Świąteczne porządki – postaw na sprawdzone akcesoria do sprzątania
Poradnik
- 14.11.2022
Co roku ta sama historia – nerwowe sprzątanie, gotowanie, pieczenie i szykowanie wszystkiego na ostatnią chwilę? A przecież Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, niespiesznych rozmów, miłych spotkań i bliskości. Warto zadbać o pozytywną atmosferę odpowiednio wcześnie, dobrze rozplanowując świąteczne porządki i inne przedświąteczne zadania. Podpowiadamy, jakie akcesoria warto przygotować i jak podzielić prace, by wszystko szło sprawnie i szybko, a dom lśnił czystością.
Świąteczne porządki – od czego zacząć? Stwórz plan!
Świąteczne porządki to zmora wielu z nas. Samo wspomnienie ogromu pracy i towarzyszącej jej nerwówki sprawia, że odechciewa nam się działać. A przecież łatwo zmienić takie wyobrażenia i sprawić, że przedświąteczne ogarnianie domu czy mieszkania będzie przyjemnością albo przynajmniej nie będzie wzbudzać negatywnych emocji. Jak to zrobić? Przede wszystkim podejdź do sprawy zadaniowo i… odpowiednio wcześnie! Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę niemal zawsze generuje nerwową atmosferę. Aby tego uniknąć, rozpocznij pracę już teraz.
Zacznij od przejrzenia garderoby, szafek, dokumentów, książek i kosmetyków. Od razu wyrzuć zepsute, nienadające się do naprawy rzeczy i zbędne papiery. Te sprzęty, akcesoria i odzież, których nie używasz, a które są jeszcze w porządku, oddaj lub sprzedaj na platformach sprzedażowych. Resztę poukładaj w szafkach, pudełkach i organizerach, ułatwiających utrzymanie codziennego porządku. Gdy uprzątniesz rzeczy, które zajmują najwięcej czasu, reszta pracy przebiegnie gładko.
Sprawdź >>> Jak urządzić zieloną łazienkę?
Najlepiej rozplanuj zadania na konkretne dni i trzymaj się terminów. Możesz podzielić pracę na pokoje i sprzątać je od A do Z albo ustalić, że w jednym dniu myjesz wszystkie okna, w drugim pierzesz tapicerki, w trzecim urządzasz wielkie pranie itd. Zrób tak, jak będzie ci wygodniej.
Co w sytuacji, gdy do świąt zostało niewiele czasu, a ty dopiero zaczynasz myśleć o porządkach? Rozłóż sprzątanie na dni tygodnia. Każdego dnia sprzątaj inną partię domu – tak zaplanowane porządki zajmą mniej czasu niż generalne ogarnianie domu jednego dnia i nie będą zbyt męczące.
Wcześniej przygotuj też zestaw niezbędnych akcesoriów i środków czystości, aby nie biegać do sklepu po każdą rzecz. Odkurzacz, miotła, mop (zwykły i parowy), myjka lub parownica, miękkie ściereczki z mikrofibry, gąbki, dobrej jakości detergenty dopasowane do mycia konkretnych powierzchni to podstawa udanego sprzątania.
Świąteczne porządki – etap 1. Odkurzanie sufitów i podłóg
Aby sprzątanie było efektywne, a umyte już miejsca nie brudziły się podczas wykonywania kolejnych czynności, warto przestrzegać określonego porządku działania. Najlepiej zaczynać wszystkie prace, idąc od góry. W każdym ze sprzątanych pomieszczeń najpierw porządnie odkurz sufit i ściany (jeśli na oknach są ciężkie, zakurzone kotary lub zasłony, zdejmij je przed odkurzaniem, aby później nie wznosiły kurzu).
Poza odkurzaczem z długą rurą przydadzą się tu mopy z płaskimi nakładkami lub miotła, na którą nałożysz lekko zwilżoną szmatkę. Takimi sprzętami łatwiej usuniesz kurz i pajęczyny z rogów, przestrzeni między szafą a sufitem i innych trudno dostępnych miejsc.
Nie zapomnij też o umyciu lamp czy żyrandoli. Systematycznie przechodź do dolnych partii pomieszczenia – umyj kaloryfery i porządnie odkurz całe pomieszczenie. Jeśli dywan wymaga gruntownego prania, zwiń go i oddaj do pralni albo umów czyszczenie w domu. Mniej wymagające zabrudzenia usuniesz np. sodą oczyszczoną – posyp nią dywan, odczekaj 30 min. i porządnie odkurz powierzchnię.
Sprawdź >>> Jak urządzić balkon?
