Zielona łazienka – jak urządzić?
Łazienka
Poradnik
Aranżacja
- 12.05.2022
Sprawdź, jak przerodzić swoją łazienkę w domowe spa za pomocą koloru zielonego. Poznaj ciekawe inspiracje. Dowiedz się, z czym łączyć zieleń i jak w jakich stylach można ją wykorzystać.
Jakie odcienie zieleni sprawdzą się w łazience?
Zieleń uspokaja, koi zmysły i pomaga się zrelaksować. Nic więc dziwnego, że jest popularną barwą w aranżacjach łazienek. Wybierz ten kolor nie tylko, jeśli lubisz odprężać się, wylegując w wannie, ale również jeśli zależy ci na mnóstwie możliwości aranżacyjnych. Wbrew powszechnym założeniom, zielony jest kolorem, który łatwo łączyć z innymi barwami. Występuje też w wielu odcieniach. Do najpopularniejszych należą:
- butelkowa zieleń – ciemna, wyrazista i elegancka. Często łączona ze złotem, kontrastową bielą, jasnym drewnem, beżami, brudnym różem i żółcią. Doskonale komponuje się w stylu spa, nowoczesnym, kolonialnym, boho;
- szmaragdowy – podobny do butelkowej zieleni, jednak szlachetniejszy i wpadający nieco w niebieski. Zwykle zestawiany ze złotem, srebrem, bielą, szarością a ostatnio nawet granatem. Sprawdzi się w aranżacjach glamour, wiktoriańskich, nowoczesnych;
- pastelowa zieleń – przygaszony, delikatny kolor ładnie komponujący się z bielą, beżami, ecru, złotem, żółcią i naturalnym drewnem, jasnymi brązami, a nawet pastelowym różem. Często wprowadzany w aranżacjach boho, współczesnych, eklektycznych i skandynawskich;
- oliwkowy – przybrudzony żółtozielony, doskonale współgrający ze złotem, ciemnymi brązami, akcentami w kolorach rdzawych, pomarańczowych, żółtych i łososiowych. Kolor wykorzystywany jest często w aranżacjach japońskich, kolonialnych i skandynawskich;
- miętowy – odcień zielonego z niebieską nutą. Świetnie łączy się z bielą, pudrowym różem, złotem, srebrem, ciepłymi beżami i ciepłymi brązami. Sprawdzi się w łazience w stylu plażowym, śródziemnomorskim, romantycznym;
- pistacjowy – przytulny, miękki i łagodny odcień. Zestawiany z akcentami czerwieni, fioletu, bieli, różu, szarości, czerni. Najczęściej wykorzystywany w aranżacjach eklektycznych i romantycznych;
- szałwiowy – jest połączeniem chłodnej pastelowej zieleni i szarości. Jest przygaszoną barwą, wykorzystywaną w spokojnych aranżacjach. Najczęściej łączy się go z bielą, pastelową szarością, jasnym drewnem, beżami, innymi ciemnymi zieleniami np. butelkowym lub szmaragdowym oraz czernią. Sprawdzi się w łazience w stylu spa, loftowym, boho, skandynawskim, kolonialnym oraz w angielskim.
Zielona łazienka – inspiracje
Myślisz o zielonej aranżacji łazienki? A może chcesz wprowadzić ten kolor tylko w dodatkach? Zainspiruj się z nami i poznaj najnowsze trendy:
Zielona łazienka w stylu kolonialnym
Styl kolonialny w łazience to połączenie klasycznej wiktoriańskiej estetyki z motywami indyjskimi i afrykańskimi. Wykorzystuje ozdobne mozaiki, dużo ciemnego drewna (np. teakowego lub mahoniu) i orientalne dekoracje np. plecionki, naturalne dywaniki, kosze. W aranżacjach tego typu często można też spotkać tapety oraz tekstylia w liście bananowca, palmy albo monstery oraz sztuczne i prawdziwe kwiaty doniczkowe (o ile w łazience jest okno). Organicznego i egzotycznego klimatu łazience dodadzą drzewka i rośliny egzotyczne np. palma, Schefflera, monstera. Świetnie sprawdzą się również pnącza np. epipremnum.
