Toalety myjące - ekstrawagancka moda czy nowy standard higieny?

Łazienka

Poradnik

  • calendar25.04.2017
  • Autor: Justyna Sulejewska
aranzacja z deską myjącąaranzacja z deską myjącą

Niektóre produkty zmieniają świat i nasze codzienne życie. Przykładowo gdyby w 1949 roku Bawarczyk Adi Dassler nie zaprojektował pierwszych adidasów, to prawdopodobnie dziś nie mielibyśmy tak szerokiego wyboru obuwia sportowego.

W artykule:


Takie same przełomy mają miejsce w branży sanitarnej. Dokonały się one m.in. w 1948, kiedy marka Hansgrohe wyprodukowała pierwszy drążek prysznicowy, pozwalający na wygodne umieszczenie słuchawki prysznicowej i znaczną poprawę komfortu kąpieli, czy w 1956, gdy firma GROHE wprowadziła na rynek pierwszą baterię termostatyczną niwelująca nieprzyjemne wahania parametrów wody. We współczesnej łazience na miano kamienia milowego zasługują zdecydowanie deski i toalety myjące.

Moda na toalety myjące

W Europie, trend korzystania z sedesów myjących to efekt fascynacji japońską kulturą SPA. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni przykładają ogromną wagę do pielęgnacji ciała, naturalnego dbania o skórę i codziennej higieny. Toaleta myjąca to najprościej rzecz ujmując WC z funkcją bidetu. U naszych azjatyckich sąsiadów jest to standardowe rozwiązanie, dostępne w prawie każdym domu.

Z zewnątrz prezentuje się jak elegancki sedes, nowoczesne technologie kryjące się w środku odróżniają go jednak od zwykłej toalety. Od automatycznej, podgrzewanej deski, przez dysze czyszczące z kilkoma rodzajami strumienia, aż po osuszanie i nocne podświetlenie – przekrój oferowanych funkcji jest zaskakująco szeroki.

Toaleta myjąca a deska z funkcją czyszczenia

Oprócz toalet myjących, na rynku ostatnio pojawiły się także deski sedesowe z funkcją czyszczenia. Wielu potencjalnych użytkowników zaczęło się zastanawiać, które rozwiązanie jest lepsze i jakie są między nimi różnice. Toalety myjące, takie jak np. GROHE Sensia Arena czy Geberit AquaClean Mera to spójne pod względem wzornictwa, kompleksowe rozwiązania, które oprócz stelaża podtynkowego nie wymagają dokupowania dodatkowych komponentów. Decydując się na ich zakup, otrzymamy elegancką misę ceramiczną, wraz z deską, pokrywą i zaawansowanymi funkcjami higieny osobistej - to właśnie oferuje tradycyjna toaleta myjąca. Cena bywa dla niektórych jednak przeszkodą.

Bardziej ekonomiczną alternatywą są deski myjące, takie jak Villeroy & Boch ViClean U+ czy Duravit SensoWash Slim. Ich wygląd delikatnie odbiega od tradycyjnego wzornictwa sedesów myjących, ponieważ u nasady siedziska zostały ukryte głowice natryskowe. Dodatkowo, wymagają one osobnego dokupienia muszli ceramicznej i niezbędnych do jej montażu części.


Szykowny design w stylowej łazience

Najbardziej kunsztownie pod względem luksusowego designu przedstawiają się sedesy z funkcją mycia. Toaleta GROHE Sensia Arena została przemyślana w najdrobniejszych detalach. Jej projekt jest odzwierciedleniem współczesnych trendów, prezentowanych m.in. na targach Maison & Objet w Paryżu. Wzornictwo toalety myjącej nawiązuje do naturalnych, organicznych form i opiera się na kształcie ściętego walca.

Gładka sylwetka dodaje produktowi dyskretnej elegancji, a całą jego powierzchnie wieńczy innowacyjna powłoka AquaCeramic. Tworzy ona zewnętrzną warstwę hydrofilową, do której nie przywierają zabrudzenia ani bakterie. Dzięki temu, stylowy design toalety będzie się cały czas prezentował nieskazitelnie i zachwycał najwyższym poziomem czystości.

Z podobnym kunsztem zaprojektowano sedes Geberit AquaClean Mera, w dwóch wariantach wykończenia: chromowanym i śnieżnobiałym. Wzornictwo toalety opiera się na dynamicznych, cylindrycznych formach, idealnie pasujących do łazienki w każdym stylu i gwarantujących ponadczasowość aranżacji. Regularne linie i płynne przejście kształtów, pozwalają uzyskać wrażenie niesamowitej lekkości – toaleta wygląda jakby swobodnie unosiła się nad podłogą.


