Prysznic podtynkowy – jak go zamontować? Co warto wiedzieć przed zakupem?

Łazienka

Poradnik

  • calendar02.08.2024
  • Autor: Natalia Dur
jasna lazienka z prysznicem walkin i zestawem podtynkowymjasna lazienka z prysznicem walkin i zestawem podtynkowym

Aby łazienkę cechowały funkcjonalność i wygoda, a jednocześnie elegancki, nowoczesny wygląd, warto przyjrzeć się najnowszym trendom, będącym alternatywą dla klasycznej, jednoelementowej armatury. Najbardziej efektownym i praktycznym rozwiązaniem są baterie prysznicowe podtynkowe. System podtynkowy zakłada zamontowanie w ścianie wewnętrznego korpusu, do którego podłączamy wodę oraz umieszczenie komponentów pod warstwą wykończeniową (najczęściej płytkami). Pozwala więc ukryć wszelkie rury i zawory, co zapewnia oszczędność miejsca, łatwość czyszczenia i większą swobodę aranżacyjną. Jak wybrać prysznic podtynkowy i w jaki sposób go zainstalować? Podpowiadamy.

W artykule:

Zalety baterii podtynkowych: nowoczesny, estetyczny wygląd, funkcjonalność, komfort użytkowania i konserwacji, wygodny i szybki dostęp do elementów wewnętrznych oraz możliwość rozbudowy - infografika

Montaż baterii prysznicowej – od czego zacząć?

Baterie prysznicowe podtynkowe umożliwiają swobodne podłączenie dodatkowych elementów, a dostęp do ich wbudowanych części składowych (np. w razie potrzeby wymiany) wbrew pozorom nie jest utrudniony - pod warunkiem odpowiednio zaprojektowanej i zamontowanej konstrukcji. Aby zamontować baterię podtynkową, należy przemyśleć miejsce montażu, uwzględnić odległości od innych elementów łazienki oraz przygotować otwór w ścianie o odpowiedniej głębokości zgodnie z zaleceniami producenta.

Warto również zwrócić uwagę na różne rodzaje baterii podtynkowych. Jeśli chcemy ukryć elementy zewnętrzne w całej łazience, dobrym pomysłem będzie bateria umywalkowa podtynkowa oraz bateria wannowa podtynkowa, w przypadku gdy zamiast prysznica posiadamy wannę.

Przygotowanie do montażu - baterie podtynkowe

Przygotowania należy zacząć od właściwego i dokładnego rozplanowania położenia wszystkich elementów systemu we wnęce lub kabinie kąpielowej. Powinny być umiejscowione ergonomicznie, aby korzystanie z prysznica było bezpieczne i zapewniało komfort użytkowania.

Następnie wybieramy model baterii podtynkowych wedle naszych potrzeb i upodobań spośród tych z termostatem lub bez. Te pierwsze zapewniają większą wygodę użytkowania i zapobiegają poparzeniom podczas kąpieli. Termostat blokuje pokrętło regulacyjne powyżej określonej temperatury, zapewniając użytkownikowi przyjemną, ciepłą wodę do kąpieli. Dodatkowo oszczędzamy wodę, nie tracąc czasu na jej podgrzanie. Baterie termostatyczne są droższe od tradycyjnych, ale warte uwagi.

Decyzja podjęta - kupujemy! Zanim jednak zdecydujemy się na montaż baterii podtynkowej, należy upewnić się czy zakupione elementy baterii oraz dodatkowe akcesoria np. odpływy liniowe prysznicowe (jeśli decydujemy się na prysznic bez klasycznego, wydzielonego brodzika) nie są uszkodzone. Dopiero po weryfikacji zakupionych części możemy przejść do kolejnego etapu i zacząć przeglądać instrukcje typu "bateria podtynkowa jak zamontować". Uchroni nas to przed niepotrzebnym przerywaniem pracy.

Zalety odpływu liniowego

Odpływ liniowy to obecnie popularne rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzi się w każdej łazience. Zapewnia grawitacyjne odprowadzenie wody z pomieszczenia – woda spływa wprost do zamontowanej w podłodze lub ścianie rynny, połączonej z syfonem. Stanowi praktyczny i funkcjonalny sposób na optyczne powiększenie wnętrza łazienki (eliminuje dodatkowy podział przestrzeni, jaki stanowi standardowy brodzik). Świetnie komponuje się w towarzystwie baterii podtynkowych. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy zaplanować je już na etapie projektowania łazienki, aby dopasować wysokość podłogi do parametrów odpływu. Wcześniejsza decyzja co do dodatkowych modułów, elementów czy miejsca montażu baterii również sprawi, że instalacja baterii podtynkowej będzie o wiele łatwiejsza.
Sprawdź >> Jak wygląda łazienka w stylu japońskim?

Etap 1. Montaż baterii podtynkowej

Pierwszym etapem prac jest zamontowanie baterii podtynkowej (a w zasadzie elementów podtynkowych), który obejmuje:

  • wyznaczenie środka brodzika
Wszystkie elementy powinny być zamontowane w jednej osi.

  • ustalenie wysokości, na której ma znajdować się mieszacz
Jeśli decydujemy się na montaż baterii w środku kabiny prysznicowej, optymalną wysokością dla baterii będzie 115-120 cm od posadzki.

