Diody elektroluminescencyjne (LED) za sprawą swoich parametrów z powodzeniem zastępują tradycyjne
źródła światła. Zastosowana w nich technologia charakteryzuje się wyższą wydajnością, dzięki czemu do zapewnienia takiego samego strumienia światła potrzebują one mniej mocy. Producenci oferują żarówki LED E27 i inne, będące imitacją tradycyjnych produktów, które można z powodzeniem zastosować w posiadanej dotychczas instalacji. Dodatkowym atutem będą inteligentne rozwiązania, obecne w niektórych modelach.
Żarówki ledowe do domu
W ofercie sklepu Lazienkaplus.pl znajdują się produkty o mocach od 1 W do 18 W. Pozornie nieduża wartość tego parametru nie odzwierciedla jednak ich możliwości. Przykładowo egzemplarz 13-Watowy może być odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o mocy 100 W. Wśród proponowanych produktów znajdują się modele o jasności od 100 do 1850 lumenów.
Istotnym parametrem, który wpływa na to, jak odbieramy działanie żarówki LED oraz w jakim stopniu oświetla ona pomieszczenie, jest kąt padania światła. W asortymencie znajdują się zarówno modele, w których wartość tego parametru wynosi zaledwie 24 stopnie, jak i takie, które świecą w pełnym zakresie – 360 stopni. Dodatkowy wpływ na to, jak pracuje np. żarówka G9 lub inna, jest obecność odbłyśnika. Odbija on światło w pożądanym kierunku. Mając do wyboru produkty o tak różnych kątach padania, należy zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić dana lampa. Jeśli zależy nam na tym, by oświetlała ona jak największy obszar, to wybierzemy np. żarówkę E27 o kącie padania 360 stopni. Gdy natomiast naszym celem jest doświetlenie niedużego obszaru, np. blatu, obrazu na ścianie czy ozdobnego mebla, wówczas dobrym wyborem będzie np. żarówka, której kąt padania to 24 stopnie. Modele o węższym kącie nie bez przyczyny są często wybierane do sklepów lub galerii sztuki, gdzie ich zadaniem jest rzucenie światła na konkretny obiekt, tak by zwrócić na niego uwagą obserwatorów i wyeksponować go na tle otoczenia.
Światła ledowe
Każda sprzedawana w sklepie żarówka – E14, E27 czy GU10 – posiada określoną temperaturę barwową. Decyduje ona o tym, jak odbieramy światło emitowane przez nią – jako ciepłe lub chłodne, czy wręcz zimne. W przypadku temperatury poniżej 3500 Kelvinów będzie nam się wydawało, że światło jest ciepłe lub bardzo ciepłe, a wiele osób powie, że ma ono żółtawy kolor. Gdy natomiast zamontujemy żarówkę ledową o temperaturze 5000 Kelvinów, emitowane światło będzie się wydawało zimne. Im wyższa wartość tego parametru, tym bardziej będziemy zbliżać się do świateł stosowanych np. w laboratoriach, gdzie wykonuje się bardzo precyzyjne czynności, dlatego musi być tam bardzo jasno. Kupując żarówki ledowe do domu trzeba pamiętać, by nie przesadzić z doborem produktu o zbyt wysokiej temperaturze barwowej do kuchni lub do salonu. W pierwszym przypadku moglibyśmy zniekształcić obraz przygotowywanego jedzenia, np. mięso mogłoby się wydawać nieświeże, choć wcale takie nie jest. W salonie natomiast zbyt intensywne światło nie sprzyjałoby relaksowi.
Ledowe żarówki
Zastosowanie diod elektroluminescencyjnych jest opłacalne z kilku różnych powodów. Ledowa żarówka E14 czy E27, bądź oprawa LED emitują o wiele mniej energii cieplnej niż tradycyjne źródła światła, a przez to potrzebują mniej prądu do efektywnego działania. Oszczędność jest tym większa, im mocniejsze „edisonki” mieliśmy wcześniej w domu. W przypadku tradycyjnych żarówek 100 W, świecących przez 4–5 godzin dziennie, wymieniając je na
taśmy LED możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie na jednym źródle światła. Biorąc pod uwagę, że w większości polskich mieszkań i domów jest po kilka pokoi oraz kilkanaście żarówek, w portfelu może zostać pokaźna kwota. Co więcej, żarówki LED dobrej klasy mają żywotność po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin, czyli nawet do 10 razy więcej niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Niektóre z dostępnych żarówek LED E27 posiadają dodatkowe funkcjonalności, takie jak np. zmiana barwy światła lub możliwość ściemniania. Co więcej, sterowanie odbywa się za pośrednictwem smartfona, na którym wystarczy mieć Asystenta Google lub aplikację Amazon Alexa. W dowolnej chwili można zmienić barwę/odcień, jakie emituje żarówka. Przed domownikami otwierają się więc nieograniczone możliwości – inne światło do pracy lub nauki, inne podczas imprezy, a jeszcze inne, gdy mamy w planach romantyczny wieczór we dwoje. Wszystkie te ustawienia możemy zmieniać na bieżąco lub zaprogramować z wyprzedzeniem, a następnie odłożyć telefon.
Przeglądając produkty, można skorzystać z filtrów, widocznych w bocznej części witryny. W ten sposób wyszukamy produkty o określonej żywotności czy deklarowanej przez producenta minimalnej liczbie cykli włączeniowych. Możliwe jest też wyświetlenie jedynie artykułów konkretnych marek, takich np. jak: Nowodvorski Lighting, Ledvance, Eglo czy Rabalux. Można też wybrać produkty o określonym kącie padania światła lub klasie energetycznej i nie tylko.
Duże żarówki ozdobne
Aranżując wnętrze mieszkania, oprócz walorów funkcjonalnych, dużo uwagi poświęca się też względom wizualnym. Nie ma w tym nic dziwnego – w swoich czterech kątach nie tylko chcemy się czuć komfortowo, ale też pragniemy, by wszystko wyglądało ładnie. Dobrym sposobem na urozmaicenie wystroju będą ozdobne żarówki LED np. z serii Paulmann Mosaic. Są one dostępne w kilku różnych wariantach kolorystycznych. Co ważne, wyglądają one bardzo efektownie również wtedy, gdy nie są aktualnie „zapalone”. Inne modele, które bardzo ciekawie się prezentują, to m.in. Paulmann Fantastic Colors oraz Altavola Design 3D.