Wnęki w łazienkach - jak je aranżować?

Łazienka

Poradnik

  • calendar22.12.2015
Wnęki ścienne w łazienceWnęki ścienne w łazience

Wnęka w ścianie łazienkowej wbrew pozorom wcale nie musi być problematyczna. Wręcz przeciwnie – często staje się kopalnią pomysłów aranżacyjnych, dzięki którym wnętrze zyska nie tylko funkcjonalny charakter, ale i nowoczesny wygląd.

W artykule:


Zanim opowiemy o sposobach aranżacji i funkcjonalnych pomysłach na łazienkę z wnęką, zacznijmy od tego, jakie możemy wyróżnić rodzaje wnęk. Najprostsze kryterium to wielkość wnęki, kolejne to jej forma. Wyróżniamy więc wnęki duże i małe, a także zamknięte i otwarte.

Małe wnęki łazienkowe

Wnęki małe, bo od nich zaczniemy, najczęściej wykorzystywane są do przechowywania ręczników i łazienkowych bibelotów. Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca na meblach łazienkowych, półki we wnęce sprawdzą się idealnie. Jeżeli chcemy uzyskać dodatkowe miejsce na jeszcze większą liczbę gadżetów, wystarczy włożyć we wnękę koszyk, pudełko lub poprzeczną półkę.

W zależności od usytuowania wnęki, możemy w niej trzymać różne przedmioty. Jeśli posiadamy wnękę nad wanną, warto tam ustawić przybory do kąpieli, z kolei wnękę za miską WC można użyć do składowania papieru toaletowego lub środków czystości. W sytuacji, gdy wnęka jest za mała na przechowywanie tam akcesoriów, zrób z niej dekorację! Zapachowe świeczki, kwiaty, potpourri, muszle… na pewno dobierzesz coś, co idealnie podkreśli klimat Twojej łazienki.

 

Duża wnęka w ścianie – większy kłopot?

Większe wnęki w łazienkach przeznaczone są na przechowywanie w nich obszerniejszych przedmiotów, takich jak np. pralka, którą dodatkowo można estetycznie zamaskować.

W większości przypadków maskuje się wnęki duże, a mniejsze, odgrywające rolę dekoracyjną, są otwarte. Oczywiście pozostaje też kwestia funkcjonalności – w przypadku wnęki nad pralką i przechowywania w niej ręczników, o wiele lepszą opcją będzie jej zakrycie. Jeżeli wnęki znajdują się w okolicy wanny i prysznica, powinny być odpowiednio zabezpieczone, ale jednocześnie odsłonięte ze względu na wygodę ich użytkowania.

Nie zapominajmy o tym, że naprawdę duże wnęki łazienkowe można wykorzystać jako miejsce na prysznic czy strefę relaksu. Prysznic we wnęce to świetny sposób nie tylko na sprytną aranżację przestrzeni, ale także zaoszczędzenie na wyposażeniu – w końcu do prysznica typu walk-in wystarczy jedynie ścianka oraz bateria ze słuchawką. Dzięki temu pomieszczenie może zyskać na funkcjonalności, a my w prosty sposób zwiększymy komfort korzystania z łazienki.

wnęka w łazience

Maskowanie wnęk w łazienkach

Wspomnieliśmy wcześniej o możliwości maskowania wnęk – jakie są na to sposoby?

Jeśli faktycznie nie lubimy wyglądu naszej pralki lub nie chcemy eksponować tego, co znajduje się we wnęce, możemy zastosować żaluzjową roletę lub zamontować drzwiczki, dzięki którym wnęka będzie wyglądać jak szafka.

Innym, nieco prostszym sposobem na zamaskowanie wnęki w ścianie jest wykorzystanie zasłonek, których długość dopasujemy do swoich potrzeb. Jeżeli w łazience mamy zasłonę prysznicową – tym lepiej! Obok siebie będą wyglądać jak komplet.