Prysznic walk-in – zalety i wady
Łazienka
Poradnik
- 09.05.2022
Przeszklony, otwarty prysznic walk-in to jedna z najmodniejszych propozycji łazienkowych. Jednak czy taka zabudowa prysznicowa może pochwalić się czymś więcej niż tylko wyjątkowym designem? Co z funkcjonalnością i wygodą użytkowania? Jak wygląda montaż? Czy warto inwestować w kabiny otwarte? Rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy największe zalety i główne wady kabiny walk-in.
Jak wygląda prysznic walk-in?
Kabina prysznicowa walk-in to minimalistyczna, ale bardzo stylowa konstrukcja, wobec której nie sposób przejść obojętnie. Zazwyczaj składa się z jednej lub dwóch tafli szkła hartowanego montowanego bezpośrednio na posadzce. Ścianki najczęściej są gładkie, przezroczyste, ale zdarzają się też kabiny wyposażone w półtransparentne szkło satynowe. Tym, co wyróżnia prysznic walk-in od wielu innych jest otwarty charakter (bez klasycznych drzwi prysznicowych), a także brak brodzika.
Mimo niestandardowej budowy kabina walk-in świetnie spełnia swoją funkcję. Pozwala zaaranżować ciekawą, komfortową przestrzeń i – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – nie powoduje miejscowego zalania łazienki.
Urządzasz łazienkę? Sprawdź>> czy lepsza jest łazienka z bidetem czy bez?
Do jakich aranżacji pasuje kabina prysznicowa walk-in?
Ze względu na swój oszczędny charakter i elegancką prezencję, kabina prysznicowa typu walk-in doskonale wpisuje się w styl każdego wnętrza – od powściągliwego stylu nowoczesnego, przez niejednorodny styl klasyczny, aż po oryginalny styl retro. Gładkie tafle szkła pasują do wszystkiego, a możliwość wyboru koloru profilu (np. czarny, satynowy, chromowany) daje szansę na idealne dopasowanie kabiny do indywidualnych wymagań i stworzenie wyjątkowej aranżacji.
Jeśli urządzasz łazienkę w stylu industrialnym, zamiast gładkich ścianek prysznica wybierz te poprzecinane stylowymi szprosami. Świetnie podkreślą surowy, fabryczny klimat wnętrza i nadadzą mu większego pazura.
Sprawdź >> Metamorfoza łazienki – pomysły na efektowną aranżację
Kabina walk-in – komu przypadnie do gustu?
Prysznic bez drzwi jest nie tylko bardzo gustowny, ale też niezwykle wygody. Warto więc zwrócić na niego uwagę nie tylko wtedy, gdy zależy ci na stworzeniu przyjemnej dla oka aranżacji.
- Przede wszystkim jest nieoceniony, gdy z łazienki korzystają osoby niepełnosprawne lub seniorzy. Można do niego wjechać wózkiem inwalidzkim lub wejść z balkonikiem rehabilitacyjnym, więc nawet mając ograniczone ruchy można samodzielnie wziąć kąpiel.
- Jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które wkraczają na drogę samodzielności i chcą brać prysznic bez asysty rodziców. Brak brodzika ułatwia swobodne wejście i wyjście spod prysznica, a solidne szyby, odporne na uszkodzenia mechaniczne, gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania.
- Pozwala zdecydowanie oszczędzić czas potrzebny na sprzątanie łazienki. Brak zakamarków, załamań i innych trudno dostępnych miejsc, które łatwo gromadzą brud i są siedliskiem bakterii sprawia, że sprzątanie przebiega szybko i bezproblemowo. Nie ma też konieczności używania szczoteczek do zębów czy innych wymyślnych akcesoriów. Wystarczą szmatka i odpowiedni detergent. Niektórzy producenci pokrywają szyby dodatkową powłoką hydrofobową, która ogranicza powstawanie zacieków i gromadzenie się kamienia, co jeszcze bardziej skraca czas sprzątania.
Prysznic walk in – tylko do dużej łazienki?
Jedną z ważniejszych plusów kabiny prysznicowej typu walk-in jest nieprzeciętna umiejętność dopasowania się do rozmiarów konkretnej łazienki. Wielkie ścianki walk-in doskonale prezentują się w dużej łazience stylizowanej na pokój kąpielowy. Budują aurę luksusu i pozwalają wynieść łazienkę na nieco wyższy poziom. Rozległa przestrzeń pozwala też poeksperymentować z samą formą prysznica. Zamiast klasycznego prostokąta czy kwadratu można skusić się na mniej oczywistą kabinę walk-in półokrągłą.
Sprawdź >> Jak urządzić niebieską łazienkę?
