LED-y w łazience – 7 sposobów na oświetlenie łazienkowe

Łazienka

Poradnik

Oświetlenie

  • calendar15.02.2022
  • Autor: Natalia Dur
łazienka z oświetleniem LEDłazienka z oświetleniem LED

Warunkiem komfortowego korzystania z łazienki są nie tylko dobrze dobrane sprzęty i meble, ale też odpowiednio dopasowane oświetlenie. Nieprzemyślane światło uniemożliwia wykonywanie precyzyjnych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, jak golenie czy makijaż, a dodatkowo sprawia, że łazienka wydaje się mniejsza, ciaśniejsza i dużo mniej przytulna. Jak prawidłowo oświetlić łazienkę, by było jasno i komfortowo? Jedną z możliwości jest użycie popularnego oświetlenia LED. Trzeba jednak dobrać je umiejętnie, mając na uwadze specyficzny klimat panujący w łazience. Aby ułatwić Ci poszukiwania, podpowiadamy, jak wybrać LED-y do łazienki i gdzie je zamontować, by efekt był zachwycający, a lampy działały bez zarzutu przez wiele lat.

W artykule:


Lampy LED – sposób na komfortowe oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienkowe LED cieszy się sporym zainteresowaniem wśród użytkowników przede wszystkim dlatego, że daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Można je wykorzystać zarówno jako oświetlenie główne, funkcyjne, jak i dekoracyjne, podkreślające wyjątkowy charakter pomieszczenia.

Lampy LED są niemal obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki w stylu minimalistycznym czy nowoczesnym, co nie oznacza, że w innych stylach prezentują się nieciekawie. Przeciwnie – są na tyle uniwersalne, że można ich użyć w niemal każdej aranżacji.

Ale ciekawy wygląd i możliwość stworzenia niebanalnej kreacji we wnętrzu to niejedyne zalety tego typu oświetlenia. LED-y są też bardzo energooszczędne i trwałe. Mogą świecić nawet kilkadziesiąt lat! Co więcej, zużywają nawet 50 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki, co w dłuższym rozrachunku przynosi sporą ulgę dla portfela. 

Gdzie można użyć oświetlenia LED w łazience? - infografika

Jak dobrać LED-y do łazienki?

Wybierając oświetlenie ledowe do łazienki, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Przede wszystkim – rodzaj oświetlenia. Możesz zdecydować się na żarówki LED zastępujące tradycyjne żarówki lub halogeny montowane w lampach sufitowych albo postawić na taśmy LED montowane w profilach aluminiowych lub solo. Możesz też połączyć oba rodzaje oświetlenia łazienkowego – np. żarówki wykorzystać jako główne światło, a taśmy LED jako światło boczne i dekoracyjne.
  • Po drugie, zadbaj o odpowiednią liczbę źródeł światła i ich równomierne rozmieszczenie. Ogólnie przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej powinno przypadać co najmniej 200 lumenów (lumen to jednostka strumienia świetlnego – wskazuje ilość światła emitowaną przez lampę; im więcej lumenów ma żarówka LED, tym więcej światła emituje).
  • Dobierz właściwą barwę światła do stylu wnętrza i rodzaju wykonywanych w łazience czynności. Przykładowo – zimne światło (od 4600 K do 6500 K) dobrze sprawdzi się w łazience nowoczesnej (szczególnie tej urządzonej na biało, takiej w której rządzą silne kontrasty oraz tej, w której motywem przewodnim jest metal). Z kolei we wnętrzach wykończonych cieplejszymi kolorami i pastelami lepiej zaprezentuje się ciepłe światło (od 2700 K do 3200 K). Bez względu na zastosowane kolory i materiały oraz styl panujący we wnętrzu, przy lustrze najlepiej zainstalować światło neutralne (pomiędzy 4000 K a 5000 K). Nie zaburza postrzegania odcieni (jak światło ciepłe) i nie rozjaśnia zanadto twarzy (jak światło zimne), dlatego umożliwia wykonanie precyzyjnego makijażu i dokładnego golenia.

 

Taśma LED do łazienki – jakie warunki powinna spełniać?

Wybierając taśmę LED do łazienki zwróć uwagę nie tylko na barwę i natężenie światła, ale też na jej parametry ochronne, czyli szczelność i wodoodporność. W wymagających, wilgotnych warunkach łazienki najlepiej sprawdzi się taśma IP 20 – koniecznie zamontowana w wodoodpornym, anodowanym aluminiowym profilu. Taśma IP 20 pokryta jest lakierem ochronnym, który chroni przed wilgocią, a umieszczona w profilu nie jest narażona na przegrzanie.

