Sufit podwieszany w łazience – za i przeciw
Łazienka
Poradnik
- 27.06.2024
Czy warto montować podwieszany sufit w łazienkach? Jakie efekty można uzyskać projektując łazienkę z sufitem podwieszanym? Czy sufity podwieszane w małej łazience nie zmniejszą pomieszczenia i nie będą sprzyjały rozwojowi pleśni? Co warto wiedzieć o wadach i zaletach sufitów podwieszanych w łazienkach?
Możliwości kształtowania sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych są niemalże nieograniczone. Montaż nie musi się wiązać ze zmniejszeniem wysokości łazienki – wprost przeciwnie – niektóre tricki pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie.
Przykładowo, wykorzystanie szczeliny pozornej (czyli pozostawienie 2-3 cm przerwy między obniżonym sufitem a ścianą i pomalowanie jej na kolor ciemniejszy niż sufit) optycznie wydłuży ścianę. Dzięki możliwości wykorzystania różnego typu konstrukcji – łuków, zaokrągleń, podcieni – sufit podwieszany może nadać zupełnie nowy charakter pomieszczeniu, a odpowiednio zamontowane oświetlenie pozwala uzyskać naprawdę niezwykłe efekty.
Jakie zalety ma montaż sufitu podwieszanego w łazienkach?
-
Podwieszany sufit w łazienkach pozwala ukryć instalacje, przewody kominowe, rury, ubytki, a do tego jest łatwy w montażu i odporny na działanie wilgoci.
-
Zmienia optykę i estetykę pomieszczenia – w przypadku łazienki, która jest długa i wąska, pozwala ją optycznie poszerzyć. Zastosowanie nietypowego kształtu sufitu podwieszanego w łazienkach (np. łuki czy skosy) pozwala na wydzielenie stref (np. suchej i mokrej) lub ciekawą aranżację pomieszczenia.
-
Dzięki zastosowaniu listw LED umożliwia instalację oświetlenia na większej powierzchni sufitu tak, by podkreślić poszczególne elementy łazienki bez konieczności montażu dodatkowych lamp na ścianach. W przypadku małej łazienki takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić i bardziej uporządkować przestrzeń.
-
Zmniejsza poziom dźwięku w pomieszczeniach – pomaga wyciszyć wnętrze, co w łazience może być szczególnie przydatne, gdy chcemy się zrelaksować. Do montażu sufitu podwieszanego w łazience niezbędne są profile przyścienne UD, które zapewniają stabilność konstrukcji. Płyty gipsowo-kartonowe są idealnym materiałem do tego celu, ponieważ są odporne na wilgoć i łatwe w obróbce.
-
Montaż podwieszanego sufitu jest łatwy i nie wymaga pracy na mokro – dzięki czemu może stanowić szybką i ekonomiczną alternatywę w przypadku zniszczonego, wymagającego remontu sufitu.
-
W przypadku starego budownictwa, zalety sufitu podwieszanego obejmują również optymalizację kosztów ogrzewania – sufit podwieszany nie tylko przecież izoluje, ale również zmniejsza kubaturę pomieszczenia.
Czy sufit podwieszany w łazienkach ma wady?
Łazienka to pomieszczenie wilgotne, więc aby sufit podwieszany spełniał swoją rolę należycie, konieczne jest zastosowanie specjalnych płyt gipsowo kartonowych o zwiększonej odporności na wilgoć.
Częstym błędem jest też zaprojektowanie sufitu podwieszanego w łazience tak, że zamiast optycznie powiększać łazienkę, jeszcze bardziej pomniejsza on pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest więc wykonanie wizualizacji komputerowej przed podjęciem ostatecznej decyzji i rozpoczęciem montażu.
Źle położone płyty mogą pękać na łączeniach, dlatego warto wykonanie sufitu podwieszanego powierzyć w ręce doświadczonych fachowców, którzy będą w stanie wykonać pracę należycie.
Polecane artykuły
Łazienka
Jak dobrać lustro do łazienki?
Lustro to absolutnie obowiązkowy element każdej łazienki. Lustra łazienkowe są...
Czytaj dalej
Łazienka
10 prostych i tanich sposobów na modną łazienkę w 2024 roku
Bez gruntownego remontu, bez dużych wydatków, bez problemu – za to ze świetnym...
Czytaj dalej
Łazienka
Najlepsze miski WC - ranking 2024
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak istotną rolę odgrywają miski WC w...
Czytaj dalej
Łazienka
Duża łazienka – jak ją funkcjonalnie urządzić?
Wygodna i duża łazienka to chyba marzenie każdego z nas. Choć wydaje się, że...
Czytaj dalej
Łazienka
Najlepsze wanny wolnostojące – Ranking 2024
Nic tak nie relaksuje po aktywnym dniu jak ciepła kąpiel w morzu piany,...
Czytaj dalej