Wanna czy kabina prysznicowa w małej łazience?
Łazienka
Poradnik
Aranżacja
- 12.08.2022
Jednym z najczęstszych dylematów, pojawiających się podczas urządzania łazienki, jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Zwłaszcza, gdy pomieszczenie nie może pochwalić się zbyt wielką przestrzenią. Jakie rozwiązanie jest lepsze do małej łazienki – wanna czy prysznic? Kiedy zdecydować się na pierwszy, a kiedy na drugi model? Podpowiadamy.
Mała łazienka z wanną – czy to ma sens?
Chociaż w małych łazienkach najczęściej spotyka się prysznice, nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować tu wannę. Warunki są dwa – odpowiednia wielkość łazienki oraz jej rozkład.
Jeśli łazienka ma minimalną powierzchnię, marzenia o wannie trzeba odłożyć na bok. Ale w nieco większej, dobrze rozplanowanej, łatwo znaleźć dla niej miejsce. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na małym metrażu nie zmieści się wielki model ceramiki. Do mniejszych łazienek przeznaczone są małe wanny, np. o wymiarach ok. 100 x 150 cm. W ofercie znajdziesz też mniejsze modele, np. o długości 120 cm, ale pamiętaj, by dobrać wielkość ceramiki do gabarytów użytkowników. Kąpiel w wannie ma być przecież relaksująca, a nie powodować dyskomfort i urazy.
Ciekawym rozwiązaniem do małych łazienek są wanny narożne o niestandardowych kształtach, z jednostronnym zwężeniem. Można je ułożyć tak, by wspólnie z umywalką tworzyły spójną całość (umywalka nachodzi na węższy koniec wanny). Taki układ nie zmniejsza komfortu podczas kąpieli, a pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto do tego dobrać zintegrowane zestawy prysznicowe, parawany i dodatki, utrzymane w jednolitym stylu, dopasowanym do koloru i kształtu wanny.
Wanna wolnostojąca w małej łazience
Uwielbiasz długie, relaksujące kąpiele z pianką i marzysz o scenerii jak z filmu, z wanną wolnostojącą w roli głównej? Mając do zagospodarowania małą łazienkę wcale nie musisz z tego rezygnować. Chociaż wanny wolnostojące faktycznie najlepiej prezentują się w dużych salonach kąpielowych, na mniejszej powierzchni również można je sprytnie zaaranżować.
Co oczywiste, ustawienie wanny wolnostojącej w centralnym punkcie pomieszczenia nie wchodzi w grę. Tak ulokowana całkowicie zaburzyłaby układ wnętrza i sprawiłaby, że wygodne korzystanie z łazienki nie byłoby możliwe. Jednak śmiało można postawić nieduży model (np. o rozmiarze 150-160 cm) w rogu łazienki albo blisko ściany. Ważne, by środek pomieszczenia pozostał pusty, aby dostęp do wszystkich elementów wyposażenia był zapewniony.
Pamiętaj, że wanna wolnostojąca powinna mieć co najmniej 55 cm wolnej przestrzeni przed sobą, aby można było swobodnie do niej wejść i z niej wyjść.
Jakie modele wanien wolnostojących sprawdzą się na małym metrażu?
- wanna wolnostojąca ze zintegrowaną zabudową
- wanna wolnostojąca przyścienna
- wanna wolnostojąca narożna
Najlepiej postawić na jasne, smukłe modele owalne lub prostokątne, o wąskich brzegach, które nie zajmą dodatkowych centymetrów cennej przestrzeni. Zamiast monumentalnych baterii wolnostojących, lepiej zdecydować się też na dyskretne baterie wannowe podtynkowe, pozwalające oszczędzić miejsce.
Mała wanna w łazience na poddaszu
Jednym z miejsc, w których wanna sprawdzi się lepiej niż prysznic, jest mała łazienka na poddaszu. Pod skosami ciężko znaleźć miejsce dla prysznica (minimalna wysokość stropu powinna wynosić 210 cm), ale już 1-1,5 m wysokości ścianki kolankowej wystarczy, by móc ulokować tam małą wannę (przy niższej ściance, wchodząc i wychodząc z wanny możesz zahaczać głową o sufit). Do tego wystarczy dobrać podstawową ceramikę – podwieszaną muszlę WC, niewielką umywalkę – punktowe oświetlenie i kilka stylowych dodatków, by stworzyć wygodną i przytulną przestrzeń, sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu.
Szukasz pomysłów na szybką metamorfozę łazienki? Sprawdź, jak można to zrobić na 7 sposobów!
Prysznic do małej łazienki – lepszy niż wanna?
