6 kroków, które ułatwią remont łazienki
Łazienka
Remont
- 05.07.2017
Wiosna i lato to czas remontów – także w łazienkach. Niezależnie od tego, czy planujemy gruntowną zmianę aranżacji, czy tylko jej części, warto rozważyć wyposażenie łazienki w nowe meble łazienkowe.
A co, jeżeli sama myśl o remoncie powoduje ból głowy? Dokonywanie wyborów wydaje się pracochłonne, a oferta zbyt szeroka? Zaplanujcie remont z głową! Poznajcie 6 kroków, które ułatwią Wam sprawniejsze przeprowadzenie remontu w łazience.
Krok 1
Na początku warto upewnić się, czy potrzebna nam jest zgoda na przeprowadzenie remontu. Dopiero wtedy możemy przejść do najlepszej według niektórych części remontu, czyli planowania. Przemyślmy uważnie potrzeby każdego użytkownika, koncepcję wyglądu łazienki oraz jej funkcjonalności. To pozwoli ergonomicznie wykorzystać przestrzeń i znaleźć miejsce na wszelkie niezbędne akcesoria łazienkowe, kosmetyki i środki czystości.
Krok 2
Remont łazienki powinien rozpocząć się od etapu planowania, na które składa się:
-
•wybór niezbędnej armatury łazienkowej;
-
•decyzja, czy wolimy wannę, czy prysznic (i czy wanna zmieści się w Twojej łazience);
-
•zaplanowanie oświetlenia (szczególnie w małych, pozbawionych okien łazienkach właściwie oświetlona strefa umywalki i dobrze dobrane lustro pozwolą nam •komfortowo wykonywać makijaż i wszystkie higieniczne zabiegi);
-
•zaplanowanie i prawidłowe podłączenie wentylacji;
-
•najbardziej funkcjonalne rozplanowanie wymarzonych sprzętów i ocena, ile przestrzeni zostało nam na meble.
Krok 3
Kolejna faza to wybór i zakup płytek łazienkowych. Nie tylko kolor i faktura się liczy, choć to one tworzą klimat łazienki na lata. Zwróć także uwagę na:
-
•rozmiar i kształt – nie każdy rozmiar płytek będzie pasować do Twojej łazienki, a przycinanie i dopasowywanie ich do przestrzeni to dodatkowy czasochłonny i kosztotwórczy element remontu;
-
•szerokości fugi – wpływa ona na efekt końcowy, a czasami również na ilość płytek użytych w aranżacji;
-
•planowane położenie, by wymarzony wzór był doskonale wyeksponowany, a meble i armatura niepotrzebnie go nie zasłaniały.
Wówczas efekt końcowy będzie oszałamiający!
Krok 4
Kolejną istotną kwestią jest wybór umywalki. Aby dokonać go właściwie, zastanów się:
-
•z jakiego materiału chcesz, by była wykonana? Umywalki dostępne na rynku można podzielić na: ceramiczne, akrylowe, konglomeratowe, szklane, porcelanowe, a nawet drewniane. Są trwałe i odporne na zarysowania, a różnice w cenie wynikają z rodzaju materiału, z którego są wykonane;
-
•jak ma być montowana – wisząca, nablatowa czy wpuszczana;
-
•jaki rozmiar będzie najbardziej wygodny? W ofercie znajdują się umywalki o szerokości od 40cm do 100cm, więc warto wybrać odpowiednią do powierzchni łazienki;
-
•czy powinna mieć otwór na baterię? A może wolisz baterię wolnostojącą lub podtynkową?
-
•jaki kształt najbardziej pasowałby do Twojej łazienki – owalny, kwadratowy czy prostokątny?
Umywalki meblowe dopasowane są do wielkości łazienkowych mebli, dlatego kupując meble do łazienki warto kupić je w zestawie z umywalką. Umywalki nablatowe dodają uroku wnętrzu, ale tak jak i umywalki wpuszczane w blat wymagają wycięcia otworu na syfon w blacie mebla.
