Oświetlenie salonu – wskazówki i nowoczesne rozwiązania
Poradnik
Oświetlenie
- 18.04.2022
Lampy pełnią bardzo ważną funkcję w salonie. Nie tylko pozwalają odpowiednio oświetlić przestrzeń, ale również wyrównać proporcje pomieszczenia, wyeksponować atuty aranżacji i wyróżnić strefy np. kącik do relaksu od części jadalnej lub przestrzeni do pracy. Sprawdź, jak prawidłowo oświetlić salon i poznaj ciekawe inspiracje.
Jak oświetlić salon?
Dobrze dobrane oświetlenie salonu może podkreślić zalety wystroju i całego pomieszczenia. Źle dopasowane lampy z kolei mogą przytłoczyć pomieszczenie, zaciemnić je, a nawet wyostrzyć widoczność mankamentów wnętrza.
Przede wszystkim warto dobrać oświetlenie do wielkości wnętrza. W małym pokoju wystarczy jedna duża lampa sufitowa, która równomiernie oświetli przestrzeń i ewentualnie dodać kinkiety w strefie wypoczynkowej lub przestrzeni do pracy. Warto nie zastawiać podłogi lampami stojącymi, gdyż to optycznie pomniejszy przestrzeń.
W dużym salonie można jednak zastosować lampy podłogowe np. łukowe. Prawdopodobnie pojawi się tu konieczność zamontowania kilku lamp wiszących lub dodatkowego oświetlenia pomocniczego np. we wnękach czy przestrzeniach o różnych funkcjach.
Jeśli salon spełnia nie tylko rolę wypoczynkową, ale również funkcję jadalni i miejsca do pracy, każda z przestrzeni może wymagać innego doświetlenia. Oddzielne oświetlenie w różnych strefach pokoju pomoże wyodrębnić te przestrzenie, a jednocześnie dostosuje poziom światła do potrzeb spędzających w nich czas domowników.
- W kąciku wypoczynkowym – warto rozważyć oświetlenie bardziej nastrojowe. Lampy stojące, rozpraszające światło ku górze, dające światło o ciepłej barwie, dodadzą wrażenia komfortu i stworzą atmosferę przytulności. Nie będą też razić w oczy podczas oglądania telewizji.
- W części jadalnej – warto rozważyć montaż lampy wiszącej nad stołem, tak by dobrze oświetlić blat. Przyda się to nie tylko podczas spożywania posiłków, ale również wizyt gości, kiedy spędzamy czas, rozmawiając przy stole, wieczorków z grami planszowymi, wspólnego odrabiania lekcji i zabaw z dziećmi. Najlepiej wybrać tutaj światło o barwie neutralnej.
- W części do pracy – w wydzielonej przestrzeni, np. wnęce, warto zamontować dodatkowe lampy precyzyjnie oświetlające biurko, tak, by wzrok podczas pracy mniej się męczył. W tym celu warto wybrać kinkiety lub lampy, których abażury kierują światło ku dołowi i mają zamontowane żarówki o chłodnej lub neutralnej barwie, co sprzyja skupieniu i wykonywaniu precyzyjnych czynności.
Oczywiście oświetlenie salonu i jadalni oraz innych stref powinno być spójne. To znaczy, że styl lamp musi ze sobą współgrać, a ich estetyka nie może być np. minimalistyczna w jednej części pokoju, a zdobna i bogata w drugiej. Wówczas mogłoby powstać wrażenie bałaganu i chaosu.
Oświetlenie główne
Oświetlenie główne, czyli sufitowe ma za zadanie szybko rozświetlić cały pokój i podkreślić jego wystrój. Mogą to być:
- żyrandole wielopunktowe,
- plafony,
- jednopunktowe lampy wiszące,
- LED-y wbudowane w sufit podwieszany.
Atutem takich rozwiązań jest to, że nie zajmują dodatkowej przestrzeni na podłodze i równomiernie oświetlają całą przestrzeń, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane nawet jako jedyne źródło światła w małym salonie.
Aby takie lampy były jeszcze bardziej praktyczne, można wybrać modele kilkupunktowe. Żarówki w takich żyrandolach mogą włączać się w różnych konfiguracjach. Da się zapalić wszystkie punkty, część z nich, lub np. tylko jeden – w zależności od aktualnych potrzeb.
Oświetlenie pomocnicze
Oświetlenie pomocnicze, jak sama nazwa skazuje, ma dopełniać oświetlenie górne. Może spełniać funkcję dekoracyjną oraz praktyczną. Wliczają się do niego lampy dodatkowe, takie jak np.:
- kinkiety – idealne do doświetlania stref (np. kącika wypoczynkowego czy przestrzeni do pracy) i podkreślenia atutów wnętrza np. wnęk;
- girlandy świetlne – nastrojowe, dekoracyjne, delikatne oświetlenie, które ma budować przytulną, miłą atmosferę. Może podkreślać design pomieszczenia;
- lampy podłogowe – np. lampy łukowe, na pojedynczej nodze lub trójnogi. Można je dowolnie przestawiać, dzięki czemu łatwo zmienić lub odświeżyć aranżację;
- lampy stołowe – subtelne, ozdobne i łatwe do przestawienia. Zwykle mają za zadanie dodawać nastrojowości;
- oświetlenie LED wnęk, półek, regałów – pozwala wyeksponować daną przestrzeń, podkreślić wystawkę, fotografie lub obrazy. Może pełnić również funkcję korygującą proporcje pomieszczenia. Ledy umieszczone poziomo pod półkami optycznie poszerzą przestrzeń. Ledy zamontowane wertykalnie pomogą uzyskać wizualny efekt podwyższonego sufitu.
