Złota łazienka – jak ją urządzić z pomysłem?
Łazienka
Aranżacja
- 25.05.2021
W polskich łazienkach rządzą niepodzielnie uniwersalne i mocno zachowawcze kolory – biel, beże i różne odcienie szarości. Na szczęście coraz częściej otwieramy się na nowe, bardziej odważne barwy, na przykład królewskie złoto. Złoto jest unikalne i niesztampowe, nadaje pomieszczeniu blasku i wyrafinowanego charakteru, a przy tym jest świetną przeciwwagą dla powszechnie używanych betonów i drewna. Jednak łatwo z nim przesadzić. Kluczem do udanej aranżacji jest umiar i umiejętne zestawianie kolorów i faktur. Podpowiadamy, jak to robić.
Łazienka ze złotem w różnych stylach wnętrzarskich
Złoto kojarzy się głównie z pałacowym przepychem – kryształowymi żyrandolami, aksamitnymi siedziskami, bogato zdobionymi lustrami i szafkami na fikuśnie wykręconych nóżkach. Doskonale sprawdza się w łazienkach nawiązujących do dekoracyjnego rokoko, eleganckiego i bardzo luksusowego art déco czy iluzorycznego, pełnego błyszczących elementów stylu glamour.
Ale z powodzeniem można je też wprowadzić do bardziej oszczędnych, nowoczesnych wnętrz. W niewielkich ilościach (np. na armaturze łazienkowej) świetnie zaprezentuje się nawet w łazienkach utrzymanych w stylach minimalistycznym czy loftowym. Dyskretnie ociepli wnętrze i wprowadzi do niego delikatną nutę zaskoczenia i nieoczywistości.
Jak wprowadzić złoto do łazienki?
Szlachetny złoty kolor możesz wprowadzić do łazienki na dwa sposoby:
- jako główny element kompozycyjny – wtedy pomieszczenie będzie bardzo ekskluzywne
- jako wysmakowany dodatek, subtelnie podkreślający oryginalną aranżację wnętrza
Miej na uwadze, że złoto, jako motyw przewodni i podstawowy kolor łazienki, jest trudnym wyzwaniem aranżacyjnym. Wymaga dużej ostrożności i powściągliwości w zestawianiu odcieni i faktur, a także niezwykle uważnego dobierania dodatków. W tym wypadku bardziej niż kiedykolwiek trzeba kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Łatwo tu bowiem przedobrzyć. Wystarczy jeden zbędny ruch, jeden dodatkowy złoty akcent, by wytworne luksusowe wnętrze zmieniło się w oazę tandety i kiczu.
Pamiętaj też, że złoto może być przytłaczające, dlatego w tak rozbudowanym wydaniu nie nadaje się do małych łazienek. Więcej szlachetnego koloru można wprowadzić jedynie do przestronnych pomieszczeń, na przykład tych urządzonych w stylu pokoju kąpielowego. W mniejszych wnętrzach lepiej postawić na złote akcenty.
Łazienka ze złotymi dodatkami
Złoto jako subtelny, wysmakowany element może pojawić się w łazience:
- na ścianach i podłodze – duże złote kafle albo ciekawa złota mozaika mogą ozdobić fragmenty ścian, podkreślając ważne strefy w pomieszczeniu, np. strefę kąpieli przy wannie albo okolice umywalki. Możesz postawić tu na gładkie, jednokolorowe odcienie, łagodnie przenikające się tony, a nawet misterne złote ornamenty;
- w kolorze armatury – złote baterie umywalkowe są jak cenna biżuteria – podkreślają urodę wnętrza i subtelnie podnoszą jego rangę. Można je zestawiać z różnymi kolorami ceramiki i ścian. Klasyczne lub postarzane złoto najlepiej wygląda w otoczeniu bieli, czerni lub szarości. Z kolei różowe złoto dobrze komponuje się z pastelami (daje efekt świeżości i kobiecości), a także z surowymi granatami i grafitem;
- jako odcień umywalki – w takim wydaniu będzie aranżacyjną wisienką na torcie; aby bardziej wyeksponować sanitaria, postaw je na neutralnym tle. Sprawdzi się tu beton, marmur, drewno albo po prostu farba o stonowanym kolorze;
- w detalach i drobnych akcesoriach – złoto może być kolorem ram luster, wyszukanej oprawy oświetleniowej, uchwytów mebli, donic czy mydelniczek.
Jakie kolory pasują do złota? Z czym można je łączyć?
Złoto w monochromatycznym wydaniu wcale nie wygląda korzystnie, dlatego najlepiej zestawiać je z innymi kolorami i ciekawymi fakturami. W kwestii barw najbezpieczniejsza jest oczywiście klasyka – biel, czerń i szarości. Na ich tle złoto prezentuje się wytwornie i luksusowo.