Ale otwarty prysznic świetnie sprawdzi się też w niewielkim pomieszczeniu. Brak ograniczającego brodzika sprawia, że w można go postawić w niemal każdym punkcie łazienki – również we wnęce, w której tradycyjny model nie ma szans się zmieścić. Najmniejsze ścianki walk-in mogą mieć już 70-80 cm szerokości, więc odnajdą się nawet w mikroskopijnej kawalerce w bloku (bez zmniejszenia komfortu kąpieli).
Co ważne, wielkość kabiny można ustawić indywidualnie, montując szybę prysznicową na wygodnej dla siebie pozycji, co dodatkowo może oszczędzić trochę miejsca. Dobrze działa tu również sama przezroczysta szyba walk-in, która pozwala nieco oszukać oko i nadać pomieszczeniu większej głębi.
Montaż kabiny walk-in – łatwy czy wymagający?
Prysznic typu walk-in może być ulokowany w dowolnym miejscu łazienki, nawet na środku pomieszczenia albo po prostu między dwiema ścianami. Sam montaż jest bardzo prosty – wymaga tylko przytwierdzenia szklanych tafli do ściany i podłogi za pomocą odpowiednich profili. Jednak posadzka pod prysznicem musi być odpowiednio wypoziomowana, aby woda swobodnie spływała do odpływu, a nie gromadziła się na podłodze (rekomenduje się tu odpływy liniowe). Ze względu na zaawansowanie prac, warto wykonać je na wstępnym etapie budowy lub remontu łazienki.
Dobrze wyprofilowana posadzka gwarantuje sprawne odprowadzenie wody i pozwala zachować pożądany porządek w łazience – bez chlapania.
Zalety prysznica walk-in
Zastanawiasz się, czy otwarty prysznic jest propozycją dla ciebie? Przyjrzyj się jego głównym zaletom. Należą do nich:
- uniwersalny charakter – zabudowa prysznicowa w stylu walk-in sprawdzi się na każdym metrażu, nawet niewielkim
- optyczne powiększenie przestrzeni dzięki gładkim taflom szkła, które nie ograniczają wnętrza, dobrze odbijają światło i dają wnętrzu większej lekkości
- wygoda – brak brodzika i drzwi zapewniają większy komfort podczas kąpieli, nawet przy małych wymiarach prysznica
- bezpieczeństwo użytkowania, również dla seniorów, osób niepełnosprawnych i dzieci
- możliwość dowolnego wyboru aranżacji – prysznic jest elegancki, a przy tym bardzo dyskretny; nie narzuca konkretnego stylu wnętrzarskiego
- trwałość – prosta konstrukcja bez ruchomych elementów, szyn i rolek zapewnia wygodne korzystanie z kabiny prysznicowej przez wiele lat
- łatwe czyszczenie
Wady kabiny walk-in
Co oczywiste, prysznic walk-in ma też swoje wady. Są one jednak na tyle małe, że zdecydowanie ustępują ogromowi zalet. Jakie słabe strony ma zabudowa prysznicowa w typie walk-in?
- konieczność odpowiedniego wyprofilowania podłogi
- niższa temperatura niż w klasycznej kabinie prysznicowej – brak zamykanych drzwi oznacza większe straty ciepła podczas kąpieli; aby zredukować tę wadę, wystarczy tylko zadbać o dobre ogrzewanie łazienki
- potrzeba zadbania o dobrą wentylację w łazience – para wodna unosi się po całym pomieszczeniu i powoduje większą wilgotność; musi być sprawnie odprowadzana przy pomocy odpowiedniej instalacji
- nieco częściej zapychający się odpływ liniowy – warto jednak zaznaczyć, że problem ten nie występuje przy regularnym czyszczeniu odpływu
Polecane artykuły
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe wybrać?
Przyjemne ciepło rozchodzące się jednolicie po całym domu, brak widocznych...
Czytaj dalej
Poradnik
Oświetlenie salonu – wskazówki i nowoczesne rozwiązania
Lampy pełnią bardzo ważną funkcję w salonie. Nie tylko pozwalają odpowiednio...
Czytaj dalej
Łazienka
Fioletowa łazienka – pomysły, inspiracje, aranżacje
Fiolet to kolor, który rzadko możemy spotkać w naturze. Przygotowanie takiego...
Czytaj dalej
Poradnik
Jak urządzić balkon? 6 sprawdzonych porad
Balkon często traktowany jest jak składzik na rowery albo suszarnia na pranie....
Czytaj dalej
Łazienka
Czerń w łazience – tajemnicza, a jednocześnie ponadczasowa
Kilka poprzednich lat w aranżacji nie tylko łazienek, ale również innych wnętrz...
Czytaj dalej