łazienka to miejsce w którym powinniśmy czuć się komfortowo i wygodnie. Za...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak stworzyć strefę wellness we własnej łazience?
Mimo pędzącej rzeczywistości coraz więcej osób ceni sobie zdrowy styl życia i...
Czytaj dalej