Rodzaje baterii wannowych
Łazienka
Poradnik
- 19.05.2015
Bateria to podstawowy element wyposażenia łazienki, bez którego łazienka nie istnieje. Odmian baterii wannowych jest kilka – to, na jaką się zdecydujemy, zależy od kilku czynników, z których bardzo ważnymi są gust oraz grubość portfela.
Bateria wannowa natynkowa
Większość baterii wannowych ma w korpusie przełącznik na prysznic, z tego względu często nazywa się je bateriami wannowo-prysznicowymi. Najbardziej popularnymi bateriami wannowymi są baterie ścienne natynkowe, jedno- lub dwuuchwytowe. Dwuuchwytowe posiadają dwa kurki regulacji wody – ciepłej i zimnej.
W przypadku jednouchwytowych, temperaturę i siłę strumienia wody regulujemy za pomocą jednej dźwigni, co jest dużo wygodniejsze i bardziej ekonomiczne. Jednak baterie te mają mniejszą wydajność – ok. 20-30 L/min, co wydłuża czas oczekiwania na napełnienie się wanny wodą.
Bateria podtynkowa
Nad wanną możemy zamontować także baterię ścienną podtynkową, należy to jednak wykonać przed położeniem płytek. W tym przypadku napełnianie wanny następuje przez wylewkę wannową zamontowaną na ścianie lub przez zestaw odpływowo-przelewowy z funkcją napełniania przez przelew.
Bateria wannowa z termostatem
Kolejną grupę stanowią baterie wannowe termostatyczne – natynkowe i podtynkowe. Dzięki zamontowanej w baterii głowicy termostatycznej, strumień ani temperatura wody nie zmieniają się, nawet jeśli nastąpi chwilowy spadek ciśnienia lub temperatury dopływającej wody ciepłej.
Ta funkcja przydaje się szczególnie wtedy, kiedy w wannie używamy prysznica. Zaletą baterii termostatycznej jest też możliwość ustawienia odpowiedniej dla użytkownika temperatury wody, dzięki temu z baterii nie popłynie woda o temperaturze wyższej niż wcześniej ustawiona. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku wanien, w których kąpią się dzieci – nie ma obawy, że samodzielnie odkręcą kurek i poparzą się zbyt gorącym strumieniem wody.
Bateria wannowa stojąca wielootworowa
Jeśli nie podobają nam się baterie umieszczone nad wanną, w ścianie, możemy zdecydować się na baterie stojące wielootworowe. Baterie wielootworowe montuje się w wyciętych w krawędzi wanny otworach. Są to dość ciężkie baterie, które nie zawsze można zamontować na brzegu wanny (producent wanny może to zastrzec w karcie gwarancyjnej). Wówczas instaluje się je na oddzielnej półce przy wannie lub na obudowie wykonanej z ceramiki.
Bateria wannowa wolnostojąca
Warto wspomnieć jeszcze o dwóch bardziej ekskluzywnych opcjach baterii wannowych. Pierwszą z nich są wysokie baterie wannowe, które mocuje się w podłodze, zazwyczaj przy wannach wolnostojących. W tej grupie baterii możemy wybierać spośród jedno- i dwuuchwytowych oraz termostatycznych.
Drugim modelem, który wyróżnia się na tle innych baterii wannowych, jest bateria Oras Eterna – to pierwsza i jak do tej pory jedyna bateria, która wyposażona jest w funkcję automatycznego napełniania wanny, bez ryzyka przelania się wody. Używając takiej baterii, nie tracimy czasu na ciągłe sprawdzanie stanu zapełnienia wanny.
To bardzo przydatne dla ludzi zabieganych czy rodziców małych dzieci, których wieczorne zabiegi pielęgnacyjne zajmują dużo czasu. Ponadto bateria jest bezpieczna dla dzieci, posiada blokadę temperatury na poziomie 38°C oraz izolację termiczną, dzięki której bateria się nie nagrzewa.
Polecane artykuły
Kuchnia
5 sprawdzonych sposobów na zapchany zlew
Woda powinna na bieżąco spływać do rur, nigdy nie zbierać się w komorze...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak prać ręczniki?
Piękne, grube, odpowiednio dobrane kolorystycznie ręczniki to prawdziwa ozdoba...
Czytaj dalej
Kuchnia
Perlator do baterii – jak działa i czy naprawdę pozwala zaoszczędzić wodę?
Perlator to mały element montowany na zakończeniu baterii, który skutecznie...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Kiedy na dworze robi się zimno, miło wrócić do nagrzanego domu. Może jednak...
Czytaj dalej
Kuchnia
Kuchnia z jadalnią – wskazówki aranżacyjne
Jadalnia połączona z kuchnią nie jest już niczym nadzwyczajnym – to bardzo...
Czytaj dalej