Jeśli łazienka ma być bardziej tajemnicza, intrygująca, a nawet lekko magiczna, postaw na głębsze kolory – granat, burgund lub butelkową zieleń. Natomiast gdy chcesz uzyskać efekt świeżości, lekkości i finezji, dla przeciwwagi użyj pasteli. Delikatny turkus, pudrowy róż czy subtelna mięta to świetna asysta dla złota.
Kolor ten wyjątkowo dobrze dogaduje się też z naturalnymi materiałami – drewnem, betonem, marmurem, aksamitem i skórą. Wprawne wymieszanie tych elementów pomoże stworzyć oryginalną, ale nieprzesadzoną stylizację.
Zobacz też: Jak urządzić łazienkę w stylu boho?
Łazienka czarno-złota
Miks złota i czerni to jeden z najbardziej eleganckich połączeń w aranżacji wnętrz. Wprowadza do łazienki nutę wyrafinowania i luksusu. Ale nie jest to rozwiązanie dla każdego. Przede wszystkim taki zestaw sprawdzi się tylko na dużej powierzchni (w małej będzie przytłaczać). Wymaga też śmiałości, odwagi i bardzo uważnego doboru komponentów.
Jak zaaranżować czarno-złotą łazienkę? Najłatwiej użyć czerni jako koloru bazowego i umieścić go w postaci płytek lub okładziny na ścianach lub na podłodze (jedynie we fragmentach!). Do tego czarna wanna wolnostojąca na złoconych nóżkach, złota umywalka i dużo rozproszonego światła. Najlepiej zaprezentują się tu eleganckie lampy wiszące w złotej oprawie.
Inną opcją jest równoprawne obłożenie ścian czarnymi i złotymi płytkami. Jednak w tym wypadku trzeba jeszcze uważniej żonglować dodatkami, żeby nie przedobrzyć.
Łazienka biało-złota
Przepis na udaną aranżację w każdym stylu to połączenie złota z bielą. Co ważne, takie zestawienie kolorów sprawdzi się nawet na niewielkim metrażu. Biel optycznie powiększa pomieszczenie, a złoto subtelnie je ociepla i nadaje mu bardziej wyrafinowanego charakteru. Razem tworzą duet idealny!
Urządzając łazienkę możesz bazować tylko na tych dwóch kolorach albo pokusić się o wprowadzenie dodatkowych elementów, jak:
- drewniane i beżowe odcienie (dywaniki, akcesoria, elementy mebli), gdy chcesz podkreślić efekt niewymuszonej elegancji,
- marmurowe wstawki, gdy łazienka ma iść w stronę stylu glamour,
- czarne detale, gdy łazienka ma być minimalistyczna, ale nie monochromatyczna.
Szaro-złota łazienka
Mniej oczywistym, ale równie korzystnym zestawieniem jest połączenie złota z szarością. Złote detale w szarej łazience nadają efekt subtelnej elegancji, przełamują nudę oraz pomagają złagodzić surowy efekt aranżacji (zwłaszcza gdy jej postawą jest beton).
Gdy urządzasz szaro-złotą łazienkę skup się nie tylko na wprowadzeniu odpowiednich dodatków (np. złotej umywalki, złotych baterii łazienkowych czy złotych akcesoriów łazienkowych), ale też na jej odpowiednim oświetleniu. Jeśli chodzi o kolorystykę oprawy świetlnej, możesz użyć sprawdzonych szarości lub czerni albo złoceń. Ważne, by znalazło się tu kilka źródeł światła, aby wszystkie detale zostały odpowiednio wyeksponowane.
Granatowo-złota łazienka
Bardzo ciekawą opcją aranżacyjną jest też fuzja złota z granatem. To prosty sposób na wprowadzenie do łazienki tajemniczego, nieco baśniowego klimatu (zwłaszcza gdy nie przełamiesz go innymi rozpraszającymi kolorami). Takie zestawienie kolorów wymaga jednak nieco wprawy i uważnego doboru poszczególnych komponentów.
Najbezpieczniej posłużyć się tu sprawdzonym schematem – granatowe ściany (płytki, okleina, tapeta w ciekawy wzór) uzupełnione złotymi dodatkami. Trzeba jednak pamiętać, że granat jest kolorem przytłaczającym, dlatego w dużych ilościach nie nadaje się do małych łazienek.
Polecane artykuły
Łazienka
Łazienka biała z drewnem
Biała łazienka jest zawsze modna, a drewno ponadczasowe. Połączenie tych dwóch...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka na poddaszu
Dawniej poddasza nie były użytkowane. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z prysznicem
Prysznic jest idealnym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. Wygodny i...
Czytaj dalej
Łazienka
Oświetlenie w łazience
We współczesnych trendach mieszkaniowych łazienka już dawno przestała pełnić...
Czytaj dalej
Łazienka
Duża łazienka – jak ją funkcjonalnie urządzić?
Wygodna i duża łazienka to chyba marzenie każdego z nas. Choć wydaje się, że...
Czytaj dalej