Wanna wolnostojąca w sypialni? Najnowsze trendy aranżacyjne
Łazienka
Aranżacja
- 28.03.2022
Współczesne wnętrza cechuje prostota, funkcjonalność i przejrzystość. Wyraźnie widać też rosnące zainteresowanie nietypowymi rozwiązaniami, które zacierają klasyczny podział przestrzeni i ustalają nowe granice aranżacji. Przykładem takich działań jest sypialnia z wanną wolnostojącą – miejsce stworzone do wypoczynku i do pielęgnacji. Czy taka propozycja sprawdzi się w każdym domu? I czy na pewno jest wygodna i komfortowa, a nie tylko efektowna i modna?
Wanna w sypialni – chwilowa moda czy wygoda?
Wanna w sypialni to trend, który systematycznie zyskuje na popularności. Zdobywa serca nieoczywistością, nieszablonowością i śmiałym podejściem do klasycznej aranżacji. Świetnie sprawdza się w nowoczesnym, awangardowym wnętrzu, zmieniając nieco proporcje między sypialnią i łazienką. W sypialni eksponuje się jeden element sanitariów (wanny wolnostojące), ale cała reszta (WC, umywalki itd.) pozostaje w standardowym układzie, najlepiej za zamkniętymi drzwiami. To wygodny układ, który sprzyja relaksowi, bez naruszania komfortu domowników.
Sprawdź >>> Trendy w urządzaniu wnętrz i ogrodów w 2022 roku
Trzeba jednak pamiętać, że – mimo ciekawej prezencji – sypialnia z wanną wolnostojącą nie jest opcją dla każdego. Dobrze sprawdzi się w mieszkaniu singla, ale w przypadku pary może być już nieco kłopotliwa. Wymaga bowiem dużej wrażliwości na potrzeby i nawyki osób współdzielących daną przestrzeń. Jeśli osoby te mają podobny rytym dnia i nocy, żadna ze stron nie będzie przeszkadzać drugiej w wypoczynku, biorąc akurat kąpiel. Jeśli rytm dnia jest różny, takie urządzenie sypialni może budzić niepotrzebne napięcia i frustracje. Dlatego, zanim zdecydujesz się na aranżację sypialni z wanną wolnostojącą, rozważ wszystkie za i przeciw.
Wanna wolnostojąca – tylko na dużym metrażu?
Urządzenie sypialni z wanną wolnostojącą wymaga sporo przestrzeni. Samo łóżko i wanna (nawet niewielkich rozmiarów) zajmują dość dużo miejsca. Do tego dochodzą baterie wannowe, szafka czy półka na odzież nocną i inne niezbędne sprzęty, które zagarniają dodatkowe centymetry powierzchni.
Czy to oznacza, że takie rozwiązanie aranżacyjne pasuje tylko do ogromnych metraży? Niekoniecznie. Komfortową sypialnię z wanną wolnostojącą można stworzyć również w niewielkim domu, pod warunkiem, że zdecydujesz się na drobną reorganizację przestrzeni. Wystarczy usunięcie niektórych ścian (np. przeznaczonych na osobną łazienkę lub garderobę) albo inny podział wnętrza. Warto przedyskutować to z dobrym architektem, aby nie narazić się na dodatkowe koszty związane z wadliwym ustawieniem konstrukcji.
Usunięcie lub przesunięcie ścian da wrażenie większej przestrzeni i pozwoli lepiej wyeksponować wannę, która ustawiona klasycznie, w ciasnej łazience, nie miałaby szansy w pełni pokazać swoich atutów.
O czym pamiętać, urządzając sypialnię z wanną wolnostojącą?
Aby aranżacja sypialni z wanną wolnostojącą była udana, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
- Punkt pierwszy to sprawdzenie nośności stropu. Wanny wolnostojące ważą od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów – w zależności od wielkości i materiału, z którego są wykonane. Po napełnieniu wodą mogą zwiększyć swoją wagę nawet dwukrotnie! Przed zamontowaniem sanitariów upewnij się, że podłoga w sypialni utrzyma takie obciążenie. Jeśli nie, odpowiednio ją wzmocnij, zanim przejdziesz do dalszych prac.
- Punkt drugi to odpowiednie przygotowanie podłoża. Już na wstępnym etapie prac budowlanych lub remontowych musisz podjąć decyzję, w którym miejscu mają stanąć wanna i bateria wannowa. Do tego obszaru trzeba bowiem doprowadzić instalację wodną i przygotować ujście do kanalizacji ze spadkiem, które umożliwi swobodny odpływ wody po kąpieli.
- Punkt trzeci to zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią. Najbliższe okolice wanny wolnostojącej najlepiej wyłożyć płytkami ceramicznymi lub nienasiąkliwymi panelami, z których łatwo można wytrzeć wodę. Znajdującą się w pobliżu ścianę (lub jej fragment) warto pokryć kafelkami lub wodoodporną farbą albo okleić ją gustowną tapetą, przystosowaną do łazienek. Jeśli w pobliżu wanny mają znaleźć się jakieś elementy drewniane, należy je odpowiednio zaimpregnować, aby nie zniszczyły się pod wpływem wilgoci (np. gdy przypadkowo je zachlapiesz, wychodząc z kąpieli).