Komfort, jakiego wcześniej nie znałeś

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na utrzymanie najwyższego poziomu higieny jest mycie, a nie wycieranie. Woda to najbardziej naturalny z dostępnych środków czystości, który dba o skórę i delikatnie ją odświeża. Doskonałym przykładem wykorzystania jej właściwości jest GROHE Sensia Arena. Została ona wyposażona w dwie dysze myjące i kilka rodzajów natrysku: precyzyjny, delikatny, masujący, oscylujący i dedykowany kobietom.

Ponieważ każdy człowiek jest inny, a upodobania są tak odmienne jak ludzkie charaktery, parametry każdego strumienia można dostosować do swoich potrzeb, wybierając preferowaną temperaturę, ciśnienie i kąt padania wody. Porównywalny poziom higieny zapewnia deska myjąca Duravit SensoWash Slim, umożliwiająca podobnie wszechstronną personalizację higieny intymnej.

Maksymalna higiena – bakterie są bez szans

Producenci z branży sanitarnej przykładają najwyższą uwagę do tego, aby materiały z których wykonane są toalety myjące, zapewniały wysoki poziom antybakteryjności, a same produkty były wyposażone w technologie, ułatwiające utrzymanie ich w czystości.

Deska myjąca Villeroy & Boch ViClean U+ została wykończona specjalną powierzchnią CeramicPlus, gwarantującą wysoki stopień sterylności, a dzięki technologii DirectFlush, żadna drobina brudu nie będzie przywierać do wewnętrznej części muszli sedesowej, po jej spłukaniu. Podobną perfekcją wykonania może się poszczycić toaleta myjąca GROHE Sensia Arena, pokryta dwoma innowacyjnymi powłokami.

Hydrofilowa warstwa AquaCeramic zabezpiecza przed przywieraniem brudu do misy, a powłoka HyperClean wykorzystuje aktywne jony srebra, by uniemożliwić rozwój bakterii i drobnoustrojów. Dodatkowo, trzy wyjścia wody tworzą silny wir spłukujący, który perfekcyjnie opłukuje misę z każdego, choćby najdrobniejszego, zanieczyszczenia. Taki samym poziomem sterylnej czystości odznaczają się dysze natryskowe, wykonane z materiału o poświadczonej przez SIAA(Towarzystwo Technologii i Artykułów Antybakteryjnych) 99,9% antybakteryjności.

Inteligentne działanie, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom

Toalety myjące to nie tylko synteza elegancji i komfortu, ale także inteligentne technologie na miarę XXI wieku. Model GROHE Sensia Arena został wyposażony w czujnik podczerwieni, dzięki któremu klapa otworzy się, gdy użytkownik się do niej zbliży. Ponadto posiada on zintegrowany system absorbujący nieprzyjemne zapachy i podświetlenie nocne, ułatwiające dotarcie do toalety po zmroku.

Analogiczne funkcje oferują: toaleta Geberit AquaClean Mera, wyposażona dodatkowo w technologie podgrzewania deski sedesowej oraz deska myjąca Villeroy & Boch ViClean U+. Każdy z wymienionych modeli został także wyposażony w funkcje osuszania ciepłym powietrzem, dzięki czemu można całkowicie zrezygnować z używania papieru toaletowego

Intuicyjne sterowanie na kilka sposobów

Funkcjami toalet i desek myjących można sterować na kilka sposobów: za pomocą pilota, panelu bocznego umieszczonego na obrzeżu misy albo smartfona. Model Duravit SensoWash Slim posiada dołączony do zestawu pilot, umożliwiający łatwe ustawianie wybranych parametrów strumienia i suszenia. Firma Geberit, produkująca toaletę AquaClean Mera, oprócz pilota, oferuje w sprzedaży dwa eleganckie szklane panele.

W zależności od wystroju łazienki można wybrać wariant w odcieniu zmysłowej czerni albo śnieżnej bieli, by móc w łatwy sposób sterować urządzeniem. O krok dalej poszli niemieccy inżynierowie GROHE, oferując aż trzy sposoby sterowania toaletą Sensia Arena: za pomocą darmowej aplikacji, dostępną na smartfony z systemami Android i iOS, poprzez panel kontrolny lub dzięki podstawowym przyciskom, umieszczonym po prawej stronie siedziska.

W 2002 więcej gospodarstw domowych Japonii posiadało toaletę myjącą niż komputer osobisty. Sedesy z funkcją mycia i suszenia, to rozwiązanie delikatniejsze dla skóry, a zarazem bardziej kojące i higieniczne niż wycieranie papierem – nic więc dziwnego, że jest coraz częściej spotykane w polskich domach. Przedstawione modele pozwalają cieszyć się uczuciem świeżości i lekkości przez cały dzień, a przy tym zachwycają elegancką formą wykonania, dodającą uroku każdej łazience.