Układanie paneli podłogowych – poradnik krok po kroku
Poradnik
Zrób to sam
Remont
Panele podłogowe
- 30.05.2022
Panele podłogowe pojawiły się w Polskich domach stosunkowo niedawno i od razu zrewolucjonizowały urządzanie wnętrz. Dlaczego? Są znacznie tańsze niż drewniany parkiet, odporne na uszkodzenia mechaniczne i niezwykle proste w montażu. Nic więc dziwnego, że stały się nieodłącznym elementem wielu mieszkań i domów. Choć układanie paneli podłogowych jest niezwykle łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności, warto znać kilka trików, które nie tylko sprawią, że praca będzie przyjemniejsza, lecz również wpłyną korzystnie na całą aranżację wnętrza oraz trwałość podłogi.
Montaż paneli podłogowych – od czego zacząć?
Jak kłaść panele? To pytanie zadało sobie już wielu domowych majsterkowiczów. Najważniejszą kwestią przed przystąpieniem do pracy jest wzór, według którego podłoga będzie układana. Choć wydaje się to mało istotne, nic bardziej mylnego. Źle położone panele mogą zaburzyć proporcje wnętrza i wprowadzić aranżacyjny chaos!
W którą stronę układać panele podłogowe?
Jak zawsze, to zależy od wielu czynników. Klasycznym rozwiązaniem jest montaż paneli równolegle do okna. To sposób, który sprawdzi się głównie w pomieszczeniach o regularnym kształcie, np. na planie kwadratu. Gdy pokój jest wąski i niezbyt przestronny, lepsza będzie inna technika układania paneli. W tej sytuacji znacznie korzystniej wygląda podłoga montowana prostopadle do okna.
Wskazówka: Ułóż kilka paneli w jedną i drugą stronę, by przekonać się, co lepiej prezentuje się w danym pomieszczeniu.
O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem właściwych prac?
- wykonaj prostą wizualizację swojego projektu, sprawdź, czy odcień podłogi będzie pasować do innych elementów w pomieszczeniu
- dokonaj dokładnych pomiarów pokoju
- zaplanuj ilość potrzebnych materiałów, zwracając szczególną uwagę na to, by ostatni panel nie był węższy niż 5 cm
- nie zapomnij o wzięciu pod uwagę szczelin dylatacyjnych, które koniecznie muszą znaleźć się w miejscach, gdzie panele stykają się ze ścianami i słupkami
Wskazówka: Aby spać spokojnie i nie martwić się, że zabraknie ci paneli, zamów ich o 10-15% więcej niż powierzchnia pomieszczenia. To także dobry sposób, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi uszkodzeniami nawierzchni w przyszłości. Nadwyżka paneli uratuje cię przed wymianą całej podłogi.
Sprawdź >> Jak urządzić łazienkę szaro-białą?
Jakie narzędzia i materiały są niezbędne przy układaniu paneli?
Panele nie są jedynym produktem, który należy zakupić przed właściwymi pracami. Jest kilka rzeczy, o których koniecznie trzeba pamiętać. Bez nich panele szybko się zniszczą, będą zimne, głośne podczas chodzenia i być może rozwinie się w nich groźna dla zdrowia pleśń.
Co powinno znaleźć się na liście zakupów domowego majsterkowicza?
- panele podłogowe z 10-15% zapasem
- folia paroizolacyjna 0,2 mm
- podkłady pod panele, w tym podkład izolujący
- kliny dystansowe
- listwy przypodłogowe i wykończeniowe
- narożniki wewnętrzne i zewnętrzne
- sprzęt do docinania paneli: wyrzynarka, piła tarczowa lub gilotyna
- kołki montażowe
- taśma klejąca, miarka, ołówek stolarski
- kątownik stolarski
- gumowy młotek i drewniany klocek
- klej, rozety (opcjonalnie)
Sprawdź >> Jakie płytki wybrać do łazienki?
Jak układać panele? Krok 1 – Aklimatyzacja
Jaki jest największy sekret osób, które wybrały montowanie paneli podłogowych na swoje zawodowe zajęcie? To aklimatyzacja. Na czym polega? To bardzo proste. Zanim rozpocznie się układanie paneli na podłodze, należy co najmniej przez dwie doby (48 godzin) przechowywać je w pomieszczeniu, w którym zostaną finalnie zamontowane. Wystarczy położyć je w pokoju w paczkach z rozciętą folią.