Gdzie ulokować wannę w sypialni?
W którym miejscu sypialni postawić wannę, by nie przeszkadzała w wykonywaniu codziennych czynności, a jednocześnie stanowiła piękne uzupełnienie wnętrza? Możliwości jest kilka.
Jeśli w pobliżu sypialni jest łazienka mieszcząca pozostałe sprzęty sanitarne, wannę wolnostojącą można ustawić blisko niej, tak by nie trzeba było za bardzo ingerować w instalację wodno-kanalizacyjną. Jeśli zależy ci na stworzeniu iście królewskiego buduaru, a pomieszczenie jest bardzo przestronne, wanna wolnostojąca może stanąć w centrum sypialni i stanowić jej główny punkt aranżacyjny.
W mniejszych sypialniach wannę wolnostojącą lepiej jednak postawić pod ścianą, aby nie zaburzała proporcji we wnętrzu i nie była zbyt przytłaczająca. Doskonałym miejscem dla wanny w sypialni są też okolice okna (szczególnie wtedy, gdy ciągnie się ono od podłogi do sufitu). Aby zachować intymny klimat i nie narażać się na ciekawskie spojrzenia sąsiadów, warto zainstalować zasłony albo żaluzje (np. zasłaniające dolną połowę okna). Ciekawym rozwiązaniem do sypialni z wanną wolnostojącą są również przenośne parawany, pozwalające na odgrodzenie się od reszty pokoju, gdy zachodzi taka konieczność.
W każdym wypadku warto pamiętać, by nie stawiać wanny w pobliżu łóżka lub tapicerowanych mebli. Nawet niewielkie, ale systematyczne zachlapania, mogą narobić sporo szkód i skutecznie zniszczyć wrażliwsze sprzęty.
Wanna wolnostojąca w sypialni – jaki model wybrać?
Czy każdy model wanny wolnostojącej pasuje do sypialni? Teoretycznie tak. Warto jednak pamiętać, że kluczem do udanej aranżacji jest spójność i harmonia. A osią jest tu stylistyka sypialni – inna od stylistyki klasycznej łazienki.
Sypialnia jest pomieszczeniem służącym do odpoczynku. Ma sprzyjać wyciszeniu i relaksowi, dlatego każdy element wystroju powinien być tu starannie dobrany – zarówno pod względem formy, jak i kolorystyki. Urządzając sypialnię z wanną wolnostojącą, poszukaj takiego modelu ceramiki, który dyskretnie podkreśli przyjętą aranżację i nie będzie wyglądał groteskowo.
- W sypialni utrzymanej w ciepłych odcieniach beżu i piasków ciekawie zaprezentuje się np. owalna biała misa uzupełniona o srebrne lub złote baterie wannowe.
- We wnętrzach nowoczesnych lub stylizowanych na industrialne świetnie wyglądają czarne wanny – okrągłe, prostokątne albo te o fantazyjnie wygiętych liniach, skompletowane z designerskimi bateriami.
- Sypialniany klimat glamour najlepiej podkreślą wanny na stylizowanych nóżkach. Koniecznie z retro bateriami, z osobnymi kurkami do ciepłej i zimnej wody.
Dodatki do sypialni z wanną wolnostojącą
Ostatnia kwestia, nad którą warto się pochylić, urządzając sypialnię z wanną wolnostojącą, jest wybór odpowiednich dodatków. Klasyczne szafki łazienkowe niekoniecznie się tu sprawdzą. Ale już niektóre akcesoria łazienkowe jak najbardziej. W bliskiej odległości od wanny nie może zabraknąć stylowego wieszaka na ręczniki, półki na kosmetyki pielęgnacyjne czy krzesełka, na które można odłożyć szlafrok. Przydadzą się też kinkiety, które dadzą odpowiednią ilość światła podczas kąpieli oraz taśmy LED, które pozwolą stworzyć w sypialni niepowtarzalny, intymny klimat.
Polecane artykuły
Łazienka
LED-y w łazience – 7 sposobów na oświetlenie łazienkowe
Warunkiem komfortowego korzystania z łazienki są nie tylko dobrze dobrane...
Czytaj dalej
Aranżacja
Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać i gdzie je umieścić?
Wiosną i latem nabieramy większej ochoty do spędzania czasu poza domem –...
Czytaj dalej
Łazienka
Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria łazienkowe?
Akcesoria łazienkowe są bardzo istotnym elementem wyposażenia łazienki. Oprócz...
Czytaj dalej
Łazienka
Trendy w urządzaniu wnętrz i ogrodów w 2022 roku
Modne wnętrza i ogrody w 2022 roku? Przede wszystkim takie, które stronią od...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak szybko, prosto i samodzielnie wymienić w domu baterię?
Nawet niewielka awaria w kuchni czy łazience może spędzać sen z powiek —...
Czytaj dalej