Świąteczne porządki – etap 2. Mycie okien
Mycie okien to jedno z kluczowych i jednocześnie najmniej lubianych czynności przedświątecznych. Jednak jeśli zaopatrzysz się w niezbędny sprzęt, praca przebiegnie sprawnie i bez większego wysiłku. Do porządnego umycia ram i parapetów wystarczy miednica z ciepłą wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń oraz miękka szmatka lub gąbka. Płyn do naczyń dobrze rozpuści tłuszcz i szybko usunie ciemne ślady ze smogu. Aby usunąć oporne zabrudzenia z trudno dostępnych zakamarków, wspomóż się szczoteczką do zębów lub cienką szczotką do mycia butelek.
Co może się przydać do mycia szyb? Możliwości jest całkiem sporo.
W wersji klasycznej możesz użyć np.:
- płynu do mycia szyb,
- octu rozcieńczonego z wodą (1 szklanka octu na 4 szklanki wody),
- amoniaku rozpuszczonego w wodzie (1 szklanka amoniaku na 3 szklanki wody),
- gliceryny kosmetycznej (kilka kropel na miskę wody) – doskonale myje szyby, jednocześnie tworząc na nich filtr ochronny, dzięki czemu trudniej osadzają się tu woda, brud, kurz i zanieczyszczenia powietrza. Jeśli nie masz pod ręką gliceryny, użyj kilku kropli płynu do płukania tkanin albo zimowego płynu do spryskiwaczy – pełnią podobną rolę,
- nabłyszczacza do zmywarki (1 szklanka na 3 litry wody) – dzięki zawartości alkoholu i soku z cytryny szybko usuwa tłuszcz i brud i pięknie podkreśla blask szkła.
Do polerowania przydadzą się ręcznik papierowy, ścierka z mikrowłókien, pielucha tetrowa albo… nylonowe rajstopy! (użyj tych, które „złapały oczko”, aby nie niszczyć dobrej odzieży). Nie zostawiają śladów, a doskonale niwelują ewentualne smugi.
Jeśli chcesz oszczędzić czas, do mycia możesz użyć ściereczki z mikrofibry, przeznaczonej do czyszczenia szyb przy użyciu samej wody albo myjki parowej. To wygodna opcja, polecana zwłaszcza do użytku w domach, w których mieszkają alergicy. Gorąca para dokładnie usuwa brud, kurz, alergeny i zanieczyszczenia.
Aby mycie okien szło sprawnie i było efektywnie wybierz też odpowiedni dzień. Mróz nie sprzyja takim porządkom, ponieważ detergenty mogą przymarzać do szyb (i dodatkowo zmarzną ci ręce). Ostre słońce również nie jest przyjacielem, ponieważ nałożone na szyby detergenty szybko parują, co może powodować powstawanie smug i zacieków. Najlepsza pogoda do mycia szyb, to ta pochmurna, ale bez deszczu. Sprawdź prognozy, aby uchwycić idealny moment na porządki.
Pamiętaj, że mycie okien nie ogranicza się tylko do szyb i ram. Karnisze, żaluzje, rolety, zasłony, firanki, czyli wszystko, co jest przy oknie, również potrzebuje porządnego wyczyszczenia i ewentualnego uprania.
Świąteczne porządki – etap 3. Czyszczenie mebli i innych elementów wyposażenia
Po myciu okien płynnym krokiem można przejść do mycia mebli i wyposażenia. Przy czym niekoniecznie musi być to zrobione tego samego dnia – prace można rozłożyć na kilka etapów, zwłaszcza, gdy do świąt zostało jeszcze trochę czasu.
Środki czystości niezbędne do dokładnego wymycia powierzchni trzeba dobrać do materiału, z którego wykonany jest dany przedmiot. Meble, stoły i drzwi drewniane warto umyć preparatami przeznaczonymi do drewna, które dodatkowo je pielęgnują i chronią. Do tłustych i opornych zabrudzeń dobrze sprawdzą się preparaty w formie koncentratów, które lepiej rozpuszczają tłuszcz i brud, co pozwoli ci uniknąć męczącego szorowania powierzchni. Szklane witryny i półki, z mocno widocznymi śladami palców możesz potraktować tym samym środkiem, który posłużył ci do mycia szyb.
Pranie tapicerek kanap, wersalek czy sof możesz zlecić profesjonalistom, ale przy mniejszych zabrudzeniach z łatwością zrobisz to samodzielnie, korzystając z powszechnie dostępnych środków czyszczących albo używając odkurzacza piorącego czy parownicy. Ta ostatnia nie tylko usunie zabrudzenia, ale też pomoże pozbyć się alergizujących roztoczy. Na tym etapie upierz też wszystkie koce, poduszki, kapy i narzuty, zdobiące strefę domowego wypoczynku.
