Top 5 zalet kotłów kondensacyjnych

Ogrzewanie i klimatyzacja

  • calendar09.05.2017
Top-5-zalet-kotlow-kondensacyjnychTop-5-zalet-kotlow-kondensacyjnych

Wybór sposobu ogrzewania domu czy mieszkania to jedna z ważniejszych inwestycji w Twoim życiu. Kotły kondensacyjne spełniają wszystkie kryteria bezpieczeństwa, nadają się do ogrzewania grzejnikowego i podłogowego.

W artykule:


1. Kocioł kondensacyjny - Ze 100% energii otrzymujesz nawet… 107% ciepła  

A wszystko dzięki budowie tego rodzaju urządzeń grzewczych. W przeciwieństwie do kotłów niekondensacyjnych, kotły kondensacyjne wykorzystują maksymalnie spalane paliwo.  Wykorzystują bowiem także i tą energię, która się ulatnia podczas ochładzania spalin i w efekcie skraplania (kondensacji) pary wodnej. To daje nawet dodatkowe 11% do otrzymywanego ciepła! Po odjęciu ciepła, które tracimy np. w wyniku wypromieniowania, otrzymujemy właśnie ok. 107% ciepła.

 

2. Oszczędzasz nawet po zakupie kotła kondensacyjnego

Można śmiało przyjąć, że decydując się na kocioł kondensacyjny oszczędzamy na paliwie. Mimo iż koszt kotła kondensacyjnego jest wyższy niż kotła tradycyjnego, to po już 4 latach prawidłowego użytkowania kotła kondensacyjnego, koszty jego zakupu się nam zwrócą. Aby tak się stało ważne jest, aby instalacja grzewcza była szczelna, dobre paliwo (np. gaz nie powinie mieć zanieczyszczeń), odpowiednia, nie za twarda woda.

3. Sprytny i samodzielny: kocioł kondensacyjny nie pracuje na pełnej mocy przez cały rok

Wydawać by się mogło, że jeżeli kupujesz jakieś urządzenie, to powinno dawać z siebie 100% za każdym razem, gdy jest uruchamiane. Jednak kocioł kondensacyjny jest sprytny – dostosowuje swoją pracę do warunków zewnętrznych, czyli do tego, jaka temperatura panuje za oknem i jak bardzo trzeba dogrzać dom. 

Można go zaprogramować i wskazać temperaturę obliczeniową (czyli najniższą temperaturę, jakiej się spodziewamy w najchłodniejszym okresie). I tylko wtedy będzie grzał z pełną mocą, a w pozostałe dni w roku będzie dozował ciepło adekwatnie do Twoich potrzeb. Zresztą, nawet nie musisz go programować! Sam dostosowuje się do warunków swojej pracy.

Jest zatem nie tylko sprytny, ale i ekonomiczny. Skoro tylko przez kilkanaście dni w roku będzie musiał pracować na pełnej mocy, w pozostałe dni zużyje znacznie mniej paliwa – a Ty zaoszczędzisz pieniądze na gazie.  Co więcej, kocioł kondensacyjny jest dużo bardziej wydajny niż kotły tradycyjne. Pracuje znacznie sprawniej, lepiej wtedy, gdy temperatura za oknem jest wyższa od temperatury obliczeniowej. Paradoks? Ale taki, co się opłaca!

4. Zamknięte, czyli komfortowe i bezpieczne dla Twoich bliskich

Większość kotłów kondensacyjnych to kotły zamknięte. A to, że są zamknięte  automatycznie jest gwarancją przynajmniej dwóch znakomitych zalet.  

Czy to nie absurd, że urządzenie służące do ogrzewania pomieszczenia musi w tym celu wychładzać to, w którym się znajduje? A na tej zasadzie działają właśnie kotły z otwartą komorą. Muszą bowiem nieustanni pobierać powietrze do spalania gazu.  Kotły z zamkniętą komorą  o wiele lepiej rozwiązują ten problem.

Są komfortowe, ponieważ system wentylacji komory spalania odbywa się poprzez wmontowany wentylator oraz przez przewody doprowadzając powietrze z zewnątrz budynku – a nie z pomieszczenia, w którym zamontowany jest kocioł.  Pomieszczenie nie wychładza w wyniku ciągłej cyrkulacji powietrza i dużo przyjemniej w nim przebywać – szczególnie zimą.

Dzięki temu, że kocioł jest zamknięty, jest też bezpieczny. Dodatkowa obudowa oddziela Ciebie od śmiercionośnych spalin i chroni od zaczadzenia. Już sam widok szczelnie opancerzonego kotła sprawia, że czujemy się przy nim bardziej pewnie i… komfortowo! Również przepływ powietrza w tego typu kotłach jest sprawniejszy, bo zautomatyzowany, a pracy czujników spalin nie zakłóci żadna, nawet przypadkowa ingerencja ze strony nieuważnego domownika.

5. Kocioł kondensacyjny - poręczność i dyskrecja

Kotły kondensacyjne z zamknięta komorą wymagają mniej miejsca niż te z otwartą komora spalania. Można je zatem zainstalować w niewielkim pomieszczeniu, posiadającym nawet 6,5 metrów sześciennych! Kotły kondensacyjne są też oczywiście dużo mniejsze w porównaniu z piecami zasilanymi drewnem czy węglem.

Ten typ urządzeń grzewczych znajdziesz w wersji stojącej lub podwieszanej, zatem łatwo jest je dostosować do różnych projektów wnętrz i Twoich potrzeb. I to nie tylko w kotłowni czy łazience, ale w praktycznie każdym pomieszczeniu! Bez obaw możesz go zainstalować nawet na korytarzu, w kuchni czy w salonie. Kocioł kondensacyjny pracuje tak cicho, że zapomnisz o jego istnieniu! Tym bardziej, jeśli ukryjesz go za wnęką lub szafką zbudowaną specjalnie dla tego celu.