Oświetlenie biurka – 7 zasad, które musisz znać

Poradnik

Oświetlenie

  • calendar25.08.2022
  • Autor: Natalia Dur
Dobre oświetlenie biurka to podstawaDobre oświetlenie biurka to podstawa

Odpowiednie oświetlenie biurka nie tylko wpływa na koncentrację i jakość nauki czy pracy, ale też niesie określone korzyści zdrowotne. Przede wszystkim chroni oczy przed osłabieniem i zmęczeniem i zapobiega wadom postawy. Dowiedz się, jak prawidłowo oświetlić biurko i co wziąć pod uwagę, wybierając lampę biurkową, żeby nauka i praca przy biurku były przyjemne i efektywne.

W artykule:


Ergonomiczne oświetlenie biurka – jak wybrać najlepszy model lampy?

Oświetlenie biurka jest bardzo ważnym elementem wystroju pokoju dziecięcego, domowego biura czy pracowni, wpływającym na komfort i wydajność nauki i pracy. Dlatego warto poświęcić chwilę, by wybrać najbardziej optymalny model lampy. Na rynku znaleźć można cały szereg różnorodnych lampek biurkowych. Do wyboru masz:

lampa na biurku rabalux

  • lampy stojące – najpopularniejsze lampki biurkowe, ustawiane na blacie; to klasyczna opcja pasująca do każdego modelu biurka;

 

  • lampy montowane do blatu – zwane też lampami kreślarskimi; montuje się je do blatu za pomocą śrub dociskowych; są wygodne w użytkowaniu, stabilne i zajmują niewiele miejsca;

 

  • lampy na klips – zazwyczaj są małe i lekkie; można zamontować je na krawędzi blatu albo na półce (np. nad biurkiem); są proste w instalacji i łatwo przenieść je w inne miejsce.


Aby wybrać najlepszy model lampy, dopasuj ją do tego, co ty lub inny użytkownik (jeśli dobierasz lampę do pokoju dziecka lub innego członka rodziny) robicie przy biurku.

Jeśli biurko służy głównie do pracy przy komputerze, wystarczy prosta lampa dająca łagodne oświetlenie. Projektanci i archiwiści docenią lampki biurkowe z możliwością zmiany natężenia światła. Dla uczniów światło musi być jasne, jednolite, a sama lampka powinna mieć ciekawy design, który zachęci dziecko do nauki. W przypadku dzieci, które dopiero zaczynają przygodę ze szkołą, mogą to być lampki z wizerunkiem zwierząt, dinozaurów czy postaci z ulubionych bajek. Starszaki i młodzież z pewnością docenią nowoczesne lampki z wyświetlaczem czasu i temperatury, nawiązujące stylem do lamp kreślarskich czy wyposażone w funkcję ściemniania.

Dodatkowym źródłem światła w okolicy biurka mogą być taśmy LED i lampy meblowe. Takie lampy są bardzo klimatyczne i dają przyjemne, rozproszone światło. Trzeba jednak pamiętać, że nie nadają się jako samodzielne oświetlenie biurka, służącego do nauki czy pracy. W pierwszej kolejności trzeba tu dobrać odpowiednią lampkę biurkową.

Dowiedz się >>> Jak wybrać oświetlenie na korytarz?

Jak wybrać oświetlenie biurka? - infografika

Z której strony postawić lampę na biurku?

Oprócz samego modelu lampy bardzo ważne jest też jej prawidłowe ustawienie. Rządzi tu zasada naprzemienności. Jeśli lampka ma służyć osobie praworęcznej, powinna stanąć po lewej stronie biurka; jeśli leworęcznej – po prawej stronie. Istotna jest też odległość głowicy lampki od oświetlanego obszaru. Aby obszar ten był prawidłowo oświetlony, odległość ta nie powinna przekraczać 35 cm. Przy większych odległościach światło może być zbyt rozproszone.

Żarówka do lampki biurkowej – jaką powinna mieć jasność?