Centrum łazienki w stylu kolonialnym jest duża okrągła wanna. Niezbędnym elementem wystroju jest także drewniana szafka z szufladami pod umywalkę. Jeśli masz sporo miejsca w łazience, do wystroju możesz dołączyć także sztucznie postarzaną komodę, lustro stojące w grubej drewnianej ramie, ozdobne krzesło, puf lub dodatkowe szafki łazienkowe (np. słupki).
Zielony w stylu kolonialnym możesz wprowadzić w formie ściany akcentowej, zdobnych kafelków oraz liściastych tapet i tekstyliów łazienkowych. Najlepiej sprawdzą się tu ciemne odcienie np. szmaragdowy i butelkowy, ale również ciepła i przytulna oliwkowa zieleń.
By dodać zieleni kolonialno-wiktoriańskiego szyku, możesz połączyć ją w łazience także ze złotą armaturą, drobną mozaiką lub ozdobnymi płytkami w typie rybiej łuski.
Jakie panele do salonu? Sprawdź pomysły na modną podłogę!>>>
Zielona łazienka w stylu glamour
Styl glamour jest elegancki i pełen blichtru. Wykorzystuje elementy błyszczące takie jak lustra, kryształki, przeszklone szafki i kafelki na wysoki połysk. Łączy je z bogactwem misternych dodatków, drogimi tekstyliami i ekskluzywnymi materiałami (np. naturalnym kamieniem).
Zieleń do takiej łazienki można wprowadzić poprzez szmaragdowe kafelki lub butelkowozieloną farbę na ścianach. Taki szlachetny kolor świetnie będzie kontrastował ze złotymi elementami dekoracyjnymi np. ramą lustra, armaturą, kafelkami akcentowymi, lampami sufitowymi i kinkietami. Ciemną zieleń w szykownych aranżacjach warto połączyć też z nasyconym granatem lub kolorem szafirowym.
Wanna do łazienki glamour powinna być obła i delikatna. Może mieć zarówno nóżki, jak i bardziej tradycyjną, nowoczesną formę. Meble mogą być zdobne, ale trzeba zachować praktyczność – w końcu jesteśmy w łazience, przestrzeni narażonej na działanie wilgoci i zanieczyszczenia. Dlatego warto postawić na subtelną ornamentykę drzwi szafek i szuflad (niewiele zdobień i ażurowych powierzchni, w których mógłby osadzać się kurz), ale za to np. ciekawszą formę kafelków (3D), drewno o ozdobnych słojach, marmur z ładnym, bogatym rysunkiem.
Złota łazienka – sprawdź, jak ją urządzić z pomysłem!>>>
Zielona łazienka w stylu japandi
Styl japandi to połączenie estetyki skandynawskiej i japońskiej. Jest prosty i minimalistyczny. Ceni bliskość natury, wolną przestrzeń, praktyczność i funkcjonalność. Wykorzystuje głównie kolory ziemi – zielenie, brązy, beże i brudną biel oraz naturalne, organiczne materiały (plecionki, drewno, kamień).
Meble do łazienki w estetyce japandi zwykle są ażurowe i delikatne. Często wykonane z lekkiego i delikatnego bambusa. Dekoracje uzupełniają kosze, drzewka bonsai i inne rośliny doniczkowe, a także naturalne tkaniny – ściereczki i ręczniczki z bawełny, plecione dywaniki trzcinowe.
Łazienka szaro-zielona w stylu nowoczesnym
W nowoczesnych aranżacjach łazienek ceniony jest minimalizm, wrażenie otwartej przestrzeni, prostota i stonowana kolorystyka. Zieleń wykorzystywana w takich aranżacjach jest zwykle bardziej spokojna, przytłumiona, elegancka. Często występuje w połączeniu z bielą, ciemną i pastelową szarością, czasem również z chłodnym beżem. Meble są proste, maksymalnie funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu czystości, a armatura zwykle srebrna lub czarna, żeliwna.
