Ogrzewanie podłogowe – rodzaje
Łazienka
Ogrzewanie i klimatyzacja
Poradnik
- 13.09.2024
Coraz więcej osób docenia zalety systemów sterowania i instalacji związanych z ogrzewaniem podłogowym w łazienkach. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza się w różnych pomieszczeniach, takich jak łazienki, sypialnie i salony, podkreślając jego rosnącą popularność jako nowoczesnej alternatywy dla tradycyjnych grzejników. Daje ono ogromne możliwości aranżacyjne, gdyż wszystkie ściany są wolne, a komfort maksymalnie zapewniony!
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe można stosować jako bazowe grzanie pomieszczenia lub dodatkowe uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania. Jak działa ogrzewanie podłogowe? System ten przekształca całą podłogę w emiter ciepła, co prowadzi do lepszego rozkładu temperatury w pomieszczeniu oraz zmniejsza obciążenie kotła w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Wyróżniamy dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne. W kontekście ogrzewania podłogowego, warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów do wykończenia podłóg, takich jak płytki ceramiczne, terakotowe i gresowe, ze względu na ich doskonałe przewodnictwo cieplne.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Ogrzewanie elektryczne podłogowe jest niezależne od pory roku czy dnia, możemy je włączać wedle potrzeby. W tym przypadku stosuje się trzy rozwiązania: kable grzewcze (najtańsze) zatapiane w posadzce, a także matę lub folię grzewczą. Folia daje większe możliwości dopasowania do kształtu pomieszczenia, mata zaś oparta jest na systemie modułowym i dobrze sprawdza się w pomieszczeniu prostokątnym.
Elektryczne kable grzewcze i rury ogrzewania wodnego kładzie się na wylewce betonowej, maty i folie nie wymagają specjalnie przygotowania podłoża. Elektryczne ogrzewanie podłogowe szybko ogrzewa pomieszczenie, co czyni je idealnym rozwiązaniem do łazienek, a także jest łatwiejsze i tańsze w instalacji niż systemy wodne, mimo że koszty eksploatacji mogą być wyższe. Ogrzewanie podłogowe należy przykryć materiałami o wysokiej przewodności ciepła – gresem, terakotą lub kamieniem naturalnym. Jeśli chcemy zastosować drewno, powinno mieć niski współczynnik kurczliwości – tek, iroko czy merbau, inne gatunki mogą się zdeformować pod wpływem wilgoci i ciepła.
Ogrzewanie podłogowe wodne
Połączone jest z systemem centralnego ogrzewania, co oznacza, że poza sezonem nie działa. Na czym dokładnie polega? Wodne ogrzewanie podłogowe to system rur grzejnych (z tworzyw sztucznych lub metali), przez które przepływa ogrzana woda.
Połączone jest z systemem centralnego ogrzewania, co oznacza, że poza sezonem nie działa. Na czym dokładnie polega instalacja mokrego systemu ogrzewania podłogowego? System ten składa się z rur grzejnych (z tworzyw sztucznych lub metali), przez które przepływa ogrzana woda.
Wady i zalety ogrzewania podłogowego
Wady
Ogrzewanie podłogowe nie będzie najlepszym wyborem w pomieszczeniach, w których duża część wyposażenia znajduje się bezpośrednio na podłodze (np. meble bez nóżek), ponieważ utrudnia to równomierne rozchodzenie się ciepła. Warto zrozumieć, jak działa instalacja ogrzewania podłogowego, aby w pełni docenić jego zalety, takie jak równomierne rozkładanie ciepła w pomieszczeniu i podniesienie komfortu mieszkańców. W przypadku dużych łazienek czy salonów kąpielowych warto położyć ogrzewanie podłogowe oraz dodatkowo zamontować grzejnik lub grzałkę na ścianie.
Dzięki temu całe pomieszczenie będzie dobrze ogrzane, a grzejnik ścienny pozwoli na wysuszenie ręcznika. Wady ogrzewania podłogowego obejmują wyższe koszty instalacji w porównaniu do tradycyjnych grzejników oraz trudności związane z planowaniem i wykonaniem takiego systemu. Wadą ogrzewania podłogowego w łazienkach z pewnością jest długi czas nagrzewania się podłogi, zanim zacznie przekazywać ciepło do pomieszczenia. Z drugiej strony po rozgrzaniu długo pozostaje ciepła, nawet wtedy, gdy odetniemy dopływ energii do instalacji.
Zalety
Z zalet ogrzewania podłogowego na pewno należy wymienić wygodę i komfort użytkowania oraz aspekt estetyczny (instalacja jest zupełnie niewidoczna). Przy wyborze, warto wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak rodzaj budynku, koszty inwestycji oraz materiały wykończeniowe. Zastosowanie tego rozwiązania nie wymaga również wygospodarowania miejsca na urządzenia grzewcze, co jest szczególnie przydatne przy urządzaniu małej łazienki.
Ponadto, system ogrzewana podłogowego pozwala obniżyć o około 2°C temperaturę w pomieszczeniu przy zachowaniu poczucia komfortu cieplnego – oznacza to, że odczuwamy przyjemne ciepło już przy 20, a nie 22°C, jak przy ogrzewaniu grzejnikowym. Wiąże się to z oszczędniejszym zużyciem energii, ponieważ temperatura potrzebna do zasilenia grzejników podłogowych jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Marmurowa łazienka, czyli ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne
Marmur to jeden z tych materiałów, które mimo upływu lat niezmiennie pozostają...
Czytaj dalej
Łazienka
Złota łazienka – jak ją urządzić z pomysłem?
W polskich łazienkach rządzą niepodzielnie uniwersalne i mocno zachowawcze...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele do salonu – pomysł na modną podłogę w mieszkaniu
Panele podłogowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym...
Czytaj dalej