Rodzaje przepływowych ogrzewaczy wody
Ogrzewanie i klimatyzacja
Poradnik
- 14.04.2020
Szybki i stały dostęp do ciepłej wody, łatwość montażu i wysoka efektywność – to podstawowe zalety przepływowych ogrzewaczy wody. Jakie rodzaje podgrzewaczy są obecnie dostępne na rynku? Jak wybrać najlepszy i na jakie parametry zwrócić uwagę?
Przepływowy podgrzewacz wody uruchamia się w momencie otworzenia zaworu wody – podgrzewa ją zatem na bieżąco. Dzięki temu może być znacznie tańszy w użytkowaniu niż pojemnościowy podgrzewacz wody i zapewnia do niej stały dostęp. Większość podgrzewaczy przepływowych to również niewielkie w rozmiarach urządzenia, które można zamontować praktycznie w dowolnym miejscu w pobliżu ujścia wody.
Rodzaje podgrzewaczy wody w zakresie zasilania
Gazowe przepływowe ogrzewacze wody. Tradycyjne piecyki zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Tańsze w użytkowaniu niż elektryczne, ale wymagają za to więcej miejsca. Warto pamiętać, że przepływowe podgrzewcze wody mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania (tak jak gazowe piece c.o.).
W przypadku otwartej komory spalania podgrzewacz musi być podłączony do komina, a w przypadku komory zamkniętej musi do niego zostać doprowadzone powietrze z zewnątrz za pomocą przewodu powietrzno-spalinowego ale są bezpieczniejsze w użytkowaniu i to jest dużą przewaga nad urządzeniam gazowymi z otwartą komorą spalania.
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody. Podłączane do instalacji energetycznej i zasilane prądem. Podgrzewają wodę niemalże błyskawicznie – dzięki temu nie ma strat na wodzie zimnej. W zależności od oczekiwanej wydajności stosuje się przepływowe ogrzewacze jedno- i trójfazowe o różnej mocy.
Rodzaje podgrzewaczy w zakresie regulacji temperatury wody
Ogrzewacze wody sterowane hydraulicznie. Hydrauliczny system sterowania uzależnia temperaturę wody od wielkości strumienia – im będzie większy, tym temperatura wody niższa. W praktyce te rodzaje podgrzewcza mają możliwość przełączania wielkości mocy w zależności od siły strumienia wody. Są mniej dokładne od podgrzewaczy sterowanych elektronicznie. Zazwyczaj posiadają dwa stopnie podgrzewania wody ekonomiczne i komfortowe.
Ogrzewacze wody sterowane elektronicznie. W tych podgrzewaczach poziom temperatury wody i często również wielkość jej strumienia programowany jest elektronicznie. Niektóre podgrzewcze wyposażone są w ekran LCD, który pozwala kontrolować temperaturę. Zalety ogrzewaczy sterowanych elektronicznie to przede wszystkim oszczędność energii (nawet do 20% w porównaniu z podgrzewaczami hydraulicznymi) oraz możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury i wielkości strumienia wody.
Bardziej zaawansowane modele pozwalają również na ustawienie blokady temperatury na poziomie 42oC, co jest świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku posiadania dzieci (zabezpieczenie przed przypadkowym poparzeniem), jak i pozwala dodatkowo oszczędzać energię elektryczną
Rodzaje podgrzewaczy wody pod względem miejsca montażu
- Nadumywalkowe – umieszczane bezpośrednio nad zlewem czy umywalką.
- Podumywalkowe – montowane pod umywalką; mogą zostać schowane np. w szafce, dzięki czemu nie są widoczne.
- Zewnętrzne – montowane w dowolnym miejscu łazienki – przewody doprowadzane są do baterii podtynkowych.
Dodatkowe właściwości podgrzewaczy wody, na które warto zwrócić uwagę
W zależności od modelu urządzenie może być dodatkowo wyposażone w takie akcesoria jak:
- bateria;
- perlator (w podgrzewaczach będących w komplecie z baterią pozwala oszczędzić nawet do 50% energii i wody);
- element grzejny niewrażliwy na osadzanie się kamienia i pęcherze powietrza;
- tryb eko (zwłaszcza w przypadku podgrzewczy hydraulicznych);
- możliwość dogrzewania wody wstępnie podgrzanej (idealne rozwiązanie w domach stosujących odnawialne źródła energii i energooszczędne systemy grzewcze).
Polecane artykuły
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Kiedy na dworze robi się zimno, miło wrócić do nagrzanego domu. Może jednak...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak wybrać termostat grzejnikowy?
Każda instalacja grzewcza potrzebuje termostatu, ponieważ pozwala on ustawić...
Czytaj dalej
Łazienka
Drewno w łazience
Drewno w łazience, czyli garść informacji o sposobach aranżacji łazienki przy...
Czytaj dalej
Kuchnia
Białe meble kuchenne
Urządzając kuchnię poświęcamy wiele uwagi na wybór sprzętów AGD, podłogi,...
Czytaj dalej
Kuchnia
Kuchnia z jadalnią – wskazówki aranżacyjne
Jadalnia połączona z kuchnią nie jest już niczym nadzwyczajnym – to bardzo...
Czytaj dalej