Chociaż wanna w małej łazience nie jest już żadną awangardą, styliści wnętrz wciąż częściej rekomendują tu prysznic. A to dlatego, że zajmuje mniej miejsca na podłodze, a zatem łatwej stworzyć z nim stylową i wygodną aranżację. Podczas gdy najmniejsze modele wanien zajmują średnio ok. 100 x 150 cm, standardowe kabiny prysznicowe mają 90 x 90 cm lub 80 x 80 cm. W ofercie znajdziesz też mniejsze kabiny prysznicowe, jednak trzeba pamiętać, że osoby o większych gabarytach mogą nie czuć się w nich zbyt swobodnie.
Jakie modele prysznica najlepiej sprawdzą się w małej łazience?
- kabiny prysznicowe kwadratowe – niewielkie modele mogą dopasować się nawet do kłopotliwej wnęki; można je zamontować przy jednej ze ścian lub w rogu pomieszczenia,
- kabiny prysznicowe półokrągłe lub ¼ koła – ulokowane w rogu łazienki stworzą wygodną aranżację i zostawią sporo miejsca w centralnej części pomieszczenia,
- kabiny prysznicowe asymetryczne – o różnych nietypowych kształtach, umożliwią sprytne zagospodarowanie kłopotliwych miejsc.
Przy wyborze odpowiedniej kabiny prysznicowej warto zwrócić uwagę również na drzwi. Najlepiej postawić na drzwi suwane lub harmonijkowe, które nie zajmują miejsca przed prysznicem. Drzwi skrzydłowe (uchylne) lub wahadłowe, otwierają się na zewnątrz, przez co wymagają więcej wolnej przestrzeni.
Dowiedz się, jak układać panele krok po kroku>>
Prysznic bezbrodzikowy czy z brodzikiem – który lepszy?
Rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych łazienkach, są kabiny bezbrodzikowe, ze ściankami ograniczonymi gładkimi taflami hartowanego szkła. To świetny sposób na ograniczenie strat powierzchni podłogowej i optyczne powiększenie małej łazienki. Lekka konstrukcja prysznica bezbrodzikowego sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i lżejsze.
Prysznice bez brodzika są też zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu – zwłaszcza, gdy z łazienki korzystają osoby starsze lub ograniczone ruchowo. Nie trzeba podnosić nóg, więc ryzyko potknięcia i upadku jest zdecydowanie mniejsze.
Jednak czy rezygnacja z brodzika w małej łazience zawsze ma sens? Niekoniecznie. Jeśli masz małe dzieci albo zwierzęta, prysznic z wyższym brodzikiem może być lepszym rozwiązaniem. Można nalać tu wody, by stworzyć namiastkę wanny i sprawniej wykąpać malucha i czworonoga. Montaż prysznica bezbrodzikowego wymaga też odpowiedniego przystosowania podłogi, aby woda nie gromadziła się na posadzce. Trzeba więc liczyć się z tym, że będzie to większe i bardziej kosztowne przedsięwzięcie.
Sprawdź, jak urządzić zieloną łazienkę >>
Mała łazienka z wanną i prysznicem? Wygodne rozwiązania 2w1
Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje mocne i słabsze strony. Nie chcesz rezygnować z żadnego z nich, a nie masz miejsca na obydwa? Producenci sprzętu łazienkowego zadbali o to, by podobne dylematy nie spędzały ci snu z powiek.
Oprócz kabiny prysznicowej z wyższym brodzikiem, który spełni rolę miniwanny, możesz zdecydować się też na montaż wytrzymałego i stylowego parawanu nawannowego, który pozwoli ci brać prysznic w klasycznej wannie, bez ryzyka zalania łazienki.
Parawan jest bardziej elegancki od tradycyjnych zasłonek prysznicowych i nie przeciąża optycznie wnętrza – zwłaszcza, gdy jest wykonany z hartowanego szkła, zamontowanego na bardzo dyskretnych, niemal niewidocznych profilach. Taka wanna i prysznic w jednym to świetne rozwiązanie do małej łazienki.
Polecane artykuły
Kuchnia
Jakie panele do kuchni wybrać?
Chociaż najchętniej wybieraną podłogą do kuchni są płytki ceramiczne, coraz...
Czytaj dalej
Łazienka
Umywalki łazienkowe wpuszczane w blat – popularne rozwiązanie do łazienki
Wybór odpowiednich sanitariów łazienkowych nie tylko wpływa na komfort...
Czytaj dalej
Łazienka
GROHE Vitalio – zestawy prysznicowe łączące przyjemność kąpieli z oszczędnością
Komfort, funkcjonalność, bezpieczeństwo i łatwość użytkowania mogą łączyć się z...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak wybierać baterie wannowe? Na co zwrócić uwagę?
Armatura łazienkowa to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia łazienki....
Czytaj dalej
Łazienka
(Nie)oczywiste połączenie czerni w macie i lśniącego chromu od Ferro
Firma Ferro to jeden z największych producentów armatury łazienkowej w Europie...
Czytaj dalej