W ofercie sklepu znajdują się żarówki halogenowe o różnych parametrach, sprawdzające się we wszystkich popularnych zastosowaniach domowych. Proponujemy produkty dobrych, uznanych firm, spośród których każdy jest objęty gwarancją, trwającą – w zależności od modelu – rok lub dwa lata. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem żarówek wybierając
oświetlenie mieszkania.
Oświetlenie halogenowe – zasady działania
Konstrukcja tego typu żarówek jest w dużym stopniu udoskonalona w stosunku do tradycyjnych żarówek żarnikowych. Różnicę stanowi tutaj dodatek halogenu – specyficznego pierwiastka chemicznego, charakteryzującego się wysoką elektroujemnością. Może to być np. jod. Zachodzące wewnątrz żarówek – halogenów procesy skutkują ciągłą regeneracją żarnika, dzięki czemu produkt ma wydłużoną żywotność. Może więc służyć użytkownikom znacznie dłużej niż jego tradycyjny odpowiednik.
Żarówki halogenowe led – parametry
W asortymencie dostępne są egzemplarze o mocach od kilku do aż kilkuset watów. Każda z nich to żarówka halogenowa 230 V, a więc dostosowana do napięcia, które jest w Polsce stosowane w sieciach indywidualnych odbiorców. Jasność proponowanych modeli wynosi od 205 do niespełna 9000 lumenów. Warto zwrócić uwagę na ten parametr – zbyt jasna żarówka halogenowa w sypialni może spowodować dyskomfort, gdy chcemy się zrelaksować po całym dniu. Z kolei zastosowanie delikatnej żarówki np. w biurze będzie wiązało się z tym, że nie będziemy mieli wystarczającej ilości światła np. podczas przeglądania dokumentów.
Żarówki halogenowe – zalety
Niewątpliwą zaletą tych żarówek jest ich kompaktowy rozmiar. Można je umieścić niemal wszędzie, również w bardzo małych lampach, np. nad blatem kuchennym, gdzie nie ma miejsca na
tradycyjny model żarówki. Przedłużona żywotność to kolejny atut tej grupy produktów. Opisany wcześniej, halogenowy cykl regeneracyjny powoduje, że żarówki halogenowe mogą działać nawet kilkukrotnie dłużej niż tradycyjne modele wolframowe.
Żarówki halogenowe są o wiele mniej „energożerne” niż tradycyjne modele wolframowe. Każdy produkt posiada swoją specyfikę, ale można założyć, że średnio zużywają one o około 25 proc. mniej prądu niż ich klasyczne odpowiedniki, przy zachowaniu pozostałych warunków pracy bez zmian. Wymiana
źródeł światła w domu bądź mieszkaniu z tradycyjnych na halogeny będzie więc wiązała się ze spadkiem wysokości rachunków. Im więcej żarówek w domu i im dłużej są one użytkowane w ciągu dnia, tym więcej można zaoszczędzić na tej wymianie. Zanim jednak wkręcimy lub włożymy nowe żarówki – halogeny, upewnijmy się, że dana oprawka lub klosz są przystosowane do wysokich temperatur. Podobnie, jak klasyczne modele, żarówki halogenowe również się nagrzewają.
Oświetlenie halogenowe -żywotność i barwa światła
Większość spośród oferowanych w sklepie modeli posiada żywotność 2000 godzin. Jest to minimalny czas pracy zagwarantowany przez producenta. Żarówki – halogeny teoretycznie mogłyby więc świecić nieprzerwanie przez niemal 3 miesiące. Oczywiście takie wyliczenie jest niewiele przydatne, gdyż w mało którym domu światło świeci się bez przerwy (wyjątkiem są np. roślinomaniacy, doświetlający swoje dżungle w sezonie jesienno-zimowym). Jeżeli przyjmiemy więc, że z takiej żarówki korzystamy średnio 3,5 godziny dziennie, oraz że przestanie ona działać dokładnie po upłynięciu okresu deklarowanego przez producenta (a z reguły działają one dłużej), to jedna sztuka posłuży nam przez ponad półtora roku. Istotnym parametrem jest również liczba cykli włączeniowych, do jakiej przygotowany jest produkt. Niektóre z oferowanych w sklepie Lazienkaplus.pl modeli mają wytrzymałość aż 50000 cykli. Doskonale sprawdzą się więc tam, gdzie światło jest bardzo często uruchamiane i wyłączane, np. w miejscach, gdzie umieszczony został czujnik ruchu. Żarówki – halogeny w większości są wyposażone w filtr UV, który chroni ludzki wzrok przed ewentualnym szkodliwym działaniem emitowanego przez nie światła.
W większości oferowanych żarówek halogenowych 230 V temperatura barwy światła wynosi 2700–3000 K, choć są też produkty, w których wartość ta wynosi np. 6500 K. By opisać temperaturę światła, nie musimy jednak sięgać po profesjonalne narzędzia pomiarowe. Każdy z nas odczuwa ją w subiektywny sposób – im jest ona większa, tym bardziej strumień światła wydaje nam się biały i mówimy wtedy o zimnym świetle. Gdy natomiast temperatura barwowa jest niska, subiektywnie odbieramy takie światło jako cieplejsze. Wartość oscylująca w okolicach 2700 K jest nam wszystkim dobrze znana z tradycyjnych żarówek wolframowych. Modele o takiej temperaturze barwy światła dobrze sprawdzają się w strefie relaksu w salonie, w sypialni itp. Jeśli natomiast poszukujemy oświetlenia, które ma służyć wyeksponowaniu ozdobnych elementów w aranżacji, wówczas warto sięgnąć po żarówki o wyższej temperaturze. Lepiej podkreślą one to, co chcemy, by znalazło się na pierwszym planie.