Zasady aklimatyzacji paneli podłogowych:
- odpowiednia temperatura w pomieszczeniu (nie może być zbyt zimno) – min. 15°C
- wilgotność powietrza nieprzekraczająca 55-60%
- najlepiej dla paneli będzie, gdy ułoży się paczki obok siebie, nie jedne na drugich
Układanie paneli podłogowych. Krok 2 – Przygotowanie podłoża
Przygotowanie paneli podłogowych do montażu jest niezwykle istotne. Podobna sytuacja dotyczy podłoża, na którym będą układane. Aby podłoga była trwała, bezpieczna i estetyczna nie można zapomnieć o najważniejszych kwestiach:
- Podłoże musi być czyste. Nie mogą na nim zalegać resztki ukruszonego betonu czy pozostałości po remoncie.
- Posadzka nie może być wilgotna. Beton musi być całkowicie suchy, aby pod panelami nie pojawiła się wilgoć, a co za tym idzie – nie rozwinęły się groźne dla zdrowia grzyby.
- Podłoga powinna być równa. Wszelkie nierówności i wyszczerbienia należy czym prędzej zniwelować, by panele nie uginały się pod ciężarem domowników.
- Podłoże musi być stabilne. W przypadku podłóg z desek, na których układane są panele, należy sprawdzić stan drewna.
Wskazówka: Podłoga w pomieszczeniu, gdzie chcesz zamontować panele, nie jest równa? Przy dużych ubytkach betonu skorzystaj z pomocy fachowca, który zastosuje masę samopoziomującą. Posadzka będzie idealnie gładka!
Jak położyć panele? Krok 3 – Ułożenie folii i podkładu
Montowanie paneli bez poprawnie ułożonej folii paroizolacyjnej jest bardzo złym pomysłem. Rezygnując z tego pozornie zbędnego kroku, można narazić się na spore kłopoty w przyszłości. Produkt ten jest niezbędny, by chronić konstrukcję budynku przed nadmierną wilgocią. Sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach ze słabą izolacją. Zapobiega tworzeniu się pleśni oraz chroni budynek przed zniszczeniem wywołanym nadmierną zawartością pary wodnej w powietrzu. W przypadku montażu paneli podłogowych wystarczy zastosowanie polietylenowej folii paroizolacyjnej, która jest cienka, gładka i stosunkowo niedroga. Elementy warstwy ochronnej wystarczy skleić taśmą, aby tworzyły nieprzepuszczającą wilgoci całość.
Podkład natomiast ma za zadanie wygłuszać panele. Bez niego chodzenie po takiej nawierzchni będzie po prostu nieprzyjemne i głośne. Podłoga, podczas montażu której nie zostały użyte specjalne podkłady, może przewodzić dźwięki z innych mieszkań. Warstwa ta chroni też podłogę przed przenikaniem zimna i stanowi niezwykle istotną barierę termiczną.
Wskazówka: Podczas układania podkładów pod panele podłogowe, zwróć uwagę, by przylegały one do ściany. Pamiętaj jednak, że nie mogą na nią nachodzić!
Montaż paneli podłogowych. Krok 4 – Układanie pierwszego rzędu
Czas na najważniejszy etap – układanie pierwszego rzędu paneli. Jest on tak istotny, ponieważ determinuje całą dalszą pracę.
Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas tej fazy prac?
- Należy dokładnie wyliczyć liczbę paneli w pierwszym ułożonym rzędzie. Jeżeli ostatnia deska będzie musiała zostać docięta do szerokości poniżej 5 cm, trzeba dociąć tę, od której zaczyna się montaż. Bardzo często pierwszy rząd wymaga zwężenia.
- Jak układać panele poprawnie? Przede wszystkim piórem do ściany. Pióro to część, którą spina się deski pomiędzy sobą.
- Pracę należy zacząć od tylnego lewego rogu pomieszczenia.
- Nie można zapomnieć o dylatacji. Podczas użytkowania panele będą pracować i bez przerw między deską a ścianą mogą po prostu zacząć się wybrzuszać.