Aby ocieplić nowoczesne wnętrze, można wprowadzić do niego elementy naturalnego drewna i sztuczne lub prawdziwe rośliny doniczkowe. Efekt przytulności nadadzą też puszyste ręczniki.
W aranżacjach współczesnych wyjątkowo ważne jest także oświetlenie. Dobrze rozświetlona łazienka wydaje się większa, przestronniejsza, bardziej uporządkowana. W tym celu wykorzystuje się podwieszane oświetlenie LED, nowoczesne kinkiety, plafony, oświetlenie podszafkowe i żarówki o chłodnej barwie światła.
Sprawdź! >>> Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem i pralką?
Zieleń inaczej – łazienka urban jungle
Miejska dżungla łączy elementy urbanistyczne i loftowe z organicznością naturalnych wykończeń oraz materiałów takich jak kamień i drewno. Sporo tu wpływów industrialnych – może pojawiać się czerwona lub biała cegła, beton dekoracyjny, elementy żeliwne (np. armatura, metalowe półki lub słupki), nowoczesny prysznic walk-in. Nie brakuje także roślinności – kwiatów doniczkowych, wzorów roślinnych (tapety lub płytki w bambusy, liście, drzewa). Pojawiają się także plecionki, elementy trzcinowe, naturalne dywaniki, lniane ściereczki i bawełniane ręczniki w naturalnych kolorach.
Zieleń w łazience urban garden przejawia się głównie w nawiązaniach do roślinności, jednak może znaleźć się też na ścianie akcentowej, na tkaninach i na dodatkach (koszach, pudełkach do przechowywania, buteleczkach i dozownikach).
Aranżacja w stylu miejskiej dżungli sprawdzi się najlepiej w dobrze oświetlonej łazience z oknem.
Zielone dodatki do łazienki
Dodatki łatwo wymienić, co sprawia, że za ich pomocą szybko można przearanżować łazienkę. Wiele osób stawia więc na neutralną szarość lub biel w pomieszczeniu i operuje jedynie tekstyliami i dekoracjami, aby wprowadzić do wnętrza trochę koloru. Takim kolorem może być na przykład zieleń. Warto jednak, by utrzymana była w jednej, maksymalnie dwóch tonacjach, aby nie stworzyć wrażenia chaosu.
Interesują cię akcesoria łazienkowe w kolorze zielonym? Postaw np. na:
- ręczniki,
- dozowniki i butelki na kosmetyki,
- pojemniki,
- dywaniki,
- plakaty z motywem dżungli (np. liśćmi bananowca, monstery),
- fototapety (z wzorami takimi jak dżungla, las, liście),
- mydelniczki,
- zasłonę prysznicową,
- płócienne ściereczki,
- lampy i kinkiety.
Polecane artykuły
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe wybrać?
Przyjemne ciepło rozchodzące się jednolicie po całym domu, brak widocznych...
Czytaj dalej
Łazienka
Sprzątanie łazienki krok po kroku – akcesoria i środki czyszczące
Nie lubisz sprzątać, ale jednocześnie nie znosisz widoku brudnej łazienki?...
Czytaj dalej
Poradnik
Oświetlenie salonu – wskazówki i nowoczesne rozwiązania
Lampy pełnią bardzo ważną funkcję w salonie. Nie tylko pozwalają odpowiednio...
Czytaj dalej
Łazienka
Fioletowa łazienka – pomysły, inspiracje, aranżacje
Fiolet to kolor, który rzadko możemy spotkać w naturze. Przygotowanie takiego...
Czytaj dalej
Poradnik
Jak urządzić balkon? 6 sprawdzonych porad
Balkon często traktowany jest jak składzik na rowery albo suszarnia na pranie....
Czytaj dalej