Wanna znana jest już od bardzo wielu wieków, a zażywanie kąpieli wciąż zaliczane jest do przyjemności. Dlatego tak często kupujemy wanny nie tylko dla celów higienicznych, ale także by móc się zrelaksować. Kupując wannę należy uwzględnić szereg elementów, jak np. jej kształt, rodzaj materiału, z jakiego została wykonana, wagę oraz oczywiście wygląd. Estetyka ma dziś niemałe znaczenie, ponieważ właściciele łazienki przykładają dużą wagę do stylizacji swych sanitarnych pomieszczeń. Kupują więc wanny wykonane z drewna lub z kamienia, aby nadać łazience ekskluzywny charakter.
Wanny narożne wymiary
Dostępne są modele od małych wanien narożnych o długości 120 cm (dłuższy bok) i szerokości ok. 70 cm (krótszy bok asymetrycznej wanny). To sanitariaty idealne do małych łazienek, w których zazwyczaj trudno wygospodarować miejsce na wstawienie wanny. Do wnętrz o dużym metrażu i pokojów kąpielowych producenci wyposażenia łazienkowego proponują modele dochodzące nawet do prawie 2 m długości i 150 cm szerokości. Na krawędzi wanny narożne zazwyczaj pozostaje jeszcze sporo miejsca na montaż
baterii wannowej i postawienie kosmetyków. Często istnieje możliwość doposażenia ich o dodatkowe opcje i akcesoria. Wśród większych modeli dużą popularnością cieszą się
wanny z hydromasażem.
Kształt wanny narożnej
Dużą uwagę przywiązuje się również do kształtu wanny. Poza standardowymi prostokątnymi wannami, popularnością odznaczają się także wanny narożne, które dwoma bokami przylegają do dwóch narożnych ścian. Z pewnością zakup takiego produktu pozwoli nam zaoszczędzić znaczną ilość miejsca. Spotykamy pomieszczenia, w których wanna narożna jest jedyną pasującą i doskonale spełniającą swoją rolę. Będą to na pewno wszystkie łazienki o wymiarach od 4 do 6 metrów kwadratowych. Mogą być ponadto dużych i niewielkich pojemności od 90 l do nawet 180 l. Wszystko zależy zatem od naszych indywidualnych preferencji oraz potrzeb.
Wanny narożnikowe
Wanna wstawiana w narożniku optymalnie wykorzystuje przestrzeń nawet w łazienkach o niewielkim metrażu. Sam narożnik wanny i jej szeroka krawędź to idealne miejsce na postawienie kosmetyków i zorganizowanie siedziska, co w praktyce bardzo ułatwia korzystanie z sanitariatu osobom starszym oraz ułatwia kąpiel małych dzieci.
Symetryczne wanny narożnikowe mają dwa boki przylegające do ściany o równej długości. Trzeci bok jest zaokrąglony (co ułatwia wchodzenie i wychodzenie z kąpieli) lub przybiera różne kształty, np. połówki ósemki lub ściętego trapezu.
Wanna narożna z prysznicem
Wanna wstawiona w narożniku to też dobra baza do stworzenia multifunkcjonalnego rozwiązania typu 2w1 czyli wanno-prysznica. Na krawędzi wanny można dostawić albo dopasowaną rozmiarem kabinę nawannową albo parawan, który po złożeniu stwarza wygodną i pojemną przestrzeń na wzięcie natrysku. Najłatwiej takie rozwiązanie zainstalować na
wannach prostokątnych ustawionych w narożniku łazienki.
Łazienka z wanną narożną
To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu, a szczególnie polecane jest do małych łazienek, w których trudne jest wstawienie pełnowymiarowej dużej wanny. Modele sanitariatów o znacznych wymiarach, dodatkowo doposażone o hydromasaż i akcesoria podnoszące komfort kąpieli to z kolei świetna opcja do pokojów kąpielowych. Pozwalają na stworzenie strefy relaksu i SPA w domowym zaciszu.
Wanna asymetryczna do łazienki
Wanny o asymetrycznych bokach dają możliwość optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni w łazience. Dzięki bokom o różnym wymiarom dają możliwość ciekawej aranżacji i wstawienia wanny nawet do niewielkich łazienek. Asymetryczne wanny są dobrą alternatywą dla
wanien wolnostojących. Dzięki nietypowym kształtom modele asymetryczne na tej samej przestrzeni pozwalają mieć sanitariat o nawet większej pojemności misy, a zajmujący mniej miejsca.