  • doprowadzenie rurek zapewniających dopływ ciepłej i zimnej wody do mieszacza
  • wykucie otworu na schowanie części podtynkowej i rurek


Aby zamontować element podtynkowy, należy odpowiednio przygotować ścianę, wyznaczyć pozycję elementu oraz podłączyć rury wodne, dbając o właściwe wymiary i położenie.

Przed właściwym montażem musimy wykuć otwór w ścianie o odpowiedniej głębokości. Należy pamiętać, by otwór był na tyle szeroki, by umożliwić swobodny montaż elementu podtynkowego oraz rurek doprowadzających wodę. Mają one przeważnie 15 lub 20 mm średnicy ( ½” lub ¾”).

  • umieszczenie mieszacza i rurek w bruzdach
  • podłączenie wszystkich odbiorników
  • sprawdzenie szczelności rur

Rurki wkładamy w wykonane w ścianie bruzdy o odpowiednim rozmiarze. Po podłączeniu wszystkich odbiorników, sprawdzamy szczelność rur. Jeśli wszystkie połączenia są wykonane prawidłowo, możemy przejść do kolejnego etapu.

Sprawdź >> Beżowa łazienka – na jakie dodatki postawić?

Etap 2. Montaż deszczownicy podtynkowej

W drugim etapie montujemy deszczownicę na ścianie, suficie lub w suficie podwieszanym. Jeśli decydujemy się na dodatkowe elementy baterii podtynkowej, należy zwrócić uwagę, aby była wyposażona w odpowiednią ilość przełączników. Wszystkie części, takie jak: słuchawka, deszczownica czy wylewka wannowa, muszą być podłączone do elementu centralnego. Konieczne jest wykucie bruzd doprowadzających wodę do każdego z tych komponentów.

prysznic walk in z deszczownicą zamontowaną na ścianie

Deszczownice występują w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach. W zależności od wybranego przez nas modelu montaż deszczownicy może być przeprowadzony:

  • na ścianie (przy użyciu specjalnego ramienia)

Cięższe modele o dużej średnicy – powyżej 40 cm lub prostokątne – ze względu na rozmiar i wagę trzeba zamontować na większej liczbie ramion, od 2 do 4.

Przy ściennym montażu zazwyczaj umieszczamy deszczownicę, wraz z ramieniem, na wysokości 210-220 cm. Jednak ogólna zasada zakłada odmierzenie ok. 40 cm od wysokości najwyższego użytkownika. Jeśli zostanie umiejscowiona za nisko, pomocne będzie zastosowanie specjalnego podwyższającego ramienia, które pozwoli skorygować błąd nawet o 30 cm.


  • na suficie

Jeżeli decydujemy się na montaż sufitowy, musimy umieścić deszczownicę ponad centralnym punktem kabiny prysznicowej. Średnica przyłączy sufitowych jest przeważnie standardowa i wynosi 15 mm.

Warto pamiętać, że w przypadku szerszych deszczownic i modeli ledowych niezbędna jest większa przepustowość rur, doprowadzających wodę (20 mm). Aby diody świeciły, strumień wody musi być odpowiednio mocny. Można także wykorzystać elastyczne węże z metalowym oplotem.

Czy wiesz, że…  …niektóre nowoczesne deszczownice (szczególnie LED) są dodatkowo wyposażone w specjalny zawór kulowy, który umożliwia ich wygodną regulację przez użytkownika? Można dowolnie zmieniać kąt padania wody w kabinie prysznicowej lub nad wanną - infografika

Etap 3. Montaż elementów natynkowych

Po poprawnym zamontowaniu baterii i deszczownicy oraz upewnieniu się, że każdy z komponentów jest podłączony do elementu podtynkowego, możemy przejść do ostatniego etapu instalacji systemu. Zaczynamy od sprawdzenia szczelności rurek i zatynkowaniu ich w bruzdach. Następnie kontynuujemy prace wykończeniowe oraz układanie płytek. Warto zaznaczyć, że system podtynkowy pozwala na ukrycie rur i zaworów w ścianie, co poprawia zarówno estetykę, jak i funkcjonalność prysznica.

Ostatnią czynnością jest montaż elementu natynkowego. Najczęściej jest nim chromowany panel baterii podtynkowej. W kolejnym kroku podłączamy deszczownicę do ramienia na ścianie lub na suficie oraz przechodzimy do montażu dodatkowych elementów:

  • kolanka kątowego do podłączenia węża prysznicowego,
  • węża i słuchawki prysznicowej,
  • drążków prysznicowych,
  • dysz do hydromasażu.

 

prysznic walk in ze złotym zestawem prysznicowym podtynkowym 

Czas na najprzyjemniejszy etap – dobranie ciekawych dodatków oraz cieszenie się komfortową, relaksującą kąpielą pod nowym prysznicem. Warto wspomnieć, że minimalistyczna forma oraz ascetyczny design jakim cechują się baterie podtynkowe, otwierają szerokie pole manewru w aranżacji łazienki. Umożliwiają wykończenie jej wnętrza zarówno w eleganckim i nowoczesnym stylu, ale świetnie też się sprawdzą jako dopełnienie wystroju stylizowanymi lub klasycznymi akcesoriami, czy dodatkami na zasadzie kontrastu. Elementy podtynkowe, jak baterie to rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w przestrzeń małych łazienek, które dążą do maksymalnego oczyszczania przestrzeni z niepotrzebnych detali.

Sprawdź >> Nowoczesna łazienka w kształcie litery L