Aby lampa biurkowa dobrze sprawowała swoją funkcję, powinna być wyposażona w żarówkę dającą odpowiednie światło. Poziom jasności żarówki powinien być optymalny – nie za jasny i nie za ciemny. Zbyt jasne światło będzie razić w oczy i powodować dyskomfort; zbyt ciemne sprawi, że użytkownik będzie musiał wytężać wzrok i garbić się nad książką czy pracą.

lampa Eglo na biurku

Przyjmuje się, że do nauki i pracy natężenie oświetlenia powinno wynosić co najmniej 500 luxów. Warunki te spełniają lampy LED z żarówkami o jasności wynoszącej od 400 do 1000 lumenów (co w przeliczeniu wynosi ok. 5-10 W).

Dowiedz się >>> Jak wybrać prysznic podtynkowy i jak go zamontować?

Oświetlenie biurka – jaka barwa światła będzie odpowiednia?

Inną cechą oświetlenia biurkowego, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest barwa światła emitowana przez żarówkę. Jednostką miary są tu kelwiny (K). Uznaje się, że najlepsze do nauki i pracy (najbardziej stymulujące aktywność i koncentrację) są żarówki emitujące światło białe, w temperaturze wynoszącej od 4000-6000 K. Lampy emitujące światło o temperaturze poniżej 4000 K, dające żółte, ciepłe światło, mogą wpływać na spadek koncentracji i wywoływać senność, dlatego lepiej wybrać je do sypialni lub stref przeznaczonych do wypoczynku. Z kolei lampy dające światło o barwie niebieskiej (ok. 10 000 K) mogą męczyć wzrok.

Dlaczego wskaźnik oddawania barw ma znaczenie?

Wybierając oświetlenie na biurko do nauki i pracy, pamiętaj również o wskaźniku oddawania barw CRI (ang. colour rendering index), nazywanym również wskaźnikiem Ra. Im jest wyższy, tym kolory, na które pada wiązka światła, są bardziej realistyczne. Wysoki poziom współczynnika CRI jest ważny szczególnie wtedy, gdy użytkownik interesuje się sztuką, lubi rysować lub wykonuje zawód, w którym zestawienia kolorystyczne mają duże znaczenie. W przypadku lampek biurkowych wskaźnik oddawania barw powinien wynosić co najmniej 80. Wtedy postrzeganie kolorów będzie zbliżone do tego, jak wyglądają w rzeczywistości.

Urządzasz łazienkę? Dowiedz się >>> Jak wybrać półki i akcesoria łazienkowe?

Lampka nad biurko – bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

Lampa biurkowa, podobnie jak inne sprzęty domowe, powinna być też bezpieczna i wygodna w użytkowaniu. Podchodź ostrożnie do zakupów z niepewnych źródeł, zwłaszcza tych kuszących podejrzanie niską ceną. Może być tak, że stoją za tym wadliwe wykonanie albo kiepskie materiały, które nie spełniają obowiązujących wymogów bezpieczeństwa. Lampa na biurko powinna być wykonana z solidnych materiałów i mieć odpowiednie certyfikaty.
Elementy, które wpływają na wygodę korzystania z tego typu oświetlenia biurka, to:

  • stabilna podstawa – bez względu na to, czy lampa jest przykręcana do krawędzi biurka, czy stawiana na blacie, powinna być odpowiednio wyważona – tak, by nie przewracać się na żadną ze stron,
  • regulowane ramię – długie, giętkie ramię albo takie, które można nachylać i obracać przy głowicy – w zależności od aktualnych potrzeb – zapewniają odpowiedni komfort nauki i pracy przy biurku;
  • długi kabel – przewód lampy biurkowej powinien być co najmniej na tyle długi, by swobodnie sięgał do najbliższego kontaktu; za optymalną długość uznaje się 1,5-3 m. Przy takiej długości przewodu nie trzeba będzie korzystać z przedłużki, jeśli miejsce lampy biurkowej lub samego biurka ulegnie zmianie (np. gdy zechcesz przestawić je w inne miejsce, w okolicy którego nie ma gniazdka),
  • łatwo dostępny włącznik i regulacja barwy i natężenia światła – aby można było swobodnie dostosowywać tryb oświetlenia do aktualnych potrzeb,
  • dodatkowe funkcje, np. zegar i termometr, ładowarka indukcyjna, głośnik bluetooth czy hub USB, pozwalający szybko podłączyć dodatkowe urządzenia.