Wybór umywalki z szerokimi blatami jest praktyczny i wygodny, bo umożliwia trzymanie mydła, pasty i szczoteczki do zębów oraz innych akcesoriów zawsze w zasięgu ręki, bez konieczności instalowania obok dodatkowych półek.
Krok 5
Innym niezbędnym elementem wyposażenia łazienki jest lustro. Spełnia ono funkcję użyteczną, ale też estetyczną, gdyż odbijając światło rozjaśnia i jednocześnie powiększa przestrzeń. Jednak najważniejszą funkcją lustra w łazience jest zapewnienie możliwości dokładnego przejrzenia się. Zastanów się, jakie lustro i jak montowane najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience?
-
•lustro możesz wkleić pomiędzy kafelki lub zawiesić na ścianie;
-
•do wyboru są lustra w ramie lub elegancko frezowane;
-
•mogą mieć wbudowane oświetlenie, dzięki czemu unikniemy doboru odpowiednich kinkietów;
-
•a może zdecydujesz się na szafkę lustrzaną – zyskasz wówczas dodatkową przestrzeń na przechowywanie niezbędnych w łazience drobiazgów i kosmetyków;
-
•zdecyduj, na jakiej wysokości powinno być umieszczone lustro i jaki ma mieć rozmiar, by wszyscy z niego korzystający mogli swobodnie się w nim przejrzeć.
Krok 6
Wybór mebli łazienkowych wieńczy dzieło remontowe. To właśnie w pojemnych szufladach i przestronnych szafkach umieścisz kosmetyki i akcesoria łazienkowe, ręczniki, środki czystości czy kosz na bieliznę.
Istotne decyzje, jakie musisz rozważyć przy wyborze mebli, to:
-
•czy wolisz szafki stojące (pozwalające w razie potrzeby na zmianę aranżacji), czy podwieszane (które ułatwiają sprzątanie w łazience i lepiej sprawdzają się w wypadku mniejszych łazienek, bo dają wrażenie wizualnej lekkości);
-
•jaki kolor najbardziej Ci odpowiada i pasuje do wybranych płytek;
-
•jakie wymiary szafek zmieszczą się w Twojej łazience? W wielu kolekcjach mebli mamy do wyboru szeroką gamę wymiarów, więc ograniczona przestrzeń nie będzie dla nas problemem.
Szukając mebli do łazienki przede wszystkim zwracamy uwagę, by były funkcjonalne, podkreślały styl wnętrza, a także odzwierciedlały naszą osobowość i poczucie estetyki. Powinny się nam podobać i być wygodne w codziennym użyciu, byśmy w naszej łazience czuli się komfortowo o każdej porze dnia.
Autorką gościnnego wpisu jest Magdalena Plamieniak, redaktorka bloga firmowego i wielbicielka dobrze zaprojektowanych wnętrz i funkcjonalnych przedmiotów.
Polecane artykuły
Łazienka
Jak urządzić niebieską łazienkę?
Łazienka biało-niebieska czy szaro-niebieska? A może niebieska łazienka z...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka 5m2 – praktyczne pomysły na aranżację
Czy mała łazienka musi być dużym wyzwaniem aranżacyjnym? Nie, jeśli masz na nią...
Czytaj dalej
Łazienka
Metamorfoza łazienki – pomysły na efektowną aranżację
Marzy ci się nowa łazienka, ale nie masz czasu lub możliwości, żeby...
Czytaj dalej
Łazienka
Ciemna łazienka – czy będzie praktyczna? Jak ją urządzić?
Ciemna łazienka wcale nie musi być duża! Podpowiadamy, jak zaaranżować...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z bidetem czy bez?
W polskich łazienkach bidet wciąż jest rzadko spotykanym urządzeniem. Tymczasem...
Czytaj dalej