Kotły gazowe – rodzaje
Ogrzewanie i klimatyzacja
Poradnik
- 13.05.2015
Dom to miejsce wyjątkowe, dlatego staramy się, aby było wygodne, przytulne i… ciepłe. A biorąc pod uwagę szerokość geograficzną, w jakiej położony jest nasz kraj, kwestia ciepła w domu jest szczególnie istotna.
Dokonuje on analizy dotyczącej zapotrzebowania budynku na ciepło, które – jak już wspomnieliśmy – zależy od izolacji i szczelności murów. Dla domów starych o słabej izolacji i nieszczelnych oknach wynosi ono ok. 100 W/m2, w nowym budownictwie waha się w granicach 45-75 W/m2, zaś budynki niskoenergetyczne lub o zwiększonej izolacji termicznej mają zapotrzebowanie na ciepło poniżej 45 W/m2. Mając takie informacje, instalator określa moc grzejników niezbędnych do ogrzania poszczególnych pomieszczeń, a zsumowanie tych danych (czyli mocy wszystkich grzejników znajdujących się w domu czy mieszkaniu) daje mu wiedzę, jakiej mocy kocioł należy wybrać.
Rodzaje kotłów CO na gaz
Kotły stojące lub wiszące
Kotły jedno- lub dwufunkcyjne
Aby temu zapobiec, można zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem – produkt droższy, ale dużo wygodniejszy i dający większy komfort użytkowania. Taki zasobnik ma pojemność od 20 do 60 litrów i magazynuje ciepłą wodę, dzięki czemu z kranu popłynie od razu podgrzana woda, a w przypadku jej poboru z kilku źródeł nie nastąpi spadek ani ciśnienia, ani temperatury. Ponowne napełnienie zbiornika i ogrzanie wody trwa ok. 5-10 minut W przypadku kotła jednofunkcyjnego można także dokupić zasobnik (te są dużo większe – ok. 100 litrów), który będzie magazynował ciepłą wodę na potrzeby użytkowe. Rozwiązanie to jest jednak droższe od pieca dwufunkcyjnego z zasobnikiem.
Kotły kondensacyjne i tradycyjne
Rynek wciąż oferuje także kotły z otwartą komorą spalania, które pobierają powietrze do spalania gazu z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Warunkiem ich prawidłowego i bezpiecznego działania jest zamontowana w bliskim sąsiedztwie takiego kotła kratka wentylacyjna. Za wadę tego rozwiązania bywa stawiany fakt, że zimą do wnętrza pomieszczenia dostaje się zimne powietrze z zewnątrz. Zakup kotła kondensacyjnego wiążę się z większym wydatkiem, jednak jest to rozwiązanie nowocześniejsze, a inwestycja zwraca się w trakcie jego użytkowania.
Polecane artykuły
Ogrzewanie i klimatyzacja
Top 5 zalet kotłów kondensacyjnych
Wybór sposobu ogrzewania domu czy mieszkania to jedna z ważniejszych inwestycji...
Czytaj dalej
Łazienka
Mała łazienka z wanną i pralką
Masz małą łazienkę, a chcesz zmieścić w niej i wannę, i pralkę? Dowiedz się, co...
Czytaj dalej
Łazienka
Nowoczesna łazienka z czarną armaturą
Jeszcze kilkanaście lat temu rynek wyposażenia wnętrz nie oferował nam tak...
Czytaj dalej
Kuchnia
Dodatki do kuchni w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to niezaprzeczalnie ulubiona forma aranżacji wnętrz w...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z bidetem czy bez?
W polskich łazienkach bidet wciąż jest rzadko spotykanym urządzeniem. Tymczasem...
Czytaj dalej