Jak kłaść panele? Krok 5 – Montaż kolejnych rzędów
Już niebawem podłoga w całym pokoju zostanie profesjonalnie ułożona. Aby tak się stało, trzeba poprawnie zamontować kolejne rzędy paneli. Nie jest to zbyt trudne. Każdą kolejną linię należy zacząć panelem resztkowym, który pozostał po poprzednim rzędzie.
Montaż można wykonywać dwojako – stosując układanie deska po desce albo całymi rzędami. W drugiej z opcji trzeba po prostu ułożyć osobno cały rząd, a następnie wczepić go w ułożoną już podłogę. Do tej czynności często potrzebna jest pomoc drugiej osoby.
Wskazówka: Pilnuj szczelności. Dobijaj panele gumowym młotkiem, by nie pozostały żadne przerwy.
Jak położyć panele? Krok 6 – Montaż ostatniego rzędu
Czas na ostatni rząd paneli. Ostatnią deskę należy przyciąć tak, by jej szerokość wynosiła powyżej 5 cm. Cały czas trzeba pamiętać też o dylatacji. Cięcia dokonuje się tylko po stronie, po której znajduje się pióro.
Co jednak zrobić, gdy na drodze montera pojawi się ościeżnica? Choć wydaje się to problematyczne, wcale takie nie jest. Kolejne kroki zależą od tego, z czego została wykonana rama otworu drzwiowego:
- ościeżnica drewniana albo z płyty – najlepiej delikatnie przyciąć ją, wsuwając od spodu panele
- ościeżnica metalowa – łatwiej jest dociąć panele, a otwór pomiędzy nimi a ościeżnicą wypełnić specjalną masą
Sprawdź >> Modna łazienka – gorące trendy aranżacyjne
Kładzenie paneli podłogowych. Krok 7 – montaż listew i prace wykończeniowe
Kiedy panele podłogowe są już prawidłowo zamontowane, należy wykończyć przestrzeń pomiędzy nimi a ścianą. Dylatacje nie prezentują się zbyt stylowo. Dopasowane do stylu wnętrza listwy przypodłogowe doskonale zwieńczą prace monterskie.
Istnieje kilka sposobów układania listew przypodłogowych:
- Klejenie. Odpowiednio docięte na długości listwy wystarczy przykleić do ściany dedykowanym klejem.
- Wkręcanie. Doskonały sposób, by zamontować listwy z drewna. W tym celu należy użyć kołków rozmieszczonych co ok. 50 cm.
- Wpinanie na klipsy. Do ściany przyczepia się specjalne klipsy, a do nich listwy.
- Wpinanie na profile. Wzdłuż ściany montuje się specjalny profil, na który nakłada się listwę.
W przypadku, gdy trzeba połączyć podłogi w różnych pomieszczeniach, nie można zapomnieć o dylatacji. Aby zakryć powstałą w ten sposób przerwę, należy użyć specjalnych listew przejściowych. W betonowym/drewnianym podłożu trzeba wywiercić otwory i wpiąć wykończenie przy pomocy dołączonych do zestawu kołków.
Wskazówka: Zamiast docinać skosy, użyj narożników zewnętrznych lub wewnętrznych. Oszczędzisz sobie sporo pracy.
Ważne: przed położeniem paneli zapoznaj się z instrukcją producenta.
Polecane artykuły
Łazienka
Prysznic walk-in – zalety i wady
Przeszklony, otwarty prysznic walk-in to jedna z najmodniejszych propozycji...
Czytaj dalej
Łazienka
Kolekcje od marki FDESIGN - harmonia i elegancja dla Twojej łazienki
Szukasz nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań do swojej łazienki? Takich,...
Czytaj dalej
Łazienka
Zielona łazienka – jak urządzić?
Sprawdź, jak przerodzić swoją łazienkę w domowe spa za pomocą koloru zielonego....
Czytaj dalej
Łazienka
Niezwykła funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania – poznaj technologie, które kryją się w produktach GROHE
Woda jest zasobem, który w przyszłości może stać się cenniejszy niż złoto. Aby...
Czytaj dalej
Łazienka
STRATOS BLACK - nietuzinkowa armatura do Twojej łazienki
Przyjęło się, że do aranżacji małych łazienek wykorzystywane są głównie jasne...
Czytaj dalej