Sprawdź >> Ogrzewanie podłogowe w łazience - mata czy folia grzewcza?
Oświetlenie salonu – inspiracje
Oświetlenie powinno pasować do stylu panującego we wnętrzu. W stylach nowoczesnych liczy się jasne naturalne światło. Warto wybrać minimalistyczne oprawy, lampy punktowe lub LED-y. Często wykorzystuje się również plafony. Najpopularniejsze do aranżacji tego typu są:
- żyrandole molekularne (wielopunktowe),
- lampy wiszące i stojące z drucianym kloszem typu „diament”,
- pojedyncze zwisy z kulistymi oprawami,
- pojedyncze zwisy z kloszem „tuba”,
- intrygujące lampy w stylu origami,
- plafony pierścieniowe,
- kinkiety LED,
- graficzne lub geometryczne ozdoby ścienne LED.
Pomysł na oświetlenie w stylu nowoczesnym dopełnią żarówki lub LED-y o neutralnym albo chłodnym kolorze światła. To podkreśli minimalizm i czystą formę współczesnych aranżacji.
Sprawdź >> Oświetlenie łazienki - jakie LED-y wybrać?
Oświetlenie w salonie w stylu loftowym
Styl loftowy jest jednym z najpopularniejszych stylów nowoczesnych. W dużej mierze wykorzystuje rozwiązania industrialne, inspirowane fabrykami ery np. ceglane ściany, widoczne elementy konstrukcyjne, naturalne drewno, elementy stylizowane na zużyte, metale. By podkreślić ten klimat, najlepiej dopasować do niego:
- zwisy bez abażurów (przypominające surowe oprawy),
- lampy stylizowane np. z żarówkami w stylu industrialnym,
- żyrandol typu pająk,
- lampy podłogowe łukowe,
- lampy wiszące i stojące z drucianym kloszem typu „diament”,
- lampy stołowe i podłogowe stylizowane na reflektory,
- lampy stołowe stylizowane na industrialne lampiony,
- kinkiety na „wysięgniku”.
Lampy w stylu industrialnym warto rozmieścić tak, by rozjaśnić kąty pomieszczenia. Pomoże to nadać tajemniczej, „przydymionej” atmosfery oraz wizualnie obniżyć sufit loftu. Surowości dodadzą też wykończenia żeliwne, z surowego drewna, w kolorze cynku, miedzi lub srebra, a także elementy sztucznie postarzane.
Oświetlenie w salonie w stylu skandynawskim
Styl skandynawski jest nowoczesny i jasny. Jednocześnie lubi rozwiązania organiczne, nawiązujące do natury. Dlatego warto wykorzystać tu:
- żyrandol molekularny,
- lampy wiszące i stojące, mające abażur z rattanu, plecionki lub bambusa,
- lampy podłogowe trójnóg z materiałowym abażurem,
- żyrandole z drucianym kloszem ażurowym np. „diament”,
- lampę wiszącą typu „tuba”,
- żyrandol z kloszem origami.
W aranżacji oświetlenia warto wykorzystać także elementy w jasnych kolorach. Styl skandynawski lubi również abażury, które nie rozpraszają światła zbyt mocno. To pozwala w pełni rozjaśnić przestrzeń, dodać wrażenia otwartości oraz optycznie powiększyć salon.
Szukasz sposobu na segregowanie śmieci w kuchni? >>> Sprawdź sprytne rozwiązania, pojemniki i sortowniki
Oświetlenie salonu w stylu glamour
Styl glamour lubi przepych i elegancję, a ponadto pewien rodzaj blichtru. Warto więc dobrać do niego lampy typowo dekoracyjne, okazałe, rzucające się w oczy:
- z kryształkami lub koralikami,
- typu lampion,
- ze złotymi oprawami,
- z elementami lustrzanymi,
- z ażurowymi abażurami,
- w stylu francuskim,
- z abażurami z tkanin kwiatowych,
- z kulistymi abażurami,
- imitującymi świeczniki,
- w stylu art déco.
Takie aranżacje oświetlenia podkreślą charaktery stylu, jego bogactwo i zdobność. Pozwoli rozświetlić pomieszczenie niczym salę bankietową.
Glamour lubi dużą ilość bibelotów, dlatego poza głównym oświetleniem warto posiłkować się też pomocniczym np. kinkietami, lampkami na stół, girlandami świetlnymi, a nawet świeczkami i lampionami.
Polecane artykuły
Łazienka
Wanna wolnostojąca w sypialni? Najnowsze trendy aranżacyjne
Współczesne wnętrza cechuje prostota, funkcjonalność i przejrzystość. Wyraźnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Zakup baterii prysznicowej – najważniejsze wskazówki
Tradycyjna bateria prysznicowa, bateria z deszczownicą, a może supernowoczesny...
Czytaj dalej
Aranżacja
Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać i gdzie je umieścić?
Wiosną i latem nabieramy większej ochoty do spędzania czasu poza domem –...
Czytaj dalej
Łazienka
Brodzik do łazienki – akrylowy czy kamienny?
Współczesne łazienki bardzo często projektuje się z brodzikiem, zamiast z...
Czytaj dalej
Łazienka
Multikolor w łazience – kolorowa ceramika i armatura
Klasyczne wyposażenie łazienki to śnieżnobiała ceramika o gładkich liniach i...
Czytaj dalej