Jeśli na meblach lub kanapach znajduje się wyjątkowo dużo kurzu, wyczyść je zanim przejdziesz do okien, aby wzbijający się pył i brud nie osiadły na świeżo umytych szybach.
Sprawdź >>> Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?
Świąteczne porządki – etap 4. Mycie podłóg
Gdy górne i środkowe partie domu będą już posprzątane, możesz przejść do podłóg. Dokładnie odkurz i wymyj powierzchnię, pamiętając o częstej wymianie wody na świeżą. Użyj środków przeznaczonych do konkretnego typu powierzchni – w zależności od tego, czy są to panele, parkiet, korek czy płytki. Pozbądź się uporczywych plam i porządnie wyczyść fugi (świetnie sprawdzi się tu parownica). Gąbką lub szmatką dokładnie umyj też listwy przypodłogowe i kąciki, o których w codziennych porządkach zdarza ci się zapomnieć. Pamiętaj, że podłoga szybko się brudzi, dlatego odkurzanie i mycie warto powtarzać regularnie.
Świąteczne porządki – etap 5. Sprzątanie kuchni i łazienki
Kolejność sprzątania poszczególnych pokojów jest dowolna, ale kuchnię i łazienkę warto zostawić na sam koniec. Dlaczego? To tu przebywamy najczęściej i tu zbiera się najwięcej codziennego brudu. Oczywiście porządki w szafkach warto zrobić wcześniej – przegląd kosmetyków i artykułów spożywczych lub akcesoriów służących do gotowania można zaplanować na luźniejszy dzień na długo przed świętami. Odpowiednio wcześnie możesz też wyczyścić górne partie szafek kuchennych, na których przeważnie gromadzi się tłusty, trudny do usunięcia kurz. Na okres przedświąteczny zostaw jednak mycie widocznych elementów – blatów i frontów szafek, czyszczenie piekarnika i kuchenki, mycie wanny, umywalki, kabiny prysznicowej i armatury – zwłaszcza, gdy spodziewasz się gości. W naszej ofercie znajdziesz starannie wyselekcjonowane środki czyszczące, które zdecydowanie ułatwiają mycie wymagających powierzchni.
Sprawdź >>> Jak zrobić szybką metamorfozę łazienki?
Tuż przed świętami warto też wymyć lodówkę, aby przygotować ją do schowania świeżo kupionych czy ugotowanych przysmaków. Najlepiej użyć tu mieszanki wody i octu – szybko usunie brud, bakterie i nieprzyjemne zapachy, a jest bezpieczna dla zdrowia. Wyciągane półki śmiało umyj miękką gąbką i płynem do naczyń, a później dokładnie spłucz i wytrzyj do sucha.
Sprawdź>>> Jak wyczyścić łazienkę.Najskuteczniejsze sposoby.
2-3 dni przed Wigilią zrób też ostatnie pranie, aby rozłożone w łazience czy pokoju suszarki na pranie czy obłożone rzeczami deski do prasowania nie zakłócały świątecznego klimatu.
Świąteczne porządki – etap 6. Zapach, który tworzy klimat
Mówi się, że święta czuć w powietrzu – to mieszanka pachnących środków czystości, choinki, aromatów wigilijnych potraw i świeżo pieczonych ciast. Świąteczny klimat można wprowadzić też nieco wcześniej (i przedłużyć go na kolejne świąteczne dni) lub wtedy, gdy nie szykujemy jedzenia w domu. Świetnie sprawdzają się tu odświeżacze powietrza, dyfuzory, kominki zapachowe, pachnące świece (najlepiej bez parafiny, wykonane z wosków roślinnych) lub perfumy do pomieszczeń. Zapachy świąt to np. igliwie, żurawina, pomarańcza z czekoladą, pierniczki, wanilia, jabłko z cynamonem. Ale możliwości jest zdecydowanie więcej. Wybierz swój ulubiony i ciesz się świętami w pełnej krasie.
Polecane artykuły
Poradnik
Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać? 6 wskazówek
Podłoga pływająca, czyli taka, której nie przytwierdza się na stałe do podłoża,...
Czytaj dalej
Łazienka
Brodzik z odpływem liniowym – sposoby na czyszczenie
Zastąpienie tradycyjnej kabiny prysznicowej brodzikiem z odpływem liniowym jest...
Czytaj dalej
Łazienka
Biało-srebrna łazienka – inspiracje, wskazówki, porady
Biała łazienka to świetny, ponadczasowy i stylowy wybór. Biel powiększa...
Czytaj dalej
Łazienka
Urządzamy małą łazienkę z Deante!
Zaprojektowanie małej łazienki tak, aby była funkcjonalna i wygodna może...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu?
Czyste, zdrowe powietrze to coś, co powinno być oczywiste. Niestety, polskie...
Czytaj dalej