Taśmy o wyższym IP (np. IP 65) są doskonale zabezpieczone przeciwko uszkodzeniom mechanicznym, ale słabo reagują na wilgoć. Zamontowanie ich w profilu nie wchodzi w grę, bo szybko uległyby przegrzaniu. Natomiast zainstalowane samodzielnie bardzo szybko się zniszczą.

Co wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie LED do łazienki? - infografika

Oświetlenie sufitu łazienki

Zarówno żarówki LED, jak i taśmy LED mogą być wykorzystane jako górne źródło światła, czyli to, które spełnia najważniejszą funkcję w każdym pomieszczeniu – również w łazience.
Tradycyjnie, źródłem głównego światła w łazience są lampy sufitowe lub punkty świetlne, zamontowane w podwieszanym suficie. Te pierwsze dominują w klasycznie urządzonych wnętrzach, te drugie – raczej w łazienkach nowoczesnych i minimalistycznych. Montaż żarówek LED w takim rodzaju opraw świetlnych nie różni się znacznie od instalacji tradycyjnych żarówek. Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj trzonka.

Bardziej nowatorskim sposobem na oświetlenie sufitu łazienki jest wykorzystanie taśm LED, montowanych w aluminiowej listwie z mleczną przesłoną (dzięki temu dają jednolity efekt świetlny bez widocznych kropek, charakterystycznych dla LED-ów). Listwy ledowe do łazienki dają niemal nieograniczone możliwości kreacji (można z nich stworzyć dowolny wzór na suficie lub na ścianie) i są doskonałym uzupełnieniem nowoczesnej aranżacji. Równomiernie rozłożone pozwalają optymalnie doświetlić całe pomieszczenie, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy w łazience brakuje naturalnego światła. 

lazienka z led na suficie

Sprawdź >>> Pomysły na efektowną aranżację łazienki

Praktyczne podświetlenie lustra

Do oświetlenia łazienkowego lustra można również użyć żarówek LED (montowanych w kinkietach) albo taśm LED instalowanych wokół lustrzanej tafli. Takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, bo równomiernie oświetla całą twarz, więc wykonywanie precyzyjnych czynności jest zdecydowanie łatwiejsze. Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie lustra taśmą LED, najlepiej umieść ją w profilu odpornym na zachlapanie. Dzięki temu zdecydowanie przedłużysz jej żywotność.

Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż lustra z wbudowanym oświetleniem LED. Nowoczesne lustra LED do łazienki zachwycają niebanalną aparycją i innowacyjnymi rozwiązaniami. Mogą być m.in. wyposażone w:

  • kontroler, pozwalający na zmianę natężenia światła, przez co można je dowolnie rozjaśnić lub przyciemnić – i zmieniać barwę od zimnej do ciepłej
  • włącznik dotykowy lub sensoryczny (przeważnie zasięg sensora to ok. 10 cm)
  • zdalne sterowanie – pilotem lub aplikacją

łazienka z lustrem led

Nastrojowe podświetlenie łazienki

Oprócz oświetlenia górnego i pomocniczego, w łazience przyda się też bardziej subtelne, dekoracyjne światło, wprowadzające do wnętrza klimat nastrojowości i tajemniczości. Dyskretne taśmy LED są tu nieocenione. Pozwalają stworzyć przytulny nastrój, sprzyjający relaksowi i wypoczynkowi i łagodnie podkreślają określone fragmenty pomieszczenia. Gdzie można je umieścić? Możliwości jest całe mnóstwo:

  • pod łazienkowymi półkami lub wokół nich
  • we wnękach i zaułkach
  •  pod wanną
  • w fugach – zwłaszcza na podłodze
  • na ścianach, tworząc efektowne świetlne dekoracje, podkreślające awangardowy charakter wnętrza

 

Taśmy LED do łazienki dają niesamowity efekt, ale – nieumiejętnie zamontowane – mogą też bezlitośnie obnażyć niedoskonałości powierzchni i podkreślić zbierający się na podłodze kurz i brud. Jeśli chcesz zamontować LED-y we wnęce pod wanną, pamiętaj, by przykleić je równolegle do podłogi. Dzięki temu ewentualne zabrudzenia i pyłki zalegające w zakamarkach nie będą rzucały się w oczy.

Więcej uwagi wymaga też oświetlenie LED w fugach. Gdy chcesz zainstalować taśmy pomiędzy błyszczącymi kafelkami, użyj odpowiednich profili, aby światło odbijało się równomiernie. W przypadku płytek matowych, dających mniejszą poświatę, wystarczy dobrze przykleić taśmę do podłoża.

Sprawdź >>> Pomysły